Iranilla näyttäisi kyllä olevan oikeus ydinaseeseen.Jos jokin agressiivinen suurvalta,kuten USA nyt,pommittaisi raunioiksi esimerkiksi Ruotsia,surmaten 40000-60000 siviiliä, ja uhkaisi seuraavaksi Suomea (kuten Irania nyt) niin kyllä Suomessa haluttaisiin turvaksi kaikki mahdolliset aseet,ydinase mukaanlukien,itsepuolustukseksi.Siksi kansainvälisoikeudellisesti USAn tulisi ehdottomasti vetäytyä sotajoukkoineen Irakista,ennenkuin Iranilta voidaan vaatia mitään.
Se,mitä Irakissa tulee tapahtumaan vetäytymisen jälkeen,on vain ja ainoastaan USAn imperialistisen ja sotarikollisen toiminnan kauhistuttava hinta.Mutta vielä paljon pienempi hinta,kuin sinne jääminen päivä päivältä.Mukaanlukien myös nyt jo ilmeisen ja täysin turhat tavallisten mukavien amerikkalaispoikien, joita kaikki tunnemme, surmat.
Länsimaat, Neuvostoliitto mukaanlukien, ovat tehneet hirvittävän rikoksen Lähi-Idässä raunioittamalla pommituksin valtioita,jotka voisivat olla muutoin rauhanomaisia itämaan keitaita,todellisia helmiä,kuten Afganistankin aikaisemmin.
Kun USA ja Israel vetäytyvät,voidaan Iranilta ja Hamasilta vaatia vastaavia tekoja Lähi-Idän rauhan puolesta.Muu tie on hyvin synkkä.
Se,mitä Irakissa tulee tapahtumaan vetäytymisen jälkeen,on vain ja ainoastaan USAn imperialistisen ja sotarikollisen toiminnan kauhistuttava hinta.Mutta vielä paljon pienempi hinta,kuin sinne jääminen päivä päivältä.Mukaanlukien myös nyt jo ilmeisen ja täysin turhat tavallisten mukavien amerikkalaispoikien, joita kaikki tunnemme, surmat.
Länsimaat, Neuvostoliitto mukaanlukien, ovat tehneet hirvittävän rikoksen Lähi-Idässä raunioittamalla pommituksin valtioita,jotka voisivat olla muutoin rauhanomaisia itämaan keitaita,todellisia helmiä,kuten Afganistankin aikaisemmin.
Kun USA ja Israel vetäytyvät,voidaan Iranilta ja Hamasilta vaatia vastaavia tekoja Lähi-Idän rauhan puolesta.Muu tie on hyvin synkkä.
Vastaukset 21
Vanhimmat
sinne vaan siis Iraniin. Ensin. mereltä, ilmasta ja maailta ohjuksia parin kuukauden ajan niin sitten voikin jo kutakuinkin rauhassa marssia Teheraniin ja antaa opposition hoidella mulkvistipressa ja papisto. Onpahan sitten taas yksi uhka vähemmän maailmanrauhalle. Sillä ei oo väljä jos rupeevat siellä toisiaan tappamaan kunhan eivät tule tänne.
"Iranilla näyttäisi kyllä olevan oikeus ydinaseeseen.Jos jokin agressiivinen suurvalta,kuten USA nyt,pommittaisi raunioiksi esimerkiksi "
No niin Tuukka, ajattelussasi on sellainen varhaisteini-ikään kuuluva ongelma, että vedät mahdottomia skenaarioita esimerkeiksi. USAlal ei ole mitään syytä pommittaa sen kummemmin Ruotsia kuin Suomeakaan. Molemmat ovat demokraattisia maita, jotka eivät ole uskonnollsien fundamentalismin hallitsemia eivätkä tuo terrorimia. Capisce?
"Länsimaat, Neuvostoliitto mukaanlukien, "
Neuvostoliitto ei ollut länsimaa.
Vitun idiootti...
"USAlal ei ole mitään syytä pommittaa sen kummemmin Ruotsia kuin Suomeakaan."
Eivätkös molemmat maat ole sosialidemokraattisia, eivät demokraattisia, maita?
kokoomuksen ja keskustan yhteenlasketut eduskuntapaikat vähemmän kuin sosiaalidemokraattien?
kertokaa mulle minkä takia iran ei sais omistaa ydinasetta? kun kerta usa, neukut, britit, intia ja pakistan ym. saa? kai se pitäis olla yhtäläinen oikeus tahi kaikilta pois.
oli muuten sykähdyttävä kohta kymppi-uutisissa kun joku vanha iranilais äijä sano haastattelussa, että jos usa tulee heitä pommittaan, niin se vaan todistaa että usa on kehittymätön ja barbaarinen valtio!
ja jos lähdetään veikkaileen, niin kyllä se on usa joka sitä nuce-nappia ekana painaa.
Koska siitä on YK:n päätös,ja sen takana meidän täytyy seista.Toiseksi,olet nähnyt miten ne riehuvat kadulla.En antaisi tämmöiselle porukalle edes haulikkoa.
tulevaisuudessakin ylimääräiseltä säteilyltä on Irania siis terroristien koulutuskeskusta pommitettava noin parin kuukauden ajan maalta, mereltä ja ilmasta. Tämän jälkeen kun tie on suhteellisen tasainen Teheraniin haetaan pois se mulkvistipressa ja muutama kriittinen "papiston" jäsen. Ja johan on taas turvallisemman tuntusta elää...Öljyn hinta nousee pilviin ja sen seurauksena sijoitukseni Venäjän energiateollisuuteen tuovat minulle suunnatonta tuottoa...Voiko siis elämä olla paremmassa mallissa?
usalta loppuu löpöt,pakko se on hyökätä iraniin että jenkit saa kadillakkiloillaan kruisailla mänhättännillä.ei ne ruppee polokupyörrillemmään niinkun kiinassa.vaikka ei kiinassakkaa kohta pyörräillä on meinaa niin paljon pakokaasua ilimassa jotta joutuu happipullot selläässä kuleksimmaan riisi pelloilla.
juuri sen verran kun USA ja/tai liittolaiset haluaa sille antaa ja piste!!!
Vertailuesimerkkisi Ruotsista ja Suomesta ontuu pahasti. Eihän Suomi kehittele ydinasetta ja uhkaa sillä aidosti USA:n liittolaista Israelia, kuten Iran tekee.
Tähän saakka ydinaseita omistavat maat ovat käyttäytyneet onnistuneen pidättyvästi eikä ydinaseita ole käytetty toisen maailmansodan jälkeen. Iranissa on kuitenkin niin hullut johtajat, että he todennäköisesti käyttäisivät asetta ensimmäiseksi Israelin tuhoamiseksi. Siksi Iranin ydinasetuotanto on estettävä.
näin ja mieluummin poistettava koko maa maailmankartalta kuten myös Pohjois-Korea.
maailmanrauhalle on yhtä "todellinen" kuin Saddamin Irakinkin. Sitä on vaan vaikeata ymmärtää, että tuo propaganda kerta toisensa jälkeen puree moneen Suomalaiseen siinä kuin joihinkin keskilännen maanviljelijöihinkin, jotka tuskin edes tietävät missä kyseiset maat sijaitsevat?
muuten että itse juuri harrastit tuota propagandaa?
"Eihän Suomi kehittele ydinasetta ja uhkaa sillä aidosti USA:n liittolaista Israelia, kuten Iran tekee."
eikä Iranilla ole, millä uhata vielä nyt tehokkaasti Israelia. Irakista on tehty rauhankumppani vastoin tahtoaan.
Pohjois-Korea ja Iran jotenkin pelkäävät niin internationalismia kuin maapalloistumistakin. Ne kokevat molemmat uhan kansalliselle omalaatuisuudelleen ja käyttäytyvät kansallisen omalaatuisesti kummassakin tapauksessa.
Venäjäkin vaikuttaa olevan itsenäinen valtio, joka ei ota ohjeita EU:lta. Niin myös Kiina.
Pohjois-Korea ja Iran muodostavat maailman patrioottisen kovan ytimen sekä Venäjä ja Kiina keskenään itsenäisten valtioiden yhteisön.
Ranska ja Britannia eivät ole veljekset, mutta Euroopan unionin vuoksi Ranska laajenemispolitiikassa Saksan politiikan vuoksi ja Britannia ulko- ja puolustuspoltiikassa Ranskan politiikan vuoksi vaikuttavat epävakailta sisaruksilta, ajoittain jopa häiriköiltä.
Jokaisella maalla on yhtä suuri oikeus ydinaseeseen kuin niillä mailla, jotka ovat turvakseen sellaisen jo hankkineet.
Tärkeintä ydinaseissa on se, että jokainen sellaisen turvakseen hankkinut maa sitoutuu olemaan niitä käyttämättä.
Ydinase on tehokas tapa hankkia uskottava puolustus. Niin uskottava, että siitä seuraa miltei välitön miehitysuhka.
ja Googlesta tai Wikipediasta niin käsite:propaganda ehkä alkaa aueta.
Saddam ei ole koskaan hyökännyt USAa vastaan
IRAN ei ole koskaan hyökännyt USAa vastaan...
Maailmanrauhan 1. rikkojamaa on USA.
Se hyökkäsi lavastetun sodan myötä useisiin maihin. Sä et kuule ite oikein tajuu asioita.
Oletko ekalla luokalla?
Tiedätkö mitä on maalaisjärki? (ai niin et)
Lue kuule historiaa enne kuin tulet tänne kertomaan "viisaudestasi"
MYÖS IRAN KÄY SOTAA LÄNSIMAITA VASTAAN. MITÄÄN RAUHANTILAA EI OLE ODOTETTAVISSA. SE TUKEE TERRORISTEJA. SOTA ON JULISTETTU PÄÄTTYMÄTTÖMÄKSI. SYYNÄ OVAT SISÄPOLIITTISET ONGELMAT. PAPPISVALTA EI KYKENE RATKAISEMAAN NIITÄ. ONGELMAT KIETOUTUVAT MM. TYÖTTÖMYYTEEN, KÖYHYYTEEN, RUUAN PUUTTEESEEN.
Meillä on kans.
Tämän piti olla suursalaisuus, mutta siis suomella on kans yy-pommi.
Idea on siinä että Loviisan voimala pasautetaan dynyllä länsituulella maahan laittomasti pyrkivän divisioonan silmille...
Ja tää uus voimala itätuulella ruattalaisten.......
;)
Voi h:ti! Kaikenlaista leperrystä sitä kirjoitellaan näillä sivuilla. Ydinase tuhoaa paljon muutakin kuin varsinaisen kohteen. Pitäisiköhän katsoa Googlesta tai Altavista tms. ydinaseen tuhovoimaa.
"Lainattu tavara pitää aina palauttaa. Siksi sinun pitäisi palauttaa kivääri sille raivohullulle, jolta sen lainasit."
Älä hauku täällä muita!