windows-Xp

Tietäisikö kukaan saako kahta windowsia yhtä aikaa tietokoneelle esimerkiksi windowsit xp ja 98. Jos saa niin miten. Kiitos.
2386
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Onnistuu kyllä. Koneessa olisi oltava joko kaksi kiintolevyä tai kaksi osiota, toinen 98:a ja toinen XP:tä varten.


Ensiksi asennat koneelle 98 ja toteat käyttiksen toimivaksi, jonka jälkeen asennat XP:n.

Periaatteena on, että ensiksi asennetaan vanhempi ja sen jälkeen uudempi, tai toisin sanottuna ensiksi win9X ja sen jälkeen NT-pohjainen käyttis.

Äänestä

Osioin kiintolevyn kolmeen osaan, joista kahteen C: ja D:)tuli käyttöjärjestelmä ja E:hen kaikki muu tavara.
Asensin ensin 98:n ja sitten XP:n. Molemmat toimivat hyvin ja käynnistäessä voi valita järjestelmän.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Darkend kirjoitti:

Tietäisikö kukaan saako kahta windowsia yhtä aikaa tietokoneelle esimerkiksi windowsit xp ja 98. Jos saa niin miten. Kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu