Taas uusi lypsylehmä valtiolle, ei kiitos. Suomen hiiren kokoiset ruuhkat on tekosyy.
ruuhkamaksut pyh
9
491
Vastaukset
- Maaseudulta...
Oikeastaan kannatettava uudistus Helsinkiin. Yksi syy vähemmän muuttaa Helsinkiin.
Tämä uudistus vähentäisi maaltamuuttoa ja lisäsi maaseudun viehätysvoimaa.- stadi
Eipä se täällä asuviin vaikuta. Se on tuo työmatkaliikenne maalta stadiin, joka tuosta kärsii. Tullit tuskin koskee, kuten ei tukholmassakaan, keskustan liikenne. Ne koskevat liikennettä keskustaan.
- sfdgdfgdsfg
stadi kirjoitti:
Eipä se täällä asuviin vaikuta. Se on tuo työmatkaliikenne maalta stadiin, joka tuosta kärsii. Tullit tuskin koskee, kuten ei tukholmassakaan, keskustan liikenne. Ne koskevat liikennettä keskustaan.
Itse asiassa se vaikuttaa siellä asuviin ja ennen kaikkea kuluttajahintoihin. Kyllä se tietysti vaikuttaa maaseudullakin, mutta pääasiassa pääkaupunkiseudulla.
Monet yritykset joutuvat nostamaan tuotteidensa hintoja, koska tullit nostavat kuljetusmaksuja jne.
Monet yritykset voivat kilpailuedun nimissä myös siirtää tuotantoaan sinne, missä tulleja ei ole. - hehe
sfdgdfgdsfg kirjoitti:
Itse asiassa se vaikuttaa siellä asuviin ja ennen kaikkea kuluttajahintoihin. Kyllä se tietysti vaikuttaa maaseudullakin, mutta pääasiassa pääkaupunkiseudulla.
Monet yritykset joutuvat nostamaan tuotteidensa hintoja, koska tullit nostavat kuljetusmaksuja jne.
Monet yritykset voivat kilpailuedun nimissä myös siirtää tuotantoaan sinne, missä tulleja ei ole.Tulli on luokkaa 2 euroa suunta ruuhka-aikoina (kun töihin tullaan) muulloin rekat tulis eurolla esim. Rekalla tulee kerralla enemmän. Isompaa kalustoa käytetään jo nyt. Duunit ei business parkeista helpolla lähde, sillä kumppanit ovat vieressä jne...
Kyllä se tulee häiritsemään ainoastaan työmatkaliikennettä maakunnista stadiin.
Muutama ihminen voi äänestää jaloillaan ja vaihtaa duuniin keravalle tms... tullit tulisivat tod.näk. kehä III ja ykkösen kohdille sisääntuloteille.
- päiväunia
vihreät haluavat maksumiehen joukkoliikenteen kehittämiseen muusta kuin omasta porukasta, no eihän niiltä ressukoilta mitään saisikaan otettua.
- mukaan tietysti
Ne ketkä sitä tuntuu eniten kinuavan niin saavatkin maksaa eniten :) Nämä "joustavat" premium...
Rikollisena, niin sitten sitä on koko 'julkinen sektori' !
sisään tulevalle liikenteelle, hesassa asujille ilmanen, julkiset kulkineet, ja raskas liikenne ilmaseks.
- Autofani40
Ruuhkamaksu/tietulli tulee taatusti lähivuosina, ja se tulee kattamaan Helsingin keskustan lisäksi kehäväylät, eli ei pääse esim. Nurmijärveläiset enää ilman lisäkuluja enää Espooseenkaan töihin. Vihreät esittävät myös polttoaineveron nostoa periaatteellisesti, nyt ainoastaan hinnan ollessa näin korkea vaativat polttoaineverotason pitämistä nykyisellään, ei missään nimessä verotaakan alentamista.
Vihreä liitto omaa kusipääideologit ja tavallisen kansan kyykyttämisen lisämaksuilla. Muutenkin palkansaajien ansiotaso tulee tyssäämään tulevaisuudessa, kiitos yritysten maastapaon ja halpatyövoiman tulemisen maahamme. Sitten vielä halutaan autoilukuluja lisää, ja myös asumiskuluihin lisää sähkölaskun muodossa (Vihreät vastustavat ydinvoimaa joka on ainoa ratkaisu nyt turvata maamme energiaomavaraisuutta sähköntuotossa).
Nurinkurisinta on se, että monilla viherpiipertäjillä on kuitenkin auto, ja usein uusi ja kallis, kuten kansanedustaja Janina Anderssonilla uutena ostamansa tila-auto, olikohan Chrysler Voyager.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭1174449Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät
Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa693254"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin1043144Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma392591Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.282282- 1071543
- 491076
Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin
Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta3051012- 49822
Mitä luulet mies
Olisko tämä mun mustasukkaisuus iso ongelma meidän suhteessa? Tiedän, että se ei ole hyvä asia, mutta tykkään susta niin53647