Suokkitamman ruokinta?

Harioz

Olen ottamassa kesäksi (ehkä myöhemmin ostankin) 15v. suokkitamman. Tyttö on nyt todella tukevassa kunnossa koska sitä ei ole liikutettu yli vuoteen, eli saanut vaan olla. Nyt olisi tarkoitus alottaa liikutus.
Ongelma vain on että ruokinnasta olen aika pihalla kaikkien kirjojen lukemisten jälkeenkin. Voisitteko antaa jonkun esimerkin miten omaa samanlaista hepoanne ruokkisitte? Ja mitä kaikkea sille nyt sitten annetaan päivän aikana? Kiitos.

4

568

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suokki-ihminen

      Antaisin vapaasti heinää ja lisäksi Racing Prixiä kevyen liikunnan määrän mukaan, eli 2kg päivässä, sekä Racing Rocky-nuolukiven saataville. Itse en anna kauraa ollenkaan suokki orilleni Prixin lisäksi, se riittää yksinäänkin heinän ja kiven kanssa tyydyttämään raskaammassakin liikunnassa olevan hevosen ravinnontarpeen.

      Liikunta kannattaa aloittaa todella maltillisesti. Hyvätempoinen, pitkä kävelylenkki polttaa rasvaa paremmin kuin juoksu. Tietysti kannattaa kysyä, miten hevosta aikaisemmin on ruokittu, sillä ruokinnassa ei välttämättä ole mitään vikaa, vaan liikunnan puutteessa. Liikunnan lisääminenkin hyvin suurella todennäköisyydellä auttaa painon normalisoitumiseen. Ruokinta on aina tarkka asia ja ennen kuin ruokavaliota lähdetään muuttamaan, on syytä miettiä, olisiko muissa asioissa tarkistamisen/muuttamisen varaa.

      Hauskaa hevoskesää!

      • glowy

        jep, maltillinen aloitus liikunnassa. itse en käytä prixiä, joten siitä en osaa antaa kommenttia, mutta mikäli hevoselle on tarjolla vihreää ruoho kesällä, niin mielestäni kivennäis kivi (merkillä ei väliä) tarjolle. mikäli hevonen on sitä tyyppiä että syö kaiken mitä näkee, niin heinääkin voi vähentää, sillä useilla vanhemmilla suokki tammoilla on heinämaha. kaura on tällähetkellä halvin rehu, itse olen sitä käyttänyt. mikäli mahdollista, niin litra päivässä, eli puol aamulla ja puol illalla, niin sillä harraste hepo tulee toimeen mielestäni ihan hyvin... liikunnan lisääntyessä, pitää myös kaura määrää lisätä. (kirjoissa on paljon tietoa, mutta käytäntö on aina se mistä se oppi hevosalalla tulee.) Mukavaa kesää pollen kanssa.


      • Harioz

        Kiitos.


    • moona

      heinää reilusti 3 kertaa päivässä
      Kauraa annan puoli litraa kerran päivässä,koska suokki tukevassa kunnossa ja liikuntaa tulee pari kertaa viikossa.Tarhassa jaloittelee päivittäin.Kivennäiset kauran joukkoon.Talvella pellavansiemenrouhetta kuumaan veteen turpoamaan ja vesikin tulee hyvin juotua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      87
      2687
    2. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2604
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      70
      2352
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      25
      2272
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      85
      1806
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      13
      1791
    7. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1689
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      21
      1504
    9. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      31
      1412
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      6
      1228
    Aihe