Allah pilakuvassa HeSassa!!!

Helsingin Sanomien sarjakuvasivulla oli pilakuva Allahista ja vitsiä pornosta samassa stripissä. Ja stripteaseakin siinä oli.

Missä on muslimien kansainvälinen protesti tätä häväistystä vastaan? Eikö tämä ole paljon pahempi kuin Muhammedin kuvan piirtäminen (sehän ei ole kielletty Koraanissa)?

Vai miten ne protestit syntyykään?
2354
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kun kerran juutalaisilla, kristityillä ja muslimeilla on sama Jumala, niin miten niin oli pilakuva "Allahista"? Silloinhan oli pilakuva Jumalasta. Sen pilakuvan pitäisi silloin loukata juutalaista ja kristittyä myös.

Äänestä
  • Aloittaja

    Isohko osa muslimeja (ellei kaikki) tulkitsee, että kristittyjen Jumala on sama kuin heidänkin.
    Niin eikö silloin pilakuva kristittyjen Jumalasta ole pilakuva Allahista?
    Jos tästä Allahin piirtämisestä ei riemu ratkea, niin mites sitten Muhammedin kuvasta, jota ei koraanissa ole kielletty piirtämästä, niinkuin Allahin kuvaa on kielletty? Onko Muhammed pyhempi kuin Allah? Tämä on se varsinainen kysymykseni.

    Juutalaisista en tiedä, mutta meillä kristityillä Jumalan Poikaa häväistiin hänen ollessaan maan päällä ja häväistään edelleen. Vain valtapolitiikan kanssa "huoraaminen" on aiheuttanut kristittyjenkin (kirkkolaitosten) osallistumisen jumalanpilkkaajien tuomitsemiseen maallisissa tuomioistuimissa. Alkuperäisessä muodossaan kristillisyys on syntynyt ulkopuolisten pilkan kohteena ja ehkäpä kohteeksikin.

    Vaikka tietenkin se sattuu, kun Jumalaa ja pyhää pahantahtoisesti pilkataan. Vihollisten rakastaminen ei liene kenellekään helppoa. Mutta ei ole kristillistä lähteä tappamaan tai maksamaan tapporahaa piirtäjistä tai pilkkaajistakaan. Kyllä minä sen vielä hyväksyisin kristillisenä, että joku kirjoittaisi yleisönosastolle loukkaantumisestaan. Vaan sekään joku tuskin on arkkipiispa Paarma.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


old_profile_3668 kirjoitti:

Helsingin Sanomien sarjakuvasivulla oli pilakuva Allahista ja vitsiä pornosta samassa stripissä. Ja stripteaseakin siinä oli.

Missä on muslimien kansainvälinen protesti tätä häväistystä vastaan? Eikö tämä ole paljon pahempi kuin Muhammedin kuvan piirtäminen (sehän ei ole kielletty Koraanissa)?

Vai miten ne protestit syntyykään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu