Ajattelin yllättää mieheni ensi viikolla alla Carbonara pastalla, johon tulee savupalvikinkkua, sinihomejuustoa ja kermaa.
Nyt olisi sopiva viini hakusessa..Mieluiten valkoviini ja se ei saisi olla kauhean kallis..
Onko teillä ehdotuksia?
Hyvä viini Pasta alla Carbonaralle
7
2890
Vastaukset
- Ehdottaja
Hae Alkosta ilmainen hinnasto. Siinä on jokaisen viinin kohdalle merkitty ruokasynboleja kuvaamaan sitä, mille ruuille ao. viini parhaiten sopii. Pastan symbolin löytää usein – yllätys, yllätys – italialaisten (erityisesti eteläisempien maakuntien) viinien kohdalta.
Mutta nimenomaan PUNAISTEN. Valkoviinien kohdalle läntättyä pastan symbolia saa turhaan etsiä.
Näin minunkin makuni ilman muuta sanoisi.
Mutta jos oma maku suosii valkoista niin kukapa kieltää sitä omaa makua tottelemasta! Viinimaissa ei ole niinkään harvinaista, että seudun omaa viiniä juodaan minkä ruuan kanssa tahansa, sattuupa se "oma viini" sitten olemaan punaista tai valkoista.- jamppa
Hassua, vastasin jo kerran, mutta se katosi johonkin kyberavaruuteen... :(
No tuo resepti ei kyllä ole carbonaraa nähnytkään ;) mutta jos pastaa on tarjolla, niin italialainen viini on luonnollinen valinta.
Jotkut sanovat että pastan kanssa käy vain punaviini. Se on väärin - viinin on oltava kastikkeeseen sopiva. Ei lohipastan ja bolognesen kanssa sovi juoda samaa viiniä. Valkoviini on mielestäni parempi valinta kuin punaviini tähän ruokaan.
Sinihomejuuston kanssa sopivat vähän makeahkot viiinit, joten mikään rutikuiva viini ei olisi onnistunut valinta. Puolikuiva italialainen ei-liian-kallis siis... Pino Bianco Botter maksaa 5,50 euroa, ja siinä on jopa pastan symboli Alkon luettelossa.
- jamppa
No tuo resepti ei kyllä ole carbonaraa nähnytkään ;) mutta jos pastaa tarjoat, niin italialainen viini on luonnollinen valinta.
Jotkut sanovat että pastan kanssa käy vain punaviini. Se on väärin - viinin on oltava kastikkeeseen sopiva. Ei lohipastan ja bolognesen kanssa sovi juoda samaa viiniä. Luultavasti valkoviini onkin parempi valinta kuin punaviini tähän ruokaan.
Sinihomejuuston kanssa sopivat vähän makeahkot viiinit, joten mikään rutikuiva viini ei olisi onnistunut valinta. Puolikuiva italialainen ei-liian-kallis siis... Pino Bianco Botter maksaa 5,50 euroa, ja siinä on jopa pastan symboli Alkon luettelossa.- Sanna
http://www.pirkka.fi/ruoka/reseptit/pasta-alla-carbonara.aspx
Enhän mä voi tietää, että toi ei oikeesti ole alla carbonara :)
Kiitoksia ehdotuksesta!! - Goya
Sanna kirjoitti:
http://www.pirkka.fi/ruoka/reseptit/pasta-alla-carbonara.aspx
Enhän mä voi tietää, että toi ei oikeesti ole alla carbonara :)
Kiitoksia ehdotuksesta!!Niin, ei kannattaisi luottaa, että Pirkka osaa neuvoa oikein italialaisissa ruoissa...
Pahin virhe reseptissä on, että siinä käytetään sinihomejuustoa. Mutta aidossa carbonarassa ei myöskään käytetä kermaa, vaan ainoastaan tilkkaan pastan keitinvettä sekoitettuja munankeltuaisia ja parmesan-raastetta. Ja sen kanssa kyllä punaviini sopii paremmin, mutta jos ei yksinkertaisesti pidä punkusta, niin silloin toki juotakoon jotain muuta, mistä pitää.
Ja toki tuon Pirkankin reseptin mukaan tehty ruoka voi maistua hyvälle, mutta se ei ole carbonaraa, vaan jotain muuta - ehkä pirkkanaaraa... - Goya
Goya kirjoitti:
Niin, ei kannattaisi luottaa, että Pirkka osaa neuvoa oikein italialaisissa ruoissa...
Pahin virhe reseptissä on, että siinä käytetään sinihomejuustoa. Mutta aidossa carbonarassa ei myöskään käytetä kermaa, vaan ainoastaan tilkkaan pastan keitinvettä sekoitettuja munankeltuaisia ja parmesan-raastetta. Ja sen kanssa kyllä punaviini sopii paremmin, mutta jos ei yksinkertaisesti pidä punkusta, niin silloin toki juotakoon jotain muuta, mistä pitää.
Ja toki tuon Pirkankin reseptin mukaan tehty ruoka voi maistua hyvälle, mutta se ei ole carbonaraa, vaan jotain muuta - ehkä pirkkanaaraa...Ohhoh! Nyt katsoin Pirkan reseptiä vielä tarkemminkin, ja olipas pielessä! Ehdottaa palvikinkkua, kun pitäisi olla mieluiten pancettaa tai vähintäänkin pekonia, kun pancettaa (eräänlainen italialainen pekoni) on hyvin vaikea löytää Suomessa. Eikä mitään parmesan-juustoa Pirkan reseptissä! Puhutaan vain epämääräisesti "juustoraasteesta", eli mistäkö tahansa? Eikä kannata käyttää munien valkuaisia, vaan pelkät keltuaiset. Pari keltsua vain lisää, jos määrä muuten jää liian pieneksi.
- burana
Sinihomejuustoa... juuei.
Ja punkkua saa olla. Ostat vaikka Italialaista Chianti-Viiniä.
Ciao Bella...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713478
Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m851496Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251249- 1581212
Pitääkö penkeillä hypätä Martina?
Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit192978- 35961
Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut16933Kuinka kauan
Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?57832Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä
Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk88770- 62745