Ostoksilla on kivaa

tai sitten ei :(

Älkää nyt hyvät ihmiset jääkö seisoskelemaan keskelle käytävää tai heti liukuportaiden alapäähän ostoksilla käydessänne.

Mikään ei ole niin idioottimaista, kuin kulkuväylän tukkiminen muilta asiakkailta, samaten keskellä käytävää seisoskelu ja jutskailu, eikö voi sen vertaa siirtyä sivuun, että muut pääsevät kulkemaan rauhassa ohi.

Samaten kassajonossa, ne ostoskärryt eivät ole sitä varten, että niillä tökitään edellä seivovaa selkään.

Varsinkin naispuolisilla on opittavaa sivistyksellisen ostosreissun tekemisessä :D

5

822

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • leppäkerttunen-

      Samaten se on ärsyttävää kun tulee hissistä ulos,
      niin muut ihmiset tunkevat sinne sisälle,
      eivätkä viitsi odottaa että on itse sieltä ulos laahustanut.

      • Sooja

        Tän mäki oon huomannu ja äRRsyttää..se hissi ei mee yhtään sen nopeempaa vaikka sinne änkis kuinka...yleensäki ottaen suomalaisten olis hyvä käydä jossain "tapakoulutukses". Siitä vois tehä vaikka pakollisen kurssin kouluihin. Ensimmäinen tunti olis että: kuinka sanotaan päivää ja kiitos?

        (eikä koske todellakaan nuorisoa vaan kaikkia ikäryhmiä...) niih, ettäs tiiätte. ;)


      • vois myös..
        Sooja kirjoitti:

        Tän mäki oon huomannu ja äRRsyttää..se hissi ei mee yhtään sen nopeempaa vaikka sinne änkis kuinka...yleensäki ottaen suomalaisten olis hyvä käydä jossain "tapakoulutukses". Siitä vois tehä vaikka pakollisen kurssin kouluihin. Ensimmäinen tunti olis että: kuinka sanotaan päivää ja kiitos?

        (eikä koske todellakaan nuorisoa vaan kaikkia ikäryhmiä...) niih, ettäs tiiätte. ;)

        opettaa kuinka pyydetään "anteeksi"..


    • Nuori asiakas..

      Ei tarvi mummeleiden ihmetellä jos nuoret on pahatapaisia. Olin tuossa alennusmyynnissä,niin joku muori tuli ja linttas ostoskorinsa suoraan mun sormille kassalla. Korihan painoi tietenkin kuin synti ja kävi ihan saakelin kipeetä. Karjasin,että ai saa**na! muori rupes marmattaan hirveesti, en kyennyt enää hillitsemään itseäni vaan sanoin kaikki mitä kävi mielessä. Käskin sen muorin kahtoa mihin survoo korinsa,sillä koria ei saa liukuhihnalle laittaa. Ottipahan korinsa pois.. Vähän meinas hävettää jälkikäteen,mutta kuulipahan mitä mieltä olin..

      • usein

        mummot ja papat ovat aika monet kiukkusia,ohittelevat kassa jonossa,kävelevät päin punasia liikennevaloissa,marmattavat kerrostalossa joka asiasta ja juoruilevat jokaisen asukkaan asioista,toivottavasti jos itse elän siihen ikään en tule samanlaiseksi:o


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      192
      5142
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      36
      4533
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      11
      3171
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      263
      3092
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      159
      3012
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      54
      2568
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1903
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      84
      1886
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      23
      1825
    Aihe