Hei!Meille muutti pari kuukautta sitten neitokakadu. Lintu on hyvin seurallinen ja muutenkin kaikki menee hyvin. Mutta.... Poikani ihottuma on pahentunut aivan hirvittävästi näiden viikkojen aikana. Olisiko kenellekään tietoa miten paljon linnut aiheuttavat allergiaa tai oma kohtaisia kokemuksia. Kurjaa olisi jos joutuisimme luopumaan linnusta allergian takia koska sen hankkimista harkittiin kauan eikä tosiaan ollut tarkoitus että joutuisimme heti laittamaan sen "kiertoon"... Kaikki tieto olisi tervetullutta!
Lintu allergia
6
3615
Vastaukset
- hamsteriundukanaria...
jos on jo "hyvät pohjat" reagoida allergisesti, tai on jo oireita, jotka ovat myös allergian oirekuvassa, on todella suuri mahdollisuus saada tilanne pahenemaan hankkimalla kotiinsa jotain mikä tiedetään yleisesti hyvin allergisoivaksi.
Linnut ovat sillä listalla hyvin korkealla. Tietenkään ei voi sanoa varmuudella, onko ihottuman paheneminen linnusta johtuvaa, mutta todennäköisyys on melkoinen. Voisin hyvin kuvitella, että jos menet ihottuman pahenemista valittamaan ja samalla kerrot teille hankitun linnun, niin vastaus ja tuomio on pikainen.
Tosin, asiassa on sekin, että lintu lisää sitä summamäärää, jolla reaktioita alkaa tulla. Meillä olen ratkaissut asian sillä, että imuroin entistä enemmän, yritän pitää paikat mahdollisimman pölyttöminä,yritän siis vähentää allergiaa aiheuttavien tekijöitten summamäärää muulla kuin eläimistä, myöskin lintuja, luopumalla. Tosin, esimerkiksi kissaa, jolle ollaan jo selvästi allergisia en edes harkitse. - skäribo
linnut ovat erittäin allergisoivia, jopa enemmän kuin kaniinit.
- lintu
Kokeilepa probiootteja sisältävää ALL-IN-1000-jogurttia!
- HP1
Hemmetti, että sä jaksat tyrkyttää tota sun jugurttias!!! Luuletko ihan tosissas sen olevan kaiken parantava!?!?!? HERÄÄ!!!! Eihän tässä maailmassa olis taudin tautia jos joku helkkarin jugurtti olis kaiken parantava! LOPETA TYRKYTYS!!!
- mahtava
HP1 kirjoitti:
Hemmetti, että sä jaksat tyrkyttää tota sun jugurttias!!! Luuletko ihan tosissas sen olevan kaiken parantava!?!?!? HERÄÄ!!!! Eihän tässä maailmassa olis taudin tautia jos joku helkkarin jugurtti olis kaiken parantava! LOPETA TYRKYTYS!!!
Eikö olis mahtava jos niin yksinkertaisella jogurtilla löytyis apu? Haluaisin kokeilla. Kiitos vinkistä! Maistuuko hyvältä, toivottavasti.
- Anonyymi
Meilla on yli 30 vuotias toyhto kakadu asuimme ennen toisella paikkakunnalla jossa oli paljon naita kakaduja kaikki meni hyvin lintu oli paljon sisalla eika ollut ongelmia kun muutimme pienempaan asuntoon lintu on omassa huoneessa joka siivotaan joka paiva nyt mieheni on saanut kaksi kertaa vetta keuhkoihin ja syyttaa siita lintua vaikka se ei ole samoissa tiloissa paivat lintu on ulkona ja illalla kun tulee sisalle menee heti omaan huoneeseenja voiko olla mahdollista etta nyt linnun oleminen voisi aiheuttaa taman aikaisemmin han oli samoissa tiloissa kuin mekin ja nukkui yot sisalla eika oireita ollut koskaan.olisi kiva saada tahan vastaus kiitos jo etukateen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2432808- 1011164
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1231131Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell21065Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581015Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531012- 64964
Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717927- 63861
- 132858