Moikka,Tietäiskö joku yleisimpiä 70-luvun drinkkejä,kuten Sininen enkeli,Peduiini??
70-luvun drinkit
14
12261
Vastaukset
- vinkki vaan
Beduiinin ohjeen löydät paremmin, kun kirjoitat nimen b:llä. 2 cl giniä, 2 cl banaanilikööriä.
- mutta
Jos käyttääkin kiniä ja panaanilikööriä, niin tulee petuiini.
- löytyy
Ainakin oli Auringon nousu (vai -laskuko se oli?), Cuba libre, Ampiainen, Sateenkaari...
- drinkkikärpänen
Lumikenttien kutsu.
2 cl Lakkalikööri(Lapponia Lakka)
2 cl Fantasialikööri(Parfait Amour)
2 cl Ananasmehu
2 cl Kerma
Sekoita ainesosat ravistimessa muutaman jääpalan kera ja siivilöi juoma cocktaillasiin. Koristele muskottiraasteella.
(Lähde: http://www.drinkkiklubi.com/drinkkiohje/lumikenttien_kutsu.html )
Suomen Naisbaarimestarien 10-vuotiskilpailun after dinner - sarjan voittanut Saini Penttilän suosittu drinkki vuodelta 1977. (Lähde: FBSK) - PaariMesu
Lakkaviski:
Altian Lakkalikööri
Halvin viski
Sekoitussuhde sen mukaan kuinka makeasta pidät.
Itsemurha:
Pernod
Minttulikööri
Sama laulu.
Syvyyspommi:
Pitkä
4cl tiukkaa viinaa
Lasi pudotetaan tuoppiin.
Tämän tekeminen oli laitonta -70 luvulla.
Tuli suosioon suureen jonkun, en enään muista minkä elokuvan jälkeen.
Tarkasti ottaen on laiton vieläkin, mutta kukaan ei enää välitä.- Laiton Brass Band
Eli jos teen kotona itselleni tämän drinkin niin vallesmanni tulee ja sakottaa? Tarkoittanet, ettei ravintolassa saisi anniskella tällaista.
- PaariMesu
Laiton Brass Band kirjoitti:
Eli jos teen kotona itselleni tämän drinkin niin vallesmanni tulee ja sakottaa? Tarkoittanet, ettei ravintolassa saisi anniskella tällaista.
Olitpas taas näppärä. Onko nyt mieli hyvä?
Tietenkin ravintoloista puhun, kotona saat vaikka virtsata tuoppiisi. - Harvemmin sekoitellut.
PaariMesu kirjoitti:
Olitpas taas näppärä. Onko nyt mieli hyvä?
Tietenkin ravintoloista puhun, kotona saat vaikka virtsata tuoppiisi.Virtsaisin ehkä mieluummin sinun tuoppiisi. Miksi näitä "laiton,laiton" -juttuja pitää koko ajan alkoholiasioissa kaivella? Onko se jotenkin pikkutuhmaa?
- PaariMesu
Harvemmin sekoitellut. kirjoitti:
Virtsaisin ehkä mieluummin sinun tuoppiisi. Miksi näitä "laiton,laiton" -juttuja pitää koko ajan alkoholiasioissa kaivella? Onko se jotenkin pikkutuhmaa?
Siihen voi mainita myös tuon pienen Alkoholilaissa olleen ajatuksien sappikiven.
Harvemmin sekoitellut. kirjoitti:
Virtsaisin ehkä mieluummin sinun tuoppiisi. Miksi näitä "laiton,laiton" -juttuja pitää koko ajan alkoholiasioissa kaivella? Onko se jotenkin pikkutuhmaa?
Olipas omaperäisesti lohkaistu..
- jack-off
take-off kirjoitti:
Olipas omaperäisesti lohkaistu..
70-luvulla juotiinn lähinnä A-olutta. Ja sitä, mitä Alko myi tai joskus harvoin laivalta ostettiin.
- se oli silloin
Cuba-libre ja tequila sunrise
- Ei tippa tapa
Tässä muutamia
Rommi Cola (Cuba-libre)
Gin tonic
Kossu vissy
Vodka puolukkamehulla
Vodka Sprite
Lumumba- Anonyymi
Rommikolan ja Cuba libren erottaa sitruuna mehu. Sitä pitää ehdottomasti mukana olla.
Gin tonic kans klassikko.. Tosin ei tule enään juotua, pari saunakaljaa riittää..
Tv TimmyH
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam2566328Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.1375273KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa184381Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1723218Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on123111Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1892687Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,872571IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-132128Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella
Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/1821756- 461699