Canon Ae-1

Simppis

Hei.

Canon ae-1 malli on jo aika kivikautista mutta älyttömän hyvä malli. Rupesin 7 vuoden jälkeen jälleen käyttämään ja hyvältä tuntuu.

Sattuisiko kenelläkään olla myynnissä/turhana hyllyssä olevia objektiivejä kyseiseen malliin? Jos on niin meiliä meikäläiselle.

p.s en kyllä usko että näin hyvään kameraan

4

956

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Alvari R, antiikkia itekin

      Ainakin tuolla
      http://www.digipartner.com/mr3/luettelo.txt

      17 mm lyhin ja 200 pisin. Joukossa himotusmötikkä 85/1.8 ja muutama makro. 24mm/2,0 maksaa jonkinverran käytettynäkin, mutta mitä hurmaavin objektiivi osaavissa käsissä. Senhän vissiin muistatkin että yhtä hyvin passaa vanhemmat FD ja uudemmat FDN lasit. Vanhemmat aavistuksen hitaampia vaihtaa mutta jotenkin jämäkämmän tuntusia.

      Tekniset faktat vanhimmistakin Canon-kameroista ja objektiiveista löytyvät helpoiten virtuaalimuseon mainioilta sivuilta, liekkö tuttu?
      http://www.canon.com/camera-museum/camera/f_camera.html


      Kamera-lehden myyntipalstalla näitä näyttäytyy usein ja hintataso yksityisillä yleensä takuun antavaa kauppiasta edullisempi.

      Periaatteessa olis helpompi siullekii lähettää postii, jos antasit osotteen.
      Jos runko vinkuu laukastessa niin peilimekanismin voitelu edessä. Kannattaa teettää ennen kun hajoo, sit se taas palvelee vuosikausia.

      Muuten olen sitä mieltä, ettei kivikausi alkanut tai päättynyt kolmekymmentä vuotta taakke, jolloin AE-1 saapui markkinoille.

    • Hexi

      Kameralehdessä ja keltainenpörssissä on pitkä litania myytävänä cannon fd-bajonettilla olevia opiskoja. Valinnan varaa on paljon.

    • Kivikautinen ;)

      Hei!

      Mulla olis 100 mm ja 35 mm FD tarpeettomana, jos vielä kaipaat!

      • Voldemar

        mulla on A-1. mikä valovoima ja hinta tossa 35mm? vähän kiinnostais! ...niin ja missä kunnossa, löytyykö tulpat....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      92
      1383
    2. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      184
      1360
    3. 76
      1155
    4. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      89
      1096
    5. j miehelle

      Mitä meille oikein tapahtui?
      Ikävä
      82
      941
    6. Tekis mieli tulla rakastelemaan sua nyt heti

      Heti eikä kolmastoista päivä.
      Ikävä
      78
      920
    7. Me emme...

      Näe, emmekä kuule toisiamme. Ajattelen silti sinua joka päivä💔
      Ikävä
      36
      889
    8. Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa

      Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa
      Kemijärvi
      66
      845
    9. Korjaamo Kiesifix

      Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/
      Oulainen
      5
      821
    10. Satonen Kelaan, on paras mies ?

      Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v
      Kansallinen Kokoomus
      61
      815
    Aihe