Jeesus oli vihainen fariseuksille samassa yhteydessä hän sanoi. Kymmenyksiäkään ei tule sikseen jättää. Siis niiden maksamista.
Maksatteko te ja minne?
Nälkäisille tai köyhille vai minne?
Maksatteko te ja minne?
Nälkäisille tai köyhille vai minne?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
..vääräuskoisille anneta. SRK:lle ne menee uusien bytinkien rakentamisiin. Sitä ainoata oikeata patsasta me kumarretaan ja kunnioitetaan.
Ja raamatullinen tapa.
Olisi mielenkiintoista kuulla enemmän kymmenysten maksamisistanne.
Omaan seurakuntaan siis.
Keräättekö lisäksi kokuksissa kolehtia, vai onko käytäntö että vain tilinumerot ovat seurakuntalaisilla ja sinne tilille suoraan omasta palkasta?
Miten testamentit?
Kerätään kolehtia ja usein myös perinnöistä luovutetaan osa rauhanyhdistykselle. Useimmilla rauhanyhdistyksillä on diakoniatoimikunta, joka käy vanhainkodeissa yms. Iso osa käytetään myös lähetystyöhön.
Toimintaa.
Teillä on uskonnolliset tavat kyllä mitä parhaimpia.
Ikävää että ette tunnusta armolahjoja toimiviksi tänä päivänä. Muuten liittyisin riveihinne, mutta kielillä puhujia kun olen, niin ei taitane käydä?
Kymmenyksen maksamisessa olette kyllä oikeilla jäljillä.
Niin sitä pitää Jeesus sanoi.
Antakaa niin teille annetaan. Autuaampi on antaa kuin ottaa.