Kyselisin että mistä porukka on värkänny pontikan tislauslaitteiston yleensä? Tarkoitus olis sellanen rakentaa..Kattila käy varmaan hyvin, mutta mistä tekisin putken?
Pontikka
2
873
Vastaukset
- R.I. Kollinen
Rosteri (krominikkeliteräs 18/8) on varmasti toimiva juttu. Kupari toimisi toki teknisesti, mutta eipä liene ihan terveellistä – ainakin kupariset kahvipannut tinattiin ennen vanhaan, jotta kupari ei myrkyttäisi kahvia. Vesijohdot lienevät kuparia nekin, mutta kuparia liuottava elementti puuttuu.
Varmaa tietoa kuparin haitoista minulla ei ole, mutta jättäisin mieluummin käyttämättä.
Itselläni oli kaasuliedellä 10 litran lasinen erlenmeyerpullo (laboratoriolasiliikkeestä). Liebigin jäähdyttimen tein itse seuraavasti: noin 1 metri kupariputkea, Ø 25 mm. Sen päihin kumikorkit. Lähelle päitä poraukset ja niihin juottamalla jäähdytysvesiyhteet ohuemmasta kupariputkesta. Kumikorkkien läpi poraukset ja niistä kupariputken läpi 120 sentin mittainen suora lasiputki, Ø 10 mm.
Alkoholihöyryr joutuivat tekemisiin vain lasin ja yhdyskappaleina toimivien lyhyiden laboratoriokumisten letkunpätkien kanssa.
Vekotin workki ihan kiitettävästi. Seuraavaksi oli tarkoitus väsätä pullon ja jäähdyttimen väliin pystykolonni – puolimetrinen lasiputki täynnä lasimurskaa – mutta jäipähän toteuttamatta.
Tuosta on aikaa kulunut noin 35 vuotta, joten rikos lienee vanhentunut. - .........
tilaa lasinpuhaltajalta jakotislausputki ja hommaat sen rosteripannun muualta,niin pääset kaikkien helpommalla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455404Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003390