Ostoksilla on kivaa

tai sitten ei :(

Älkää nyt hyvät ihmiset jääkö seisoskelemaan keskelle käytävää tai heti liukuportaiden alapäähän ostoksilla käydessänne.

Mikään ei ole niin idioottimaista, kuin kulkuväylän tukkiminen muilta asiakkailta, samaten keskellä käytävää seisoskelu ja jutskailu, eikö voi sen vertaa siirtyä sivuun, että muut pääsevät kulkemaan rauhassa ohi.

Samaten kassajonossa, ne ostoskärryt eivät ole sitä varten, että niillä tökitään edellä seivovaa selkään.

Varsinkin naispuolisilla on opittavaa sivistyksellisen ostosreissun tekemisessä :D

5

766

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • leppäkerttunen-

      Samaten se on ärsyttävää kun tulee hissistä ulos,
      niin muut ihmiset tunkevat sinne sisälle,
      eivätkä viitsi odottaa että on itse sieltä ulos laahustanut.

      • Sooja

        Tän mäki oon huomannu ja äRRsyttää..se hissi ei mee yhtään sen nopeempaa vaikka sinne änkis kuinka...yleensäki ottaen suomalaisten olis hyvä käydä jossain "tapakoulutukses". Siitä vois tehä vaikka pakollisen kurssin kouluihin. Ensimmäinen tunti olis että: kuinka sanotaan päivää ja kiitos?

        (eikä koske todellakaan nuorisoa vaan kaikkia ikäryhmiä...) niih, ettäs tiiätte. ;)


      • vois myös..
        Sooja kirjoitti:

        Tän mäki oon huomannu ja äRRsyttää..se hissi ei mee yhtään sen nopeempaa vaikka sinne änkis kuinka...yleensäki ottaen suomalaisten olis hyvä käydä jossain "tapakoulutukses". Siitä vois tehä vaikka pakollisen kurssin kouluihin. Ensimmäinen tunti olis että: kuinka sanotaan päivää ja kiitos?

        (eikä koske todellakaan nuorisoa vaan kaikkia ikäryhmiä...) niih, ettäs tiiätte. ;)

        opettaa kuinka pyydetään "anteeksi"..


    • Nuori asiakas..

      Ei tarvi mummeleiden ihmetellä jos nuoret on pahatapaisia. Olin tuossa alennusmyynnissä,niin joku muori tuli ja linttas ostoskorinsa suoraan mun sormille kassalla. Korihan painoi tietenkin kuin synti ja kävi ihan saakelin kipeetä. Karjasin,että ai saa**na! muori rupes marmattaan hirveesti, en kyennyt enää hillitsemään itseäni vaan sanoin kaikki mitä kävi mielessä. Käskin sen muorin kahtoa mihin survoo korinsa,sillä koria ei saa liukuhihnalle laittaa. Ottipahan korinsa pois.. Vähän meinas hävettää jälkikäteen,mutta kuulipahan mitä mieltä olin..

      • usein

        mummot ja papat ovat aika monet kiukkusia,ohittelevat kassa jonossa,kävelevät päin punasia liikennevaloissa,marmattavat kerrostalossa joka asiasta ja juoruilevat jokaisen asukkaan asioista,toivottavasti jos itse elän siihen ikään en tule samanlaiseksi:o


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      306
      6653
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      51
      5817
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      186
      5292
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      61
      4073
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      38
      3338
    6. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      5
      3323
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      52
      3237
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      29
      3008
    9. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      11
      2242
    10. Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?

      Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?
      Tuusniemi
      38
      1115
    Aihe