on tapahtunut kehitystä, mikäli tätä palstaa on uskominen.
V. 1987 hän kirkon edustajien kysymykseen "Voiko maailmassa pyhä henki vaikuttaa missään muualla kuin teidän joukossanne?" vastasi: "Ei voi." (oulun vl:n viesti "Vain me on vain me" ketjussa "Miksi Moppi poistit")
V. 1998 hän TV-toimittajan kysymykseen "Joutuvatko luterilaisen kirkon piispat helvettiin?" vastasi: "Me olemme löytäneet armon tässä liikkeessä. Muita emme lähde arvioimaan." (Tällä palstalla useaan otteeseen siteerattu Lääkön sanomana.)
On mielenkiintoista seurata, mitä SRK:n puheenjohtaja sanoo nyt 100-vuotisjuhlien aikoihin.
V. 1987 hän kirkon edustajien kysymykseen "Voiko maailmassa pyhä henki vaikuttaa missään muualla kuin teidän joukossanne?" vastasi: "Ei voi." (oulun vl:n viesti "Vain me on vain me" ketjussa "Miksi Moppi poistit")
V. 1998 hän TV-toimittajan kysymykseen "Joutuvatko luterilaisen kirkon piispat helvettiin?" vastasi: "Me olemme löytäneet armon tässä liikkeessä. Muita emme lähde arvioimaan." (Tällä palstalla useaan otteeseen siteerattu Lääkön sanomana.)
On mielenkiintoista seurata, mitä SRK:n puheenjohtaja sanoo nyt 100-vuotisjuhlien aikoihin.
Vastaukset 19
Vanhimmat
SRK:n puheenjohtaja vaihtui vuonna 1992. Eli eri ihmisten lausunnoista on kysymys.
Kun tuomitaan ihmisiä helvettiin, niin linjan pitäisi pitää SRK:ssakin ainakin vuosikymmenen verran...
SRK:n ja kirkon johdon välillä käytiin julkisuudelta salassa vanhoillislestadiolaisuuden opillisia kysymyksiä koskevat neuvottelut.
Lainaan suoraa tekstiä kirjasta usko ja kaste(Erkki Reinikainen).
"Vl-uskonkäsitykset, erityisesti kasteoppi ja seurakuntaoppi, ovat aiheuttaneet keskustelua ja ajoittain erimielisyyksiä suomen ev.lut. kirkossa. Vuonna 1987 SRK:n edustajat(Reinikainen, Lääkkö, Haho, Savela, Vaaramo) keskustelivat Turussa arkkipiispa John Vikströmin kanssa. Läsnä olivat myös Lapuan piispa Yrjö Sariola, Oulun piispa Olavi Rimpiläinen, ja arkkipiispan sihteeri Risto Cantell. Keskustelun lopputuloksena arkkipiispatotesi, että vanhoillislestadiolaisuus hyväksytään kirkossa siitä huolimatta, että sen ja kirkon päälinjan välillä on tiettyjä eroja, kuten aikaisemminkin".
Erot koskevat seurakuntaoppia jossa pyhän hengen vaikuttaminen rajaa elävän uskon vanhoillislestadiolaisen uskonkäsityksen piiriin.
Kasteoppia kirkko opettaa että kasteessa lapsi vastaanottaa uskon ja pyhän hengen.
Vl opettaa että lapsella on usko jo syntyessään. Kasteessa lapsi saatetaan Jumalan armoliittoon.
Vanhoillislestadiolainen uskonkäsitys on että vain tässä joukossa synnit anteeksi uskoneena ihminen voi pelastua.
Lääkkö ja tuskin kukaan muukaan johtaja sortuu tuomitsemaan ketään helvettiin koska tuomarin virka on Jumalalla. Ihminen on uskojan paikalla, Jumala on tekijä ja toimeenpanija. Jumala suorittaa konkreettisen "lajittelun", ei ihminen.
SRK-lestadiolaisuuden harjoittaman uskonnollisen väkivallan.
Olen tehnyt oikean päätöksen erotessani kirkosta.
Lääkön Matti on viisas, inhimillinen ja mukava mies!
ei ainakaan halukas tuomaan 70-luvun pimeyden töitä valkeuteen.
veeällät tekevät karkean ja tarkan jaon kahteen: "meihin ja muihin", ja sitten Jumala tekee vain lopullisen jaottelun "vain veeällien" kesken... Niinkö?
Erosin hiljattain kirkosta. Vl:sta lähdin noin kymmenen vuotta sitten. Jos Jeesus olisi maanpäällä, hän ei varmaan pitäisi kirkoista ja seurakunnista vaan haluaisi hajoittaa ne. Jeesus vastusti kaikkia organisaatioita.
Kun alkuseurakunnasta tuli valtiouskonto, muodostui instituutio, mikä alkoi tavoitella valtaa ja auktoriteettia. Tällöin myös kristillisyyden alkuperäinen sanoma koki vääryyttä.
Kiitos tästä raportistasi. Tämä on erittäin tärkeä ja tarpeellinen tieto.
Olen entistä tyytyväisempi omaan ratkaisuuni erota kirkon jäsenyydestä.
Juuri niin.
Tästä on kristinusko jo tosi kaukana!
Ja kirkko siunaa tällaisen.
Onpa luotukin mahtava järjestelmä!
tämän palstan "evankelisimpien" veeällien (ma ria, munkki, oulun vl ym.) kirjoituksista. Mikäli olen oikein ymmärtänyt, heidän mielestään uskovaisia täällä maan päällä ovat vain vl-ihmiset, myös "tiukkikset" (Hynde, päivi, vl-äiti, tuplaäiti ym.), mutta eivät "tiukkisten" sitomat, väärällä vuosikymmenellä "evankelisempaa" kantaa edustaneet vanhoillislestadiolaiset.
>>
Olen entistä tyytyväisempi omaan ratkaisuuni erota kirkon jäsenyydestä.
>>
Ellen olisi jo aiemmin eronnut kirkosta, niin tässä olisi yksi hyvä syy lisää.
On käsittämätöntä että kirkko hyväksyy herätysliikkeekseen liikkeen, joka tuomitsee pelkästään kirkkoon kuuluvat uskovat kadotukseen:(
"vain me" lässytystä kirjoittelevat palstalle myös maria ja munkki. Yrittävät vain hämätä lukijoita hienostuneemmalla ilmaisulla. Kannattavat kuitenkin samaa saatanan oppia. Maria on pikkulasten opettaja ja munkki ex-kapiainen. Osaavat siis stilisoida "vain me" viestinsä vähän erilaiseksi kuin tavalliset "vain me" vl-tontut.
olevat tapauskovaisia, jotka eivät oikeasti usko kuten vl:t. Muuthan toki joutuvat oikopäätä helvettiin...
Minä olen yrittänyt varmistaa tuota asiaa heiltä henkilökohtaisesti. Vastauksena on vaikeneminen tai asian ohittaminen kiertelemällä. Esimerkiksi olen kysynyt suoraan, miksi he yhä käyttävät sanaa uskovainen vain veeällistä. Ihan kuin muita vaihtoehtoja ei olisi sille loukkaavalle ilmaisulle!
Tuskin he ajattelemattomuuttaan siihen lankeavat? Syy on sisemmällä. He ovat juuri sitä mieltä, että me muut olemme epäuskoisia.
Vain he ovat uskovaisia => "vain me" -oppi
Minä olen pettynyt, mutta en yllättynyt. Olisin halunnut keskustella samalla tasolla heidän kanssaan ihan henkevästi. En kerjää taivaspaikkaa, mutta en halua tulla sieltä poisrajatuksikaan. Siihen tuo asetelma vie vääjäämättä.
Mutta en pysty enkä halua näillä ehdoilla.
= mariat, munkit ym. kanssa ei ole mitään ideaa alkaa keskustella mistään. Vastapuolen hengellinen röyhkeys on sitä luokkaa, että tavallinen uskovainen ohittaa nämä hengellisesti ylpistyneet henkilöt.
Vanhoillislestadiolaiset esittävät että heillä on diili Jumalan kanssa tehdä se ensimmäinen erottelu. "Bain me" ja MUUT.
Mutta ketkä tekevät sen todellisen likaisen työn? Erottelevat heidän sisällään jyvät ja hyvät? Eli ne kuuluisat MÄÄDÄNTYNEET KALAT!
SRK pyrkii maanlaajuiselal kierätvällä kampanjalla putsaamaan mainettaan. Ja se tulee onnistumaan siinä, sillä isot mediat on puhuttu mukaan. Hyvin verkotuttu sekä ev.lut.-kirkon että sanomawsoyn suuntaan.