Alesähköä merikaapelilla

Kelpaako

>
> Merikaapeli on suuri uhka suuren EU-huijauksen >onnistumiselle. Tarkoitushan oli että nöyrä >suomalainen kuluttaja maksaisi kannattamattoman >ranskalais-saksalaisen koevoimalan kustnnukset ja >antaisi samalla kotikontunsa koealueeksi. Mutta >nyt mahdollisuus saada edullista venäläissähköä >on saanut suomalaisen TVO-Fingrid-monopolin >paniikin valtaan. Olkiluodon eurooppalaisissa >takahuoneissa leivottu huijaus on paljastumassa >kun käytännölliset ruotsalaiset haluavat >edullista energiaa. Mutta onneksi suomalaisen >otsaluu on kovaa tekoa sekä kansa tyhmää ja >nöyrää herrojen edessä.
>

2

530

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • silmäillyt

      Olet oikeassa suomen kansa on kovakalloista tyhmää aloittelija rellestäjiä. Ruotsalais tutkimuksen mukaan suomen miehet ovat tyhmimpiä koko euroopassa.
      Seuraavaksi ihan faktaa itse suuren ja mahtavan venäjän maan.


      EU:n ja Venäjän kaasukiista kiihtyy
      Julkaistu 20.4.2006 20:02

      BRYSSEL. Euroopan unionin komission mukaan Venäjän kaasumonopolin Gazpromin vihjailu kaasutoimitusten vähentämisestä korostaa entisestään EU:n tarvetta tulla omavaraisemmaksi tuontienergiasta.
      "[Gazpromin] lausunto luo pohjaa huolillemme Euroopan kasvavasta riippuvuudesta tuontienergiaan. Meidän on laajennettava energiatoimitusten alkuperää ja tuontireittejä", energiakomissaari Andris Piebalgsin edustaja Ferran Tarradellas Espuny sanoi torstaina.

      Gazpromin toimitusjohtaja Alexei Miller sanoi keskiviikkona, että Venäjä etsii uusia asiakkaita muun muassa Kiinasta ja Yhdysvalloista. Hän vaati, että EU:ssa olisi kunnioitettava paremmin Gazpromin etuja.
      Gazprom uhkasi EU:n jäsenmaita vaikeuksilla sen jälkeen, kun tiedotusvälineet kertoivat Britannian suunnitelmista suojata brittiläinen kaasuyhtiö Centrica Gazpromin valtausyritykseltä. Gazprom yrittää saavuttaa 20 prosentin markkinaosuuden Britannian kaasumarkkinoista.

      EU-maiden riippuvuus Venäjän energiavaroista tulee kasvamaan. Nyt jäsenmaiden kaasutuonnista 40 prosenttia tulee Venäjältä ja osuuden arvioidaan kasvavan 60 prosenttiin 2030 mennessä.

      • ei se kansalle

        Siellä on Gazpromilla samat omistajat kuin muillakin energia yrityksillä. Tässä globalisaatiossa pistetään kaikkien maiden varallisuudet yhden luokan yhteis-risti-omistukseen ettei tarvitse ruveta sotia käymään kun kaikkien rikkaiden edut ovat samoja. Ja sitten keskitytään pääasiaan eli omien kansalaisten nyhtämiseen.
        Ja Suomeen rakennetaan ydinvoimalaa koska länsimaat lisäävät energiamonopoliaan öljyn rinnalle ydinvoimaan. Pian Iraninkin on ostettava sähkönsä niistä maista missä rikastus on laillista (muualla se on laitonta, koska sillä saatetaan rakentaa ydinpommeja), eli USA, Kanada, Länsi-EU.
        Sitten öljy kielletään sähköntuotannossa, koska se "saastuttaa luontoa", maailma siirtyy ydinsähköön joka ostetaan ed. manituilta mailta. Raaka-aineet tulee kehitysmailta, koska eihän ed. main. mailla ole mitään luonnonvaroja.
        Venäjä on vain vähän ristiaallokossa. Se haluaisi myydä öljyä ja ydinsähköä. Saksankin on ostettava ydinsähkönsä raaka-aine uranium venäjältä tai afrikasta. Muuten ei tule sähköä sakemannille. Mutta tietenkin ne valitsevat raaka-aineen ostamisen koska siitä jää jalostusarvo kotimaahan.
        Tosiasia on että ilman venäjän uraania, EU ei tuota yhtään sähköä. Vaikka EU ei haluaisi ostaa yhtään kallista valmista tuotetta (sähköä), venäjä voi edellyttää sen ostamista tai muuten raaka-aineita ei tipu siihen loppuun sähköön.
        Öljyähän voi porata vaikka oman kämppänsä olohuoneesta, kunhan vain vetää sinne 13 km syvälle. Sitä on kaikkialla. Meksikonlahdellakin olisi jenkeille nykykulutuksella vähintään 200 vuodeksi. Mutta eihän se olisi minkään arvoista jos siitä ei olisi "hirveä pula".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      179
      1482
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      43
      1071
    3. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      187
      795
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      755
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      680
    6. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      670
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      29
      653
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      653
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      603
    Aihe