Modernia islamiako?

Tässä keväisellä Egyptinmatkalla näin outoja näkyjä Kairon vilinässä: nuoria naisia, joiden kasvot ja pää oli peitetty värikkääseen huiviin ja jalassa tiukat farkut ja napapaita.
Ihmetyttää, onko tämä jokin uusi muotivillitys vaiko modernin islamin linja?
Kairon amerikkalaisen yliopiston bussipysäkillä heitä oli joukoittain.
2695
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Islam on pop - Egyptin nuoriso kuuntelee TV-saarnaajan kutsua. Toimittajamme Sanna Negus kertoo, mikä saa tytöt pukeutumaan hunnun ja pojat menemään moskeijaan.

EGYPTILÄINEN TV-SAARNAAJA PUHUU NUORET PYÖRRYKSIIN

Egyptissä nuorten aikuisten suosikki ei ole pop-tähti eikä urheilija, vaan islamilaine saarnaaja Amr Khaled. Eliitin piiristä noussut entinen kirjanpitäjä on sateliittikanavalla pyörivällä ohjelmallaan, kirjoillaan ja kaseteillaan saavuttanut valtavan suosion kaikkialla arabimaailmassa. Saarnamiehen rento imago ja kansanatajuinen kieli uppoaa nuorisoon. Saarnaaja itse puhuu sadoista tuhansista kannattajista. Maallisen Egyptin johtajat ovat varpaillaan ja Amr Khaled joutuu asumaan ulkomailla ja hänet päästetään vain lyhyille vierailuille kotimaahansa. Toimittajamme Sanna Negus tapasi kuuluisan saarnaajan Kairossa ja kyseli miehen suosion salaisuutta.

http://www.yle.fi/aohjelmat/atlas/arkisto/id28609.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Amr_Khaled

http://fi.wikipedia.org/wiki/Muslimiveljeskunta

Äänestä

dr.Samia Drawishin mukaan, tuo huivi on helppo ratkaisu nuorille naisille, jotka yön huvittelun jälkeen eivät ehdi aamulla järjestää hiuksiaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Egyptissä kirjoitti:

Tässä keväisellä Egyptinmatkalla näin outoja näkyjä Kairon vilinässä: nuoria naisia, joiden kasvot ja pää oli peitetty värikkääseen huiviin ja jalassa tiukat farkut ja napapaita.
Ihmetyttää, onko tämä jokin uusi muotivillitys vaiko modernin islamin linja?
Kairon amerikkalaisen yliopiston bussipysäkillä heitä oli joukoittain.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu