marino sport

aloitteleva veneilijä

kokemuksia marino sport veneestä? vm.65 mitat n.4,30* 1,60. minkä kokoinen moottori olisi sopiva? onko vakaa ajettava, ja onko ko.vene jokin itse tyhjenevä malli? sillä sisä pohjassa on kolme reikää, josta kulkee kanava veneen perään saakka,perälaudassa n. 10 mm reikä kanavan kohdalla. onko veneessä ollut alunperin tuulilasi? kaikenlainen tieto veneestä kiinnostaa. kiitos jo etukäteen vastaajille!!

4

3860

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • swingi

      Eikös sportti ole sama kuin swingi ja siihä on todella hyvä pohja.
      Moottoriksi käy 20 heppasesta ylöspäin käyttötarkoituksen mukaan. Kaverilla oli aikoinaan 70hv kone swingissä ja se meni aivan järjetöntä haipakkaa. Aloittelijalle sitä ei voi suositella, mutta kertoo jotain pohjan suunnittelun onnistumisesta.

      • jallu

        Noi vanhemmat sportit oli tasasella pohjalla eli aivan eri malline kuin Swingin pohja. Uudemmat sportit ja mustangit oli samalla V-pohjalla kun swing, niissä tosin on painopiste erilainen ettei leiju ilmassa yhtä komeesti kun swimgi. Koneeksi riittä se 20 heppaakin jos on tasapohja. Swingissä taas ei tehot haittaa, oma -75 vuoden swingi leijjuu komeasti reilut 40 solmua 50heppasella jammulla, vaatii kyllä aika tasasen kelin...


    • R K-S

      ja ei varmasti itsetyhjentyvä. 30-40 hv on sopiva kone. Oliko se vielä vaijeri ohjauksella?Tarkista moottorikaivon läpivientien tiivistys. Ettei pääse vene uppoamaan.

    • HR...

      Olikohan meillä tuollainen joskus. Tuulilasivene jossa tasa- tai ns u-pohja. Yksikuorirakenne, ei siis varsinaista välipohjaa ja "penkit" toimivat jäykisteenä. Yksikuorirakenteesta johtuen pohja eli tuntuvasti allokossa ajettaessa ja meno muuttui kovaksi allonkorkeuden noustessa. Ne tapit olivat veneen tyhjentämistä varten maihin vedettynä, ei siis itsetyhjentyvä. Meillä oli moottorina 20hv Terhi joka riitti hyvin silloin kun sattui käymään. Kovin paljon isompaa moottoria en suosittelisi. V-pohjainen versio on sitten varmastikkin eri juttu.

      Ei nuo nykyjään paljoa näköjään maksa ja niissä alkaa olla jotakin retrohenkisyyttäkin, mutta ei kuitenkaan kovaan keliin ja merelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      265
      4630
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      133
      3011
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2807
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1771
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1624
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1503
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1370
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1262
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1139
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      212
      1138
    Aihe