Ässiä ei pitele enää mikään

Ässiä ei nollattu, vaan Ässät nollasi velkasaldonsa. Jos ylivelkainen lähes konkurssikypsä joukkue menee finaaleihin, niin ajatelkaapa ensi kautta pelolla, kun Ässät mennä viipeltää velattomana kiekkobuumin tuodessa cashia sisään ovista ja ikkunoista. Käy vielä niin, että Harkimo ja Junno saavat miettiä mistä saavat pelaajia, kun Ässät ostaa kaikki, ihan piruuttaan.

Jo nyt on paineita useiden liigan huippupelaajien suunnalla purkaa nykyisiä sopimuksia ja siirtyä Ässiin. Ensi kaudella tullee tutuksi sanonta "Jollei NHL vie, niin Ässät vie."

Vaikka mitään sopimuksia ei vielä olekaan allekirjoitettu, niin kontakteja Poriin on otettu monelta taholta. ääneen tätäkään ei saisi sanoa, mutta HIFK:n Jere Karalahti olisi siirtymässä jatkamaan uraansa Poriin. Jerelle oltaisiin sopimukseen sorvaamassa niin sanottu pronssi-pykälä, joka tarkottaisi Jeren kauden loppumista heti kun mahdollisuudet mestaruuteen ovat menneet.

Jeren lisäksi poriin ovat suuntaamassa Kärpistä Jari Viuhkola ja Lasse Kukkonen, Ilveksestä Perttu Lindgren, HPK:sta Jyrki Louhi, Jukka-Pekka Laamanen ja Janis Sprukts. Lukosta ei huolittaisi ketään ja Tepsiin uumoillut Aki Berg ja Jani Hurme palaisivat liigaan patapaidassa. Ihan kaikkea ei tosiaankaan sovi ääneen esittää, mutta voin varoituksena sanoa, että ensi kaudella liigassa alkaa niin sanottu Pata on valttia -meininki.

6

798

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heh,

      ei kai..? ;)

    • Laura1

      Loppu Karalahtineen jo mykistävä=)

      Kuitenkin: uskon, että Ässät ei kolua perimmäisiä sijoja ensi kaudellakaan. Aika hyvän paketin saivat kokoon. Kuka se heidän uusi valkkunsa on ? Hän on paljon vartijana ja sanoisin, että jopa kaikkein ratkaisevin lenkki. Toivolan Mika siivitti Ässät hurmioon. Aika näyttää viekö seuraava "turmioon". Nooh..toi ny vaan joteski sopi riimittelynä.Sori Ässät;)

    • Èräs

      Viesti olisi mennyt täydestä 1.4. mutta loppukuusta sen voi ohittaa nauraen mutta ajatelkaa, jos joku rikas herras mies tai neiti ostaisi tämän seuran? Tapahtuma ketju voisi olla hyvinkin kuvatunlainen? Eikun kaikki rikkaat soittoja Mikonkadulle niin melko halvalla lähtee ja kun on buumikin niin seuraus voi olla todella veret seisauttavaa!! Ensin tosin tarvitaan toinen areena, johon mahtuu 15000 hullua ja sitten pelaajiin 2 milj. kiinni niin Harkimo ja junno voivat todella olla hukassa!

      • Soitto Lontooseen

        Soitto Lontooseen Roman Abramovichille jos herraa kiinnostaisi kiekkojoukkue. Yli 15 miljardin euron omaisuudella saisi aika vahvan talouden joukkueeseen. Taitaa heppua kiinnostaa jalkapallo enempi vaan.


      • .............

        yleisökapasiteetiltaan 15 000 halli...

        toivottavasti ei koskaan tule poriin..KOSKA sit ei ikin saataisi täyteen ja vaikka saataisiinkin niin ei siellä silti äänt lähtisi ellei olisi pelkkää seisomakatsomoa...

        tässä realistinen hanke.
        nykyinen tilanne on että istumapaikkoja on 4000 ja
        seisomapaikkoja 2500. laajennetaan seisomakatsomoa niin, että se verottaa istumapaikkoja 1000, mutta samalla sesomaan mahtuisi n.3000 lisää. eli näin saataisi nostettua yleisökapasiteetti 8500.n säilyttämällä hyvä hurmos peleissä.


    • ...........

      velkoja saivat pois vaan ei kokonaan. jos ensikaudella olisi yleisökeskiarvo vaikkapa 5000 niin tekisi ihmeit ässien taloudelle.
      omasta mielestäni ässien ei tälläkään kaudella kannattaisi pelaajiin niin kauheasti rahaa pistää koska tämä kausi näytti että papereilla huonolla joukkueellakin voidaan päästä korkealle...jopa mestaruuteen. tom wandell on tulossa ja muistaakseni dallasin kautta eli voi olla ett sama juttu kuin nickersonin kohdalla ett täysin ilmainen ässille.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      33
      1452
    2. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      69
      917
    3. Kysymys miehille ...

      Kertokaapas miehet, että miksi monille miehille on niin hirveän tärkeää määritellä mitä mies saa tehdä ja mitä ei ja mil
      Sinkut
      290
      809
    4. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      74
      744
    5. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      258
      700
    6. Hyvää yötä.....M

      Miten me edettäs...............
      Ikävä
      69
      674
    7. Itsensäpaljastelija

      Mikä juttu tämä nyt on. Ulkomaalainen ahdistelee naisia simpsiöllä Ei pysty lukea Lapuansanomista juttua loppuun asti. O
      Lapua
      39
      615
    8. Oot kaunis ja fiksu

      Ja pidän susta kovasti. Tiiäppä se.
      Ikävä
      32
      579
    9. Mikä sua vaivaa

      @?
      Ikävä
      72
      564
    10. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      51
      554
    Aihe