Lääkäri sanoi että mulla on noita luufinnejä!? Mitä ne oikein on ja miten niitä voi välttää vai voiko tai miten ne saisi pois...Ovat osa tosi suuria :(
Luufinni?
21
48047
Vastaukset
- tumi
Osta apteekista pieni injektioneula. Liuuta neulan kärki luufinnin alle; eli tee neulan kärjellä pieni reikä ihoon ja purista luufinni ulos. Erittäin näppärää, eikä satu. Käytön jälkeen laita injektioneula takaisin suojukseen ja viskaa neula roskiin...älä käytä uudelleen. Toinen vaihtoehto on käydä poistattamassa ne kosmetologilla.
- skäribo
Luufinnien eli miliumien poisto kuuluu ehdottomasti ammattilaisille, eli kosmetologeille. Ne ovat yleensä hyvin tiukassa, eli pelkkä ihon rikkominen ei auta, vaan kovettunut tali pitää "kaivaa" ulos kuopastaan. Kun suoritat itse kotikonstein tämän kaivamisen, niin tuloksena on useimmiten ikävännäköinen arpi. Nimim. kokemusta on.
Älkää siis sorkkiko kasvojanne millään neuloilla, vaan menkää kosmetologille! Jos miliumeja on paljon, siitä voi mainita vaikka jo aikaa tilatessa. - luufinni :)
skäribo kirjoitti:
Luufinnien eli miliumien poisto kuuluu ehdottomasti ammattilaisille, eli kosmetologeille. Ne ovat yleensä hyvin tiukassa, eli pelkkä ihon rikkominen ei auta, vaan kovettunut tali pitää "kaivaa" ulos kuopastaan. Kun suoritat itse kotikonstein tämän kaivamisen, niin tuloksena on useimmiten ikävännäköinen arpi. Nimim. kokemusta on.
Älkää siis sorkkiko kasvojanne millään neuloilla, vaan menkää kosmetologille! Jos miliumeja on paljon, siitä voi mainita vaikka jo aikaa tilatessa.Osaako joku kertoa mitä mahtaa kosmetologilla maksaa luufinni(en) poisto???
Itsellä atooppinen kuiva iho, ja nyt on kasvoihin ilmestynyt kyseisiä "näppyjä" - ja kaikki silmänympärysiholla.
- kuukausiakin kestävä valkop...
Minulla niitä on, ja jos kun niihin kyllästyin pistin neulalla, mutta tulikin vain verta hiukan. ja valkoinen finni pysyy entistä vahvempana. Kun tarpeeksi sitä ärsytin kuukausien jälkeen se lopulta tulehtui ja toi esiin ison valkopään, jonka puristin, mutta seuraavana päivänä oli valkopää taas esillä ja tätä on jatkunut nyt viikon verran. Puristamisen jälkeen todella aina näyttää, että nyt se siitä arpeutuu, mutta ei...ihana kulkea ulkona kun aina katsoessa peiliin valkopää on kasvanut. Mikä kumma minulla on?
- ??????
nuo finnit suurimmaksi osaksi ovat luomessa eli en kyllä uskalla neulalla tökkiä...Jos niiden antaa vain olla niin kauankohan mahtaa mennä että ne häviävät, kun yksi iso painaa aika inhottavasti :(
- skäribo
Jos miliumi painaa, niin menisin lääkärille. Kosmetologit eivät poista miliumia edes silmän läheltä, saati sitten luomesta. Syynä on tietenkin silmän herkkyys, koko silmän alue voi mennä mustaksi, jos sitä aluetta sorkkii.
- luufinnejä
Mulla on noita luufinnejä leuan alueella ja häiritsee kovasti. Yritin niitä puhkoa tulosetta ja lopulta finni tulehtui ja talia sai pusertaa ulos kaksin käsin. Kun luuli jo pääsevänsä eroo siitä alkoi taas kertymään talia...Lopulta annoin ruven olla ja se tippui itsestään. Yllätys yllätys valkoinen luufinni oli jälleen paikallaan ja nyt se on taas kasvanut. Mikä kumma? Syön roaa ensimmäistä kuukautta.
- ewqewq
kyl niit voi puhkoo siit luomen alueeltakin ellei ole vajaaälynen... kyl nyt sitä osaa finnin puhkoa
- anonyymi
Luufinnihän on ihon alle kertynyttä talia, ja johtuu siitä, että iho on liian kuivaa. Ostakaa esim. kosmetologilta rasvaa, joita voitte levittää luufinnin päälle aamuin ja illoin, täten ne eivät ainakaan lisäänny.
- lüüpää
Menin sitten puristamaan luufinnin poskipäästä, ja sehän tulehtui. Mitään ei tullut ulos. Seuraavana päivänä päätin saada luufinnin pois, tuloksetta. Tosin tuhoalue tulehtui vielä lisää. Aamulla heräsin silmä muurautuneena umpeen kudosnesteestä ja sain kahdenksan päivän tehokkaan antibioottikuurin 3x400mg aivokalvontulehdusta estämään. Tulehdus oli noussut siis finnistä poskea pitkin yläluomeen ja oli vain ajan kysymys, milloin se olisi saavuttanut aivokalvon. Tällä hetkellä näkymättömän luufinnin paikalla poskipäässäni on sentin kokoinen arpi, jonka alla on entistä luufinniä ainakin viisi kertaa isompi patti. Mitä tästä opimme: Emme leiki kotikosmetologia, emmekä kirurgia. Neulat siis pois käsistä niiden luufinnien kanssa ja annetaan kosmetologien hoitaa hommansa.
- sillä arpeen voi kasvaa bas...
lüüpää kirjoitti:
Menin sitten puristamaan luufinnin poskipäästä, ja sehän tulehtui. Mitään ei tullut ulos. Seuraavana päivänä päätin saada luufinnin pois, tuloksetta. Tosin tuhoalue tulehtui vielä lisää. Aamulla heräsin silmä muurautuneena umpeen kudosnesteestä ja sain kahdenksan päivän tehokkaan antibioottikuurin 3x400mg aivokalvontulehdusta estämään. Tulehdus oli noussut siis finnistä poskea pitkin yläluomeen ja oli vain ajan kysymys, milloin se olisi saavuttanut aivokalvon. Tällä hetkellä näkymättömän luufinnin paikalla poskipäässäni on sentin kokoinen arpi, jonka alla on entistä luufinniä ainakin viisi kertaa isompi patti. Mitä tästä opimme: Emme leiki kotikosmetologia, emmekä kirurgia. Neulat siis pois käsistä niiden luufinnien kanssa ja annetaan kosmetologien hoitaa hommansa.
Kaivoin silmänpielestä noin 15 vuotta sitten luufinnin ja onnistuinkin sen saamaan ulos, mutta sitten siihen alkoi kasvaa arpikudosta. Väillä tämä arpi vuosi verta. Monen vuoden jälkeen sain lähetteen plastiikkakirurgille, sillä silmänympärykseen ei kuka tahansa lääkäri halua koskea. Tulos: arpeen oli kasvanut basaliooma eli maailman yleisin ihosyöpä. Jouduttiin syöpädiagnoosin jälkeen leikkaamaan vielä toisen kerran, että saatiin riittävä syövätön kerros pois.
Tarkkailkaa näitä neulaoperaatioidenne jälkivaikutuksia!!!
- Tzama
Mullaki on luufinnejä ja itellä on kyl niide poistamine sujunu iha kotona. Et oon tehny pienel neulal (tietty desinfioidul) niihi reiän ja sit oon vaa semmosel "finnipuristimel" (en ny muista mikskä sitä kutsuttii) puristanu semmose valkosen möykyn ulos. Sen päivän ajan se kyl punotti iha kunnol, oli pikkuse turvoksis ja se tehty reikä näky siin hyvi. Viikon pääst se näytti jo iha hyvält, ettei siis tullu mitää arpia tai muitakaan ikäviä jälkiä siihe ja se reikäki umpeutui.
Mut joo... luufinnien poistaminen kosmetologilla taitaa olla aina varmempi vaihtoehto, mut kyl se voi kotonaki onnistua.- niinh
Mä aina neulalla laitan reikiä ja musta toimii ihan hyvin vaikka ei aina.Mutta millainen se luufinni on?
- eelluleellu
voi hitto mulla on vissin sit tollanen luufinni tuossa pari senttiä silmän alapuolella. Oonki ihmetelly ku se on ollu siinä vaikka kuinka pitkään, vaikka oon puristanutki sen pari kertaa.
- Viksu-
Mullakin on sellanen =( ei kiva!!
- koooooo5756
Viksu- kirjoitti:
Mullakin on sellanen =( ei kiva!!
Minulla oli silmäkulmassa todella pitkään ikävä luufinni. Pistin kuitenkin ahkerasti sinkkipastaa ja luufinnni kasvoi todella isoksi ja oli sellainen noin päivän ja sitten katosi
- u mad?
Mulla on silmän ympärykset ja poskipäät täynnä, mut onneksi ovat melko pieniä ni eivät niin kauas näy. Ois kyl kuitenki kiva päästä niistäki eroon. Pitää varmaan lääkärin kautta mennä kun osat on niin lähellä silmää :(
- ämmä
älkää koskeko ihoonne, rasvatkaa, kosteuttakaa ja antakaa niiden mennä rauhassa. sörkkiminen vaan pahentaa, ja jos ei muuta kosteutusrutiineja, niin niiden tuleminen vaan jatkuu ja jatkuu.
- Anonyymi
Minullakin on luufinnejä ja ne on todella ärsyttäviä
- Anonyymi
Aikuisikään asti ei koskaan ollut miliumeja eli luufinnejä, vaan kun aloitin kollageenitablettien syönnin, on kaksi sellaista ilmestynyt kasvojen alueelle, eivätkä ole lähteneet ajan kanssa itsestään, joten aion itse poistaa ne desinfioidulla neulla ja puristamalla.
Olisi erikoista jos yhteyttä kollageenitablettien syömisen ja milumien eli luufinnien välillä ei olisi, sarveisaineesta, kollageenistahan niissä molemmissa on kyse. - Anonyymi
Desinfioidulla neulalla siis aion poistaa, korjaus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 814472
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans1164142BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että1693201Surullista
Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa582567Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main252517- 1652440
Muuttunut käytös
Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?682439Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀312375Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome582360Väkeä oli liikkeellä
Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik432122