lääkäri määräsi minulle kilpirauhasen vajaatoimintaan thyroxin 1mg 1 tapletti päiväs. nyt huomasi että minulla oli olikin liikkatoimintta ,ole syönyt 1kk thyroxin .näinkin voi käyrä.
kilpirauhanen
aino
71345
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
minkälaiset sinun arvot oli, joiden perusteella määräsi lääkityksen?
Aloititko sä syömään yhdellä kokonaisella tabletilla? Se melko varmasti aiheuttaa liikatoiminnan oireita. Pitäisi aloittaa pienellä määrällä ja pikkuhiljaa nostaa annosta tuohon kokonaiseen.
sain lääkityksenä 1mg tapun per päivä, vaikka oli todettu vain lievä kilpirauhasen vajaatoiminta, olin lääkitykseen puolitoista vuotta tyytyvänen kunnes oireilu alkoi uudelleen.
Kokeiden perusteella arvoni on aivan normaalit, tohtori määräsi, mielialalääkityksen jota alon 10 päivää sitten syömään, mutta meinaan lopettaa sen, kun ei meinaa kusi tulla ja aiheuttaa kovaa närästystä. Että silleen!?
syy on liian pieni tyroksiiniannostus.
Voi tietysti olla muitakin syitä. Minkälaiset olivat ne arvot joita lääkäri piti normaaleina? Jos et tiedä soita terveyskeskukseen tai missä ne kokeet otettiin.
minun kilpirauhasarvot oliva s-tsh 0.17 s-t4.v 11.8 sain tähän vajaatoiminnan lääkeen. söin 1kk 1 tapletti päivä . meinasin aivan tukehtua ,olo aivan voimaton. minulla kystätstruuma.
jos tabletti oli 0,1 mg kokoa.
Mutta jos oli 0,025, niin se on toinen asia.
sitäkin, että otin neljännes tapun lisää, mutta olo tuli vieläkin huonommaksi, meinaan pyytää listan kaikista kokeista niin siitä voinee itsekin päätellä mihin suuntaan arvot ovat menneet ja voisiko lääkityksen tasoa säätelemällä saada oloaan kohennettua.