Haapavesi-syvältä

Kuulkaa jo alkaa elämä voittamaan ja henkikin kulkee jo hieman paremmin kun pääsin pois sieltä ja lopullisesti.
Haapavettä ankeempaa paikkaa saa hakemalla hakea ja siltikään ei löydy. Ihmiset on umpimielisen näköistä, kenties sisäsiittoista porukkaa, jonka älykkyysosamäärä jää alle kengännumeron.
Nuoriso ajaa säälittävää pilistään vielä säälittävimmillä teinituningautoillaan ja ovat niin koviksia että.
Opiston opetustaso oli mielestäni ala-arvoinen ja opettajat aivan yhtä sekaisin kuin muutkin haapaveteläiset(siis ei vetiset vaan nimenomaan veteläiset. Laiskaa sakkia.) siellä. Ei tajuu...
Ja se "kaunis" luonto? Niin anteeks mikä? Kulttuuri=HaapavesiFolk vai mikälie. Mitään siellä ei ole ja mitään sinne tuskin koskaan tuleekaan. Ainut hyvä asia Haapavedellä oli tiet, jotka johtavat kauas pois.
Kiitos kun sain purkautua.
91241
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

kyllä me haapavetiset tuollaiset tunteenpurkaukset ymmärrämme :) Jos paha olo jatkuu, kerro siitä jollekin lähimmäiselle. Jos ei jatku, gratulations :) Siis mene kohti parempaa elämää.

Äänestä

jokin elämän kriisikohta juuri Haapavedellä olon ajaksi. Jäikö lie opistokin kesken, kun muistot ovat niin katkerat? Olen itse kuullut ulkopaikkakunnalta tulleilta opistolaisilta täysin päinvastaisia kommentteja, ja jotkut ovat jopa jääneet Haapavedelle opistovuosien jälkeen.

Äänestä

Oon käyny tuon sun vuodatuksen lukemassa nyt pari kertaa kun tuntui että siihen pitäis jotain vastata. Ainahan ei voi kaikkia miellyttää, mutta olet sä kyllä synkkämielinen ihminen kun et yhtään mistään tykänny täällä(poismenoteitä ei lasketa). Kyllä on mahtanut olla traumaattinen kokemus kun vieläkin tuntuu noin pahalta, mikset jättäny koulua kesken ja lähteny heti pois? Ei täällä väkisin ketään pidetä, pois pääsee ken tahtoo. Itse olen täällä syntynyt, muuallakin mutkan käynyt mutta takaisin tänne tullut.En sitä sano että täällä aina niin ihana olis olla mutta ei muuallakaan ole NIIIIIN ihanaa etteikö mitään sanomista tulis. Tällähetkellä täällä mutta tulevaisuudestahan ei koskaan tiedä.

Äänestä

uups täytynee sanoa että käverilla on asenne kyllä kohtuun negatiivinen suorastaan sieltä kuuluisasta arsesta. Ok ehkä tosta opiston pihalta ei se luontokaan hirveen hääviltä näytä, mutta ku Korkatinvaaralle kipuaa niin luulisin että alkaa mieli muuttumaan. Ite oon asustellu täällä kaheksisen vuotta ja mitä kauemmin täällä olen asunut sitä paremmin olen viihtynyt.

Myönnän että illaviettopaikat ei hirveesti ilonaiheita anna mutta mulle ne on onneksi sivuseikka.Urheilupuoli on se jolla saan rennon fiiliksen päälle ja onneksi täällä on ollut helppo päästä piireihin, ei vähiten sen takia että joka lajissa pyörii osittain samat jannut :D. Noita teinikoviksii löytynee joka tuppukylästä eli myös täältäkin,niitä täytyy vaan kestää...opetuksesta en osaa sanoa mutta luulisin että se on myös varsin ammattitaitoista,itse olen tänne tultuani maistanut vaan työelämää....koittakaa muutkin viihtyä :D.

näillä mennään

Äänestä

yks hyvä puoli heillä on,kun käyvät muualla ostoksilla,viemässä rahansa pitäjästä ulos ja tankkaavat samalla autonsa edullisemmasti.

Äänestä
  • alueellla käydään naapurikunnissa kaupoissa,ylivieskaset käy oulussa, ei hekään ole tyytyväisiä oman kunnan tarjontaan, mitä hyötyä on jos bensan hinta 2-3 centtia litralta halvempaa, kun tankatessa saa litran ylimääräistä ja joutuu ajamaan satakilometriä,kulutus 8l/100km.

    Äänestä

  • tällä kirjoitti:

    alueellla käydään naapurikunnissa kaupoissa,ylivieskaset käy oulussa, ei hekään ole tyytyväisiä oman kunnan tarjontaan, mitä hyötyä on jos bensan hinta 2-3 centtia litralta halvempaa, kun tankatessa saa litran ylimääräistä ja joutuu ajamaan satakilometriä,kulutus 8l/100km.

    nähä vähän mualimmoo

    Äänestä

  • se mukava kirjoitti:

    nähä vähän mualimmoo

    kerran nähnyt, eikö se riitä! Eihän siellä ole edes halpaa, laadusta puhumattakaan! Isomahasia akkoja, joilla kymmeniä kakaroita pyörii ja huutaa helmoissa! Eipä tuu paljon maailma nähdyksi!

    Äänestä

ja vielä kerran tervemenoa pois ja kauas pois sinne suureen maailmaan jossa voit vapaasti paskantaa oman kämppäsi nurkkaan ja kilpailla siitä kenen koti on yököttävin, saatat olla ajatustes perusteella eturivin eetu siinä hommassa. Opistolaisena lienet nauttinut palkastaan veroja maksaneiden haapaveteläisten palveluista ja varmasti eturivissä suuresti valittaen. Ja jos näppy tuli suureen läskiperseeseen niin ei muuta kuin lääkäriin !!! Paljonko maksoit ??? Sinunlaistesi toilailuja me joudumme katselemaan vuodesta toiseen eikä ole kumma jos vaikka samaistumme...yök. Mene nyt helvetissä eläkä koskaan tule takaisin,,mihinkään !!
Sinunlaisiasi kutsutaan loisiksi ja yhteiskunnan eläteiksi....

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Never again kirjoitti:

Kuulkaa jo alkaa elämä voittamaan ja henkikin kulkee jo hieman paremmin kun pääsin pois sieltä ja lopullisesti.
Haapavettä ankeempaa paikkaa saa hakemalla hakea ja siltikään ei löydy. Ihmiset on umpimielisen näköistä, kenties sisäsiittoista porukkaa, jonka älykkyysosamäärä jää alle kengännumeron.
Nuoriso ajaa säälittävää pilistään vielä säälittävimmillä teinituningautoillaan ja ovat niin koviksia että.
Opiston opetustaso oli mielestäni ala-arvoinen ja opettajat aivan yhtä sekaisin kuin muutkin haapaveteläiset(siis ei vetiset vaan nimenomaan veteläiset. Laiskaa sakkia.) siellä. Ei tajuu...
Ja se "kaunis" luonto? Niin anteeks mikä? Kulttuuri=HaapavesiFolk vai mikälie. Mitään siellä ei ole ja mitään sinne tuskin koskaan tuleekaan. Ainut hyvä asia Haapavedellä oli tiet, jotka johtavat kauas pois.
Kiitos kun sain purkautua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu