Miten ilmenee moinen vaiva?, onko kalliskin remontti edessä mikäli aihetta ilmenee?
Kampiakselin laakerivika
Epäilijä
1818682
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Jos kiertokangen laakerit hajalla, kolinaa nostettaessa kierroksia moottorissa.
Pelkkien laakerien vaihto tai laakerit, kampiakselin hionta, kiertokanki/-kanget vaihtoon... Maksaa, mutta elämä on...
vaihtaa! Ne voi koneistaa pyöreiksi, jos on laakeri päässyt pyörähtämään tai on soikea laakeripesä
Jouduin ainakin itse vaihtamaan nimeltämainitsemattomaan Ranskalaiseen, kun kone alkoi kolkuttamaan. Avasin koneen, laakerit hitsaantunut yhteen ja kiertokanki oli MUTKALLA!
jo tarpeellista vaihtaa, jos kanki vääntynyt mutta laakeripesän voi kunnostaa kyllä!
kun otat kampiakselin siivapyörästä kiinni ja heiluttelet edes takaisin jos kolisee selvä peli.
päittäisvälyshän oli nimenomaa puklavolkkarin oma omituisuus.
Olla semmoista konetta liikenteessä,jossa ei olisi päittäisvälysta!Eräs autovalmistaja(urheilu-auto valmistaja) antaa toleranssiksi 0.4mm päittälystä....
Ohjaava runkolaakeri määrää päittäisvälyksen, tähän laakeriin kuitenkin kohdistuu huomattavasti pienempi rasitus, kuin muihin raami-ja veivilaakereihin. Eli jos ohjaava laakerin välys on kasvanut niin voi auton pistää paaliin.
Niin pienempi rasitus kohdistuu tietenkin ohjaavaan laakeripintaan.
koko auto pitäisi paalata?
Eikö sinne ole parempi vain vaihtaa toinen moottori.
oire loppuunkuluneesta moottorista. Eli ei kannata laskea mikä hinta tulisi kampiakselin kúnnnostukselle/laakeroinnille. Jos autossa on paljon kilometrejä ja laakerivika, niin taatusti on muutkin paikat aikalailla lopussaan.
Jossain tapauksessa voi tietenkin laakerivika tulla vähänajettuukin moottoriin. Mutta ei kovin ylesitä
c
Mitten koriattan kiertokangan laakeri opel vivaro je mikka hinta saa odotta joss laitta korijamman
Kysypäs Ooppelin korjaamolta. Saattaa olla enemmän kuin koslasi hinta. Siis merkkikorjaamolta tai muualta, missä OSATAAN ja missä on tarvittavat laitteet ja tiedot, eikä jostain takapihan nyrkkipajalta. Siellä laakerissa on normaalisti pienempi välys kuin sinun hiuksesi paksuus, jos tämä mitään valaisee.
Ja miten paikallistit vian purkamatta konetta?
Sellaset 2500000 Irakin dinaaria ;-)
voisko joku auttaa joka tietää, drac enduro 2017 mallista kuuluu ihme pärinä kun nostaa kierroksia noin 8000 elikkä tekee ihme kolinaa ja tärinää ei isoa mutta kuitenkin
Liian alhaisilla kierroksilla ajaminen manuaalilla, hajoittaa kampiakselin laakerit. Turbo vääntää kyllä mutta kampiakselin laakerit eivät kestä tärinää, kokemusta suht uudesta skodasta.
Vain onneton tunari ajaa liian pienillä kierroksilla. Kone antaa kyllä merkin tärinällä, eikä kiihdy liian suurella vaihteella ajaessa. Jossain vaiheessa autoissa oli ilmoitus vaihteen vaihto suosituksesta ja vaihteesta, mutta ne olivat kovin pielessä jos niihin uskoi.
Kysymys on alun perin asetettu vuonna 2006 ja nyt se sitten lähti asiasta hieman sivuun, tarkkuutta innokkaat pojat ja "tietäjät".