varmasti ei

kuulu tänne

mutta minua pelottaa eräs asia todella paljon. Veljelläni, puolikas äitini puolelta, on skitsofreenikko. Nyt siis olen huolissani omasta neljävuotiaastani, joka on todella tarkka ja hyvämuistinen, yliherkkä. Voikohan hänellä tulla sama? Näin kun äidin puolelta voi kerran periytyä? Missä tällaista voi testata?
En haluaisi missään yleisillä paikoilla tällaisia huudella kun on sen verran arka asia.

2

426

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jaana.K

      Kiitos luottamuksestasi

      Olet miettinyt asiaa ilmeisen paljon ja oikeastaan vastaat jo itsekin kysymyksessäsi itsellesi. Mahdollisuus on tietysti olemassa.

      Minusta sinun kannattaa panostaa nyt siihen, että varustat nelivuotiastasi mahdollisimman paljon kaikenlaisilla selviämiskeinoilla.

      Häntä ei kannata missään määrin pitää piilossa itseltään, vaan kerrot hänelle eteentulevissa tilanteissa, miten hänen kehonsa tai psyykensä toimii. Silloin hän pystyy paremmin kohtaamaan itsensä ja reaktionsa ja saavuttaa jonkinlaista objektiivisuutta. Esim. koska sinä olet herkempi kuin muut, niin sinua pelottaa tämä asia. Silloin voit ajatella jotakin muuta mukavaa asiaa.

      Hanki tietoa, saat siitä työvälineitä arkeen. Onko lapsesi aistiyliherkkä? Onko motoriikassa ongelmia? Olisiko PS-kustannuksen kirjasta Tahatonta kohellusta apua?

      Ystävällisin terveisin
      Jaana.K.

      • eka

        kiitos neuvosta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2532
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1822
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1230
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      108
      1042
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      72
      1018
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      976
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      905
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      864
    9. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      99
      839
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      34
      781
    Aihe