Rikesakko

Tapa Rikollinen

Yksi tärkeä taustatekijä haltijavastuu-uudistuksessa oli 3kk:n rikkeen vanhentumisraja, jota uudessa laissa pidennettiin vuoteen. Syynä oli, että 3 kk:n takarajan vuoksi ei pienempiin ylinopeuksiin voida puuttua. Nyt siis rikesakko 5km/h:n ylinopeudesta saattaa tipahtaa postiluukusta vuoden kuluttua tekopäivästä. Tämä edistää liikenneturvallisuutta jos mikä!

Vuodesta 1983, jolloin rikesakkolaki laadittiin, ylinopeusrikesakko on tietääkseni noussut 100 markasta 115 euroon. Samalla ylinopeuksiin sovellettavaa rikesakkorajaa on nostettu 20 kilometriin tunnissa. Rajaa on ehdotettu edelleen nostettavaksi 30 km/h:ssa.

Miten liikenneturvallisuus paranee, kun rikesakkorajaa nostetaan? Ei mitenkään, sillä ylinopeuksien ajaminen vain helpottuu, eikä "kaahari" joudu rikosvastuuseen, eli menetä korttiaan kolmesta ylinopeudesta vuoden aikana, mikä olisikin valtion kannalta valitettavaa - kutistuisihan lypsykarja.

Jopa 90% suomalaisista ajaa lievää ylinopeutta, eikä poliisi pysty puuttumaan tähän toimintaan - resurssit eivät yksinkertaisesti riitä. Rikesakkoja ei kiistetä, eikä niitä viedä oikeuteen, vaan maksetaan mukisematta, joten rikesakkobisnes on valtiolle erittäin kannattavaa. Lahjana taivaalta tulee automaattinen kameravalvonta, jonka avulla pienistäkin ylinopeuksista saadaan rahat pois.
Valtiota ei enää edes kiinnosta kuka ylinopeutta ajaa, vaan sakko lähetetään auton haltijalle samalla uhaten kuulusteluilla ja esitutkinnoilla. 115 euroa on sen verran pieni summa, että kansa maksaa mielummin kuin kiistää.

Sakottaminen ei ole niin kannattavaa kuin voisi luulla: suurin osa sakoista menee pienituloisille autoilijoille pienistä ylinopeuksista ja se sitoo työvoimaa kuulusteluiden, paperitöiden yms. byrokratian pyörittämiseen.
Niinpä sakottaminen automatisoidaan niin perinpohjaisesti, että rikoksen tai rikkeen tekijää ei haluta edes ottaa selville ja sakkotulot maksimoidaan kaikin keinoin: Kameravalvonta on räjähdysmäisessä kasvussa, rikesakkoja ja rikesakkorajoja nostetaan ja puuttumiskynnytä pienennetään. Samaan aikaan jo ennestäänkin aivan liian alhaisiksi koettuja nopeusrajoituksia lasketaan, jotta kansa ajaisi enemmän ylinopeuksia.

Kermana kakun päällä on vielä se, että kameravalvonnan tehokkuutta ei ole osoitettu, eikä sitä edes haluta osoittaa. Jokainen asiaan, eli valtion julkaisuihin perehtynyt tietää kliseet "kameravalvonnan on arveltu vähentävän onnettomuuksia..." ja "riittävää tilastollista näyttöä ei vielä ole".

Selkäranka rutisee jo.

5

4042

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nää vollotat

      mikä siinä nyt jurppii kun sakotetaan lain rikkomisesta? saatana että vituttaa tämmöset vitun vikisiät kun aina pitää olla itkemässä ja vikisemässä joka vitun asiassa. on se kumma että sitä nopeusrajoituksia ei voi noudattaa ja sitten itketään kun napsahtaa sakot kohalle! olen edelleen sitä mieltä että se nopeudenrajoitin KAIKKIIN autoihin pois lukien hälytys ja maanpuolustamiseen käytettävät ajoneuvot.

    • automies69

      Huomauttaisin, että ylinopeudesta saatu RIKESAKKO vaikuttaa ajo-oikeuteen aivan kuten päiväsakkokin.

    • Kissa

      Jos jotain hyvää etsii, niin se on se että rikesakko raja nostetaan 20-->30 km/h asti. Nythän on paukkunut aivan armottomasti päiväsakkoja.

      Ruotsissakin on rikesakkoraja 30 km/h. Osataan jotain apinoida Ruotsistakin oikeita asioita.

    • "Vuodesta 1983, jolloin rikesakkolaki laadittiin, ylinopeusrikesakko on tietääkseni noussut 100 markasta 115 euroon. Samalla ylinopeuksiin sovellettavaa rikesakkorajaa on nostettu 20 kilometriin tunnissa. Rajaa on ehdotettu edelleen nostettavaksi 30 km/h:ssa."

      Onkos se rikesakkoraja joskus ollut alempi kuin 20 km/h ylinopeutta? Viimeksihän rikesakon/päiväsakon raja oli 30 km/h ylinopeutta, mutta sitä sitten laskettiin kympillä, vaikka poliisitkin olisivat halunneet pitää tuon 30:n rajan.

      Milloin tuota 20:n rajaa on ehdotettu nostettavaksi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      62
      958
    2. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      113
      860
    3. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      294
      850
    4. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      58
      768
    5. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      55
      673
    6. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      95
      589
    7. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      57
      580
    8. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      45
      576
    9. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      23
      566
    10. Nykytiedon valossa

      Tekisitkö nykyisellä tietämyksellä jotain toisin ja mitä se olisi?
      Ikävä
      79
      554
    Aihe