auttaako kukaan jos on puhelinlaskuja jäänyt maksamatta.. uhkaavat ulosotolla jos ei maksa, mutta mulla ei vaan yksinkertaisesti ole rahaa.. laskuja on tältä vuodelta n.100€. enkä mistään saa tommosta summaa.. opiskelia olen. ja 18 vuotias
kannattaako edes mistään kysellä mitään? vai mitä teen?
Kiitos jos joku vastaa edes jotain..
kannattaako edes mistään kysellä mitään? vai mitä teen?
Kiitos jos joku vastaa edes jotain..
Vastaukset 11
Vanhimmat
että lainaisit summan vaikka vanhemmiltasi ja maksaisit vähitellen takaisin. Satku kun ei nyt hirveen iso summa ole. Oletko jo ottanut yhteyttä velkojaan ja yrittänyt sopia maksuaikataulusta? Toki olet jo laittanut itsellesi saldorajan tms. ettei tuo pääse toistumaan, olethan?
olen vaihtanut prepaid liittymään.
tuo lasku ei oikeastaan ollut minun syytä edes. mutta en sitä nyt jaksa alkaa sepostaan. minähän tästä olen kuitenkin vastuussa.
vanhemmilta en usko että voin lainata. tai keneltäkään muultakaan. ei oikein ole välit kunnossa.
joku tuttu tai sukulainen jolta lainaat, sillä jos laskut menee perintään menettää luottotiedot.
Mummit, kummit, tädit ym..ystävä tms...
Joskus seurakunnan diakoniakin saattaa auttaa. Yritä sopia ja olettavasti teet jotain kesätyötä niin saat asian kuntoon. Tsemppiä!
menettää luottotietojaan neljäksi vuodeksi. TOSIN jos sulle on vasta tullu perintälasku perintätoimistolta, missä lukee "jos et maksa eräpäivään mennessä niin menee luottotiedot" niin sulla on vielä muutamia kuukausia aikaa repiä jostain se satanen ja korot päälle. Voit pysäyttää prosessin missä vaiheessa tahansa. Jopa haasteen saavuttua on vielä mahis sopia maksuista. Mutta tosiaan myy vaikka itteäs mutta älä "turhan" takia eli yhden satasen takia ala luottotietojas menettämään.
kyllä sosku ainakaan maksaa tämmöisiä, eli kyllä kannattaa kääntyä kavereiden, vanhempien tms. puoleen, koska tuosta summasta ei kannata nimeä menettää..jossain vaiheessa se kumminkin tulee sulle maksettavaksi, ja huomattavasti isompana, niin kannattaa hoitaa se nyt pois
kiitos vaan kaikille jotka ovat vastanneet.
Olen kysynyt äidiltäni lainaan mutta ei hänellä ole. kesätöitä en edes tiedä saanko niitä ja olisi vuokrakin maksettavana ja kaikki, musta vaan tuntuu että elämä menee niin päin persettä nyt.
Jos tää jatkuu tämmösenä niin en tiedä miten tästä selviää.. mutta itse olen sotkuni aiheuttanut ja siitä saan kärsiä.
No toivottavasti ei. Vai että pitäisi yhteiskunnan puhelinlaskusi maksaa...
Ja rahapulaan. Siihen auttaa yleensä työ. Esim. jotain tuntimääräisesti lyhyitä ilta-aikaan sijoittuvia henkilökohtaisen avustajan tai siivousalan duuneja on mahdollisuus opiskelijankin saada.
ei pidä maksaa, välttämättä.
jos vain joku edes lainaisi.
Ja millä tuloilla sinä sen lainan maksaisit? Opintolainaa kaiketi kuitenkin saat?
maksaisit sitten takaisin jos ei ole varaa maksaa yhtiölle...
luonnossa???
Kuules tyttö, lopeta nurkuminen. Nyt kesätyötä kysymään, siivousfirmasta saat TAKUULLA työtä. Ei niitä kesätöitäkään saa, jos ei hae. Ei niitä kukaan tule sulle ovelle tarjoamaan, että tuletko töihin!
Saatkos opintolainaa? Vai oletko jo kaiken nostanut ja tuhlannut vuoden aikana?
Ei hyvältä näytä, jos tuossa vaiheessa elämää on jo asenne se, että työllä ei tienata, vaan ensisijaisesti mangutaan muilta rahaa omiin velkoihin.
Opintotukihan pitäisi tulla kuun alussa taas. Maksa se velka silloin. Jos lainat on nostettu ja työtä ei kesäksi ole, mars sossunluukulle. Saattaa sekin paikka tulla tutuksi tulevaisuudessakin, jos tätä rataa jatkat.