Lipo-Lipponenkin jo
myöntää ...
7276
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
milloin milläkin. Valta perustuu siihen. Nurin koko paska ja ulos EU:sta, jos kerran niin heikolla maaperällä mennään
Jos harkitsee ja pyrkii kumoamaan Suomen perustuslain on se rikollinen teko. Jos EU:n perustuslaki hyväksytään, se ylittää Suomen oman perustuslain ja silloin se sitä rikkoo. Kuka tässä on mukana tekee rikoksen. ÄLKÄÄ HYVÄKSYKÖ EU:N PERUSTUSLAKIA. KIITOS.
Persuille on muodostunut kummallinen mania...
Kehitykselle jarruja! Kukaan koko persuporukasta lie lukenut vain Soinin itsekehut asian tiimoilta!
Mutta, onneksi Persut eivät koskaan Suomea johda!
jos se kerran on Pandoran lipas??? Paavolleko EU:n korkean tason palkintovirka olisi tehnyt sen hyväksyttävemmäksi?
Saatanan portit ovat EU:ssa selkosen selällään. Peloittelua vai onko tämän hyväksyminen nyt viimeinen keino päästä siitä eroon? Mitä Lipponen oikein tarkoitti?
haluaa. Ei Lipponen tuossa kylläkään sanonut että EU on pandoran lipas, vaan että jos se nyt avataan tuo perustuslaki sopimus niin siitä muodostuu erinnäisiä sekavuuksia ja kenellekkään hyödyttömiä tilanteita ja asioita. Kielikuva ei välttämättä ollut ihan kohdallaan Lipooselta, mutta sen tulkitsijalta arvio meni kyllä aivan penkin alle. Tosin tarkoitushakuisesti, mutta jos vähänkään ajatteli mitä luki , niin pääsi kyllä toiseen päätelmään.
Siinäpä persujen heikkous on, että JOKAINEN toisen puolueen, ihmisen, sanoma halutaan VÄÄRISTELLÄ. Kuten nyt Lipposen sanomisesta yhteen sanaan josta sitten ihmeellisiä "todisteita".
Käsittäminen siis tarkoitushakuista!
Ei ole näistä pilkunviilaajista Suomlaivan peräsimeen!
Täytyy antaa tunnustus Lipposelle, että myöntää tuon perustuslain niin kelvottomaksi, että jos se avataan, tulee muutosvaatimuksia niin paljon, että koko homma menee piirileikiksi. Siltä osin olen Lipposen kanssa yhtä mieltä. Eihän se edes syntynyt missään demokraattisessa järjestyksessä, kun puheenjohtajisto muutti omavaltaisesti sopimusta neuvottelujen päättymisen jälkeen. Eräät hyväuskoiset hölmöt allekirjoittivat paperin summassa, muutamat vastuulliset jäivät ihmettelemään että voivatko edes allekirjoittaa sellaista mistä ei ole sovittu.
EU-fanaatikkojen ideana on, että kun ratifioidaan sellainen, mikä ei voi tulla voimaan, niin samalla siouduttaisiin kaikkiin myöhemmin tehtäviin muutoksiinkin. Ne voitaisiin selittää "vähäisiksi". Vanhanenkin myöntää nykyisen Nizzan sopimuksen muuttuneen jo paljon siitä, mihin kansa antoi kansanäänestyksessä hyväksynnän. Mutta missä vaiheessa kansalaisille annetaan tilaisuus vaaleissa arvioida sitä muutosta? Jos se oikeus kiistetään, niin kuka tämän valtakunnan ylintä päätösvaltaa käyttääkään?