Olen ollut niin monta vuotta ahdistunut ja jännittynyt ja pelkään että se näkyy ulospäin. Esim. kylmässä ilmassa tärisen helposti ja riittää kun tulee vähän viimaa niin tuntuu tärisevän. Silloin kun olen rentoutunut en tärise kylmässäkään, mutta en uskalla olla jännittämättäkään kun tuntuu että siitä on tullut osa minua. Pelkään myös jotenkin että jos en jännitä lihaksiani niin mahani irtoaa ja suolet tyhjenee tms.
Ahdistusta ja tärinää
Tärisevä mies
2536
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
mulla oli tälläsia jännitys- ahdistusoireita ja silloin tärisin.Yleensä iltaisin tämä tärinä tuli tai just kylmässä. Älä suotta pelkää, ei sulta putoo mitään elimiä. Korkeintaan joskus vanhana hampaita(jos on ientulehdus).
Ota vaan rennosti. Pyydä esim. Medipam tai joku rauhottava jännittäviin tilanteisiin, mutta ei vakituisesti käytettäväksi.
lääkärissä vaivojesi takia. Yks lääke oireisiisi olisi beetasalpaajat, niiden avulla itse päässyt suht normaaliin olotilaan, varsinkin ton jännittämisen suhteen. Tosin ne ei kait käy ainakaan ihmisille, joilla on astma/allergia? Kysy lääkäriltäs. Kyllä meitä on paljo, jotka jännittäme ja ahdistumme, Pitäs ajaterlla jot ehkä jossain kaupan jonos meit samanlaisia on monta ja kun suomalaisl ei ole tapana tuntemattomien kans jutella, niin keskitymme vain omaan olotilaan ja kierre on valmis. olen itse jossain tällases jonotus tai muus ryhmäs ruvennut juttelemaan ihmisten kans jolloin ei sit enää muistaskaan et jännittää/pelottaa.