Itselläni on pelkästään hyviä kokemuksia pimeistä takseista ja taksatkin on paremmin kohdillaan. Suosittelen lämpimästi, varsinkin Turussa.
pimeät taksit
matkustaja
222043
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Harmaan talouden kannattajat asuvat. Mäkin oon Turust näs nääs.
Kyllä niitä pimeitä takseja on niin kauan kunnes taxi liikenne saadaan pois tarveharkinta järjestelmästä normaalin luvan vaativan yrittämisen joukkoon kuten linja-auto, kuorma-auto tai paketti-auto jopa likennetraktori yrittäminen on toimintaa jossa määrä ei rajoitettu, mutta vaatii yrittäjältä koulutuksen.
Taxi oy:n voi ostaa, muutoin periä, ei vaadita koulutusta (ns. taxi kortti on vapaaehtoinen järjestelmä jota ei kaikilla ole), ja kun pimeät nyt vakiintuvat ei ehkä koskaan päästä ilmiöstä eroon.
Uudessa laki ehdotuksessa kuulemma järjestelmä säilyy yrittäjän vaatimukset tiukkenevat, mutta tarveharkinta jatkuu, tämä taas johtaa tilanteeseen jossa pimeitä takseja syntyy myös yrittäjistä jotka menettäneet taxi kelpoisuutensa esimerkiksi rattijuoppouden tai talous väärinkäytösten takia.
Kovenee myös rangaistus. Ennen melkeen päätä silitettiin, nyt lakiin ollaan kirjaamassa 3-6 kk vankeutta.
Ehdottomana.
Eikin pimeeksi taksiksi vaan....
Sinähän et tiedä näistä asioista näköjään yhtään mitään. Taksiosakeyhtiötä ei todellakaan voi ostaa ja lupia ei ole toistakymmeneen vuoteen voinut periä! Ja vähänkin suuremmissa kaupungeissa koulutus on pakollinen. Eli se siitä. Ja sen tarveharkinnan poistumisen myötä olis poistunut myös ajovelvoite ja hinnat olis vapautuneet. Se taas tarkoittaa sitä että koskaan et olis voinut tietää saatko esim tiistaina yöllä tilattua itselles autoa jos vaikka yllättää äkillinen tarve ja hintojen vapautuminen olis tiennyt vain hintojen nousua (esimerkki Tukholmassa) plus koskaan et olis voinut tietää mitä matka maksaa. Nythän hinta on sama ajat taksilla sitten Turussa tai Tyrväällä tai missä vaan. Eli hiukan kannattais asioista ottaa selvää ..
Ja mitä tulee rattijuopumuksesta tai talousrikoksesta tuomittujen entisten autoilijoitten toimintaan, heitä tuskin kiinnostaa enää minkäänlaisen "taksin" ajaminen tuomion saatuaan.
HUOKAUSHUOKAUSHUOKAUSHUOKAUS jne.
varmasti niin kauan kun järjestelmä ei uusiudu asiakkaita palvelevaksi jatkuu tyytymättömien erilaiset herjat ja asialliset valitukset.
Sinne ne reklamaatiot pitäis osoittaa eikä suomi24:n pirssipalstalle, jossa meidän olis kai tarkoitus keskustella omista työasioistamme.
saa kai sentään muutkin osallistua keskusteluun on muuten aika sisä siittoista.
Mikä siinä tosiaan on, että välillä täällä saa tosi töykeitä vastauksia? Onko ne sitten taksikuskeilta vai joltain sivullisilta? Tuskinpa taksikuskilta, mutta kun ei voi olla varma, taksipalstalla kun ollaan. Ainakin sellasissa tapauksissa jonkun asiallisen taksikuskin pitäis puuttua asiaan ja korjata tilanne. Sellaset vastaukset laskee koko ammattikunnan arvostusta asiakkaan silmissä.
Muutaman kerran on jääny tosi paha maku.
palsta. Täällä jos taksinkäyttäjä jotain asiaa esittää, niin vastaukset näiltä olevinaan taksiapinoilta on alta kusirajan. Näillä on jotain muutakin noussut päähän kuin kusta.
Käytän yleensä aina pimeää taksia. Jos ei löydy, niin kaverit pistän kuskaamaan. Vasta sitten otan taksin, kun muuta kyytiä ei saa.
Omalle kohdalle ei ole osunut koskaan mitään valittamista näiltä oikeilta taksiautoilta. Yksin liikkuessa hinta on vaan tolkuton. 4 henkee taas kulkee naurettavan halvalla. Ei mitään järkeä näissä taksimafioiden touhuissa.
Taksimafioso hyvä kusipää..
Hintatasoon ei varmaankaan vaikuta se taksin kuljettaja, joo.
Taksiliitollakaan ei varmaan ole mitään tekemistä hintojen suhtee??
Asiakashan se määrää sen hinnan joo...
Taksiapina vaan aukoo päätänsä...
Analyysi heltta hei Liikenneministeriöön voit suunnata taksan valitukset.
en minä nyt juuri olekkaan taksikuskeille valittamassa valtiovallan määräämistä taksoista, vaan tästä suhtautumisesta asiaan kuin asiaan näiltä saatanan vihasilta kuskeilta. Aina ollaan vittuilemassa. Tämä palsta oikein ruokkii kuvaa taksia ajavasta apinasta. Varsinaisia jumalia tuntuu olevan autoilijat itse, jotka eivät siedä mitään kritiikkiä, vaikka ovat sen mafiataksiliiton kautta vaikuttamassa kaikkeen taksitoimintaan.
Yleistät. Ajan taksia Turun-Kaarinan liikennealueella enkä usko että ainakaan YLEISESTI ottaen taksia koskevat valitukset koskevat kuljettajaa. Tiedän että tämä on palveluammatti (sen kuulee asiakkailtakin tasaisin väliajoin) mutta jokaisella on huono päivänsä ja KAIKKEA meidänkään ei tarvitse asiakkaan taholta sietää. Vähemmällä tosin pääsee - kokemuksesta tiedän - kun on vaan asiakkaan kanssa samaa mieltä oli sitten kysymys mistä tahansa.
Mitä tähän palstaan ylipäätään tulee, en nykyään kovinkaan usein seuraa keskustelua koska täällä äänessä ovat, ei niinkään taksinkuljettajat tai -isännät, vaan pimeitä takseja suosivat ja markkinoivat tyypit jotka yrittävät kaikin keinoin mollata sinänsä toimivaa systeemiä.
kun tään paskapalstan. Omat kokemukseni oikeista takseista on pelkästään myönteisiä, lukuunottamatta yksinkuljetun matkan hintaa, joka ihan varmasti kyllä jotenkin on taksiliiton tai muun taksiin liittyvän systeemin aikaansaannosta. Ei valtion virkamiehet tai joku väliaikaministeri pysty luomaan taksaa, joka yhdelle henkilölle on 20 eur ja neljälle sama kyyti on 5 eur. Ei mitään järkee.
No hörhöt, niinku minä, niin mesoo tämmösillä palstoilla, niinku kusipäiset taksiapinatkin.
Niin sinulle kuin mullekkin .Mutta asioista olis hyvä jotain tietääkkin.
muuta kun mihin on menossa. Jos matkan hinta on yhdelle henkilölle 20 eur ja sama matka neljä kyydissä kai joku reilu 5 eur, niin onhan tää vähintäänkin omituista.
Tällä palstalla tämmösestä asiasta ei näköjään kukaan älyä yhtään mitään. Taksiapinat vaan mölyävät, että olis hyvä tietää jotain...
Sama homma kun ostaa baarissa vitosen paukun niin sehän on ihan sikakallista. Mutta kun neljä sälliä ostaa kimppaan saman paukun niin se ei maksakaan kuin 1,25€/käkätin. Miksi? Mitä järkeä on tällaisessa hinnoittelussa? Kuka vastaa? Valtio? Kunnat? Seurakunnat? On peliä, on, perkele!
voi tulla perkeleenmoinen rähinä, kuka juo sen drinkin.
Olikohan auton kulut melkein samat yhden ollessa kyydissä tai neljän
Kannattaa käyttää ja maksa veroina pimeän kuskin kela ja sossu rahat.......