Verotarkastaja

Onko kokemusta verotarkastajasta? Mitä kyseli ja miten selvisitte siitä. Millaisia yrityksiä tarkastavat?
51034
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tarkastavat ihan kaikenlaisia yrityksiä. Jos saavat jostain vinkkejä veronkierrosta, voivat käydä paikan päällä. Yleensä vinkin on oltava asiallinen.
Tarkistavat myös normaalimenetelmällä kaikenlaisia yrityksiä. Harvoin tietysti sattuu omalle kohdalle.
Pääsääntöisesti lähettävät kirjallisia selvityspyyntöjä ja jos selvittelee luotettavasti, asia on selvä.

Äänestä

yleensä he ilmoittavat tulostaan, mutta ulkomaalaispizzeria oli tässä yhtenä vuonna kohderyhmänä. sinne tulivat yllättäen ja katsoivat kuka siellä on töissä ja saako kyseinen työntekijä työttömyyskorvausta. koko suku töissä ja kaikki nostavat korvauksia? näin nämä ulkomaalaiset huijaavat tai sitten eivät. en tiedä tulosta ratsioista.

Äänestä

Voivat näin maaseudulla välimatkojen takia niputtaa useamman yrityksen samalle päivälle ilman mitään vinkkejäkään.
Minun luona kävivät yllättäen ja kyselivät kuulumisia.Omasta mielestäni yritykseni tila oli ja on verottajan katseen kestävä.
Ihan hyvää työtä tekevät ja niiltä voi kysyä vinkkejäkin mikä just minun kohdalla olisi minulle järkevintä yms.Heh...ilmaista veroneuvontaa :).

Äänestä
  • Hyvät kokemukset minullakin on. Ovat ihan asiallisia, minulle ilmoittivat etukäteen tulostaan. Eivät puuttuneet pikku juttuihin, vaan antoivat huomautuksen, neuvoivat.
    Sama juttu, kun käyvät joskus työsuojelupiiristä katsomassa, ettei pojat tee liian pitkää päivää. Homma on ok.

    Äänestä

  • -rekkakuski- kirjoitti:

    Hyvät kokemukset minullakin on. Ovat ihan asiallisia, minulle ilmoittivat etukäteen tulostaan. Eivät puuttuneet pikku juttuihin, vaan antoivat huomautuksen, neuvoivat.
    Sama juttu, kun käyvät joskus työsuojelupiiristä katsomassa, ettei pojat tee liian pitkää päivää. Homma on ok.

    Ilmoitti tulosta etukäteen. Asiallista käytöstä.
    Ajopäiväkirjaa selaili ja sanoi, että olisi hyvä merkitä kenen asiakkaan luona on käyty. Olen merkinnyt 10 vuotta vaan kilometrit, päivämäärän ja paikkakunnan missä käyty. Ajan kuukaudessa n. 3000km. Sanoi että se on keskivertolukema. Ihmettelin, et miten paljon muut myyjät oikein ajelevat? Kolleegani merkkaa vaan kerran kuussa, jonkun kilometrisumman. Miten kirjanpitäjä sen oikein hyväksyy?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Joosua kirjoitti:

Onko kokemusta verotarkastajasta? Mitä kyseli ja miten selvisitte siitä. Millaisia yrityksiä tarkastavat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu