En siis halua viestejä "tee näin niin saat varmasti kun mäkin saan". Tajutkaa jo ettei kaikkiin tehoa samat jutut!!
Ja sitten asiaan, olen kolmivitonen nainen eikä orgasmia tule millään. Omin sormin en ole saanut koskaan, yksi mies onnistui sormin laukaisemaan mut. Yhdynnässä olen saanut kerran ja siitä on aikaa kohta 15 vuotta. Nuolemisesta en saa mitään. Ostin klitoriksen kiihottimen josta loppuu patterit ennen kuin mä laukean. Sitten ostin delfiinikiihottimen joka tärisee niin voimakkaasti että se sattuu. Dildo ei auta. Saan joskus hinkkaamalla tyynyyn, mutta sekin vain joskus ja kestää ja kestää...
Eli olisiko vielä jotain keinoja? Ihan tosissani haluaisin järkeviä vastauksia ihmisiltä jotka jopa tietäisivätkin asiasta jotain.
Ja sitten asiaan, olen kolmivitonen nainen eikä orgasmia tule millään. Omin sormin en ole saanut koskaan, yksi mies onnistui sormin laukaisemaan mut. Yhdynnässä olen saanut kerran ja siitä on aikaa kohta 15 vuotta. Nuolemisesta en saa mitään. Ostin klitoriksen kiihottimen josta loppuu patterit ennen kuin mä laukean. Sitten ostin delfiinikiihottimen joka tärisee niin voimakkaasti että se sattuu. Dildo ei auta. Saan joskus hinkkaamalla tyynyyn, mutta sekin vain joskus ja kestää ja kestää...
Eli olisiko vielä jotain keinoja? Ihan tosissani haluaisin järkeviä vastauksia ihmisiltä jotka jopa tietäisivätkin asiasta jotain.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Et voi millään saada orgasmia, jos vain mekaanisesti hierot/hinkkaat sormin ja jollain lelulla. Unohda tuo orgasmin yrittäminen joksikin aikaa, ehkä se tulee sitten itsestään.
Jotta saisit orgasmin sinun tulee olla sinut itsesi kanssa, fantasioi ja rentoudu, älä pakota itseäsi yrittämään orgasmia. Suuri osuus on siinä mitä ajattelet omasta kropasta, sukupuoli-elimistäsi, seksistä, eritteistä ja kaikkeen siihen mikä liittyy yhdyntään ja seksiin. Alitajunnassa ja pääkopassa se suurin syy on...uskoisin niin.
Pyydät epätoivoisesti neuvoja miten saisit orgasmin, mutta ei se toisten neuvoilla tule ! Me ollaan kaikki niin yksilöllisiä, ja lisäksi jokainen ihminen reagoi uuden ihmisen kanssa usein erilailla. Siksi moni pettää omaa puolisoaan ja hakee uusia kokemuksia - koska on niin älyttömän upeaa tutustua uuden ihmisen kehoon ja kokea kaikki se uutuus ja intohimo, kiima ja tyydytys.
Sinuna lähtisin ensialkuun tarkastelemaan ja miettimään omia mietteitä seksistä ja kaikesta mitä siihen liittyy. Kun kerran yksi mies on somin onnistunut laukaisemaan sinut, niin pystyt kyllä saamaan orgasmin. Toisaalta kun kirjoitat "pystyi laukaisemaan mut" - sekin kuulostaa hurjan mekaaniselta, miksi haluat että joku laukaisee, hoitaa sinut ?! Sinun kuuluu haluta ja itse tehdä työtä orgasmin eteen, et voi vain odottaa että joku sen sinulle tekee.
Olet 35 v ja tiedätkö, kun ikää tulee yli 40v niin seksi ja tuntemukset vaan paranee. Tutustu itseesi !
Joo, tuo oli huonosti ilmaistu että sormin laukaisi mut... Siis kyseessä ei ollut mitään mekaanista, hän sai mut sormillaan laukeamaan. Ja kyllä, fantasioin ja olen rentona (nykyään olen, ennen en ollut) ja sinut itseni kanssa. Aikaisemmin oikeasti luulin että siitä on kyse, mutta nykyään kun tunnen itseni ja olen rento jne, niin ei toimi siltikään (tuota yhtä miestä lukuunottamatta). Enkä pyytänytkään vinkkejä siitä miten joku toinen voisi tuottaa mulle orgasmin, vai huomasitko jossain sellaisen kysymyksen?
Mikset mene lääkäriin, jossa asialle ehkä voitaisiin tehdä jotain, fyysisesti tai psyykkiseti.
Olen toisen vastaajan kanssa samaa mieltä siitä, että tuntemukset omasta itsestään saattavat varmasti paljonkin haitata seksistä nauttimista. Ja mitä enemmän orgasmittomuus rasittaa mieltä, sitä enemmän se vaikuttaa seksiin. Entä jos yrittäisit nauttia fyysisestä läheisyydestä myös jotenkin toisin?
Kokeile muitakin kuin vain suoraan fyysisen seksuaalisesti kiihottavia elementtejä. Stimuloi enemmän mieltäsi. Ja ole rohkea kumppanisi kanssa ja kokeile, miltä eri asennot tuntuvat. Ikääsi viitaten voisit myös treenata lantionpohjalihaksiasi, sillä niillä vähemmän orgasmiongelmattomammatkin naiset (minä) jouduttavat orgasmiaan. ;)
Lantionpohjanlihaksia on treenattu ja asennot kokeiltu ja tiedän mistä nautin eniten ja mistä en nauti yhtään. Ja missäs kohtaa olen sanonut etten nauti seksistä??
että olet kokeillut kaikkea, epätoivoisesti yrittänyt ja yrittänyt saada orgasmin...olet tutustunut itseesi ja kehoosi, treenannut lantionpohjanlihaksia, nautit seksistä, tiedät mistä nautit eniten ja mistä et yhtään...
Annat sellaisen kuvan että tiedät kaiken - kuitenkin et tiedä miten saisit orgasmin ?? ja nopeammin ??
Nyt on aika unohtaa vähäksi aikaa itsesi, seksi, orgasmi, kannattaa vähän relata...nöyryyttä peliin.
Kirjoitat että orgasmin tulo kestää ja kestää...oletko koskaan ajatellut että se on aivan ihanaa se odottaminen ja itsensä kiusaaminen, ei orgasmin tarvitse tulla nopeasti.
Aivan kuten muut sulle vastanneet -olen sitä mieltä että jossain korviesi välissä on nyt se vika. Pyydät täällä apua ja ehkä ymmärrystä, mutta kuitenkin tyrmäät kaikkien vastaukset. Miksi ?!
En usko että tulet saamaan orgasmeja ennenkuin tulet enemmän vastaanottavaiseksi yleensäkin, myös seksissä ja samalla itse "tulet puolitiehen" vastaan... Sun juttus on monimutkainen, sitä ei ratkota tosta vaan, mutta kaikki loppujen lopuksi lähtee sinusta itsestäsi. Toinen ihminen ei voi tilauksesta tehdä sinulle orgasmia, sinun tulee itse auttaa sopivissa määrin.
Tästä tuli sekava vastaus... mutta en voinut olla kirjoittamatta.
Ei pidä tuokaan paikkaansa... Usko huviksesi, se että laitoin tämän aiheen, ei tarkoita että olisin kauheissa paineissa ja epätoivoinen asian suhteen. Itseäni orgasmittomuus harvoin haittaa eikä mulla ole mitään haluakaan saada sitä nopeasti! Epätoivoisesti en ole yrittänyt sitä enää vuosikausiin.
En tyrmää vastauksia, hyviä ajatuksia kaikilla, mutta kun ne eivät vain päde minuun kun ne kaikki on jo kokeiltu... Odotan että josko tulisi jotain sellaisia vinkkejä mitä en vielä ole kokeillut.
Jos et kerran halua tietää, mikä minulla toimii, pidän tiedot itselläni. :) Ja nautin. ;)
Minä menin seksuaaliterapeutille, kun en ollut koskaan saanut. Huomasin että vikaa oli molemmissa päissä. Henkisesti siis yritin liikaa ja toisaalta pelkäsin, vaikka olinkin tottunut orgasmittomuuteeni.
Fyysisesti taas tarvitsen paljon enemmän ärsytystä kuin mitä sormilla saa aikaan. Kyllä pehmeäpintainen vibraattori on mielestäni hyvä. Sellainen millä voi säädellä voimakkuutta ja hieroa sillä vain klitorista.
Varmaan olet jo yrittänyt tätäkin. Sen vielä kuitenkin sanon, että paljon siihen päälle auttaa kun keksin kunnon fantasian.
Vähän alempana on viestiketju orgasmista ja seksistä, otsikolla ÄLÄ VAADI. Minusta siinä on tosi hyviä juttuja...harkinnan arvoista tekstiä ja monella varmasti toimii niin.
Mutta ei vain koske mua millään tavalla. Useampi exäni kyllä saisi lukea sen!
Ensinnäki sun pitää olla oikeessa mielentilassa, siis että tekee mieli. Mä en usko, et on mahollista saada orgasmi, vaik ois mikä vempele, jos ei oo yhtään kiihottunu.
En mäkään saa nuolemisesta enkä sormilla mitään. Ootko kokeillu jotain eroottista kirjallisuutta? Naiset ei lämpiä yhtä helposti kuviin ja leffoihin ku miehet, mut kirjotukset vois auttaa ainaki pääsemään fiilikseen.
Sitte on suihkuniksejä, hana (ei siis suihku) päälle sopivalle paineelle ja sitte vesi valuu klitan päälle. Ihan jees. Sit mulla ainaki peitto on paras.
Yhdynnässä helpoimmat asennot naiselle saada on kuulemma päällä ja takaapäin.
Seksiterapiasta voisi olla apua, mutta onko sinulla kumppania, jonka kanssa voit tehdä asioita, jos neuvon teitä?
Sori, sinkku olen. Sitä paitsi arvostan itseäni aika paljon enemmän kuin että ottaisin "seksiterapiaa" vastaan sellaiselta joka käyttää netissä nimimerkkiä yksputkimies.
Taidat olla ennakkoluuloinen. Terapiani perustuu Masters & Johnsonin menetelmään ja se on oikeasti auttanut monia. En ole koskaan epäonnistunut. Nimimerkki piti kiireessä heittää sen tilalle kun alkuperäinen nimimerkkini oli käytössä. Vitsihän se vaan on.
En ole niin naivi, että kuvittelisin kenenkään lähtevän säkki silmillä tällaiseen, mutta en myöskään ala menetelmiäni julkisesti esittelemään. Voin kertoa sinulle kahden kesken (silti anonyymisti) mistä on kysymys ja sitten voit päättää mitä teet. Et sinä sitoudu mihinkään.
Eli ei ole kumppania kuten jo kerroin. Eikös "terapeutin" kuulu havainnoida kaikki asiat mitä toinen kertoo niin olisi sun pitänyt tuo asia tekstistä poimia.
Tekstisi lukeminen vakuuttaa kerta toisensa jälkeen, että tulet tuolla asenteella kestämään vielä kauas tulevaisuuteen sinkkuna. Tuskin myöskään tulet löytämään ratkaisua ongelmaasi, joka mitä ilmeisemmin on enemmän kiinni koppasi sisällöstä. Onnea.