Sakossa väärä tapahtumapaikka

Kaveri sai joskus sakon missä auto oli pysäköity kyseisen kadun talon numero 12 kohdalle, mutta sakossa luki numerona 10.
Menisiköhän vastaavassa tapauksessa valitus läpi, koska eihän sitä väärää pysäköintiä tapahtunut siellä missä sakossa kerrotaan?
62054
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Helppo kumota ainakin jos sen 12 kohdalla saa pysäköidä.

Äänestä

Sain ylinopeussakon ja sakkolapussa oli aivan väärä kunta missä rikos olisi tapahtunut. Ei auttanut valittaminen. Poliisi oli ehdottomasti sitä mieltä että rikos oli tapahtunut juuri siinä kunnassa mikä mainittu sakkolapussa. Tämä todellisuudessa ei pitänyt paikkaansa.

Äänestä

rekisteri numero?? Ettei joku vaan ole vaihtanu oman sakon ikkunaa =)

Äänestä

kannattaa kokeilla

Äänestä
  • Sain ylinopeussakon johon poliisi kirjasi tekopaikaksi väärän kadun. Huomasin väärän kadunnimen heti kun miekkahihat pyysivät allekirjoittamaan sakon. Kiistin tietysti osallisuuteni ja kävin oikeudessa kattomassa kortit. Oikeudessa kiistin edelleen olleeni väitetyssä paikassa väitettyyn aikaan. Jossakin vaiheessa hoksasivat että tekopaikka olikin kirjattu väärin. Tämän jälkeen ajoivat asianomaisen eli minut ulos ja tutkivat pykäliä 2 h ajan. Lopputulos se että muuttivat tekopaikan oikeaksi ja tekopaikkaa on mahdollisuus muuttaa. Jouduin lopulta maksamaan sakon, mutta mitään lisäkuluja ei tullut. Oikeudenkäytön periaatteiden kannalta on mielestäni erityisen väärin että poliisilla on mahdollisuus syyttää ketä tahansa mistä tahansa. Kun syytetty osoittaa kiistattomasti ettei ole ollut tekopaikan lähelläkään h-hetkenä, poliisilla on mahdollisuus oikeudessa vain tyynesti muuttaa tekoajankohtaa ja -paikkaa. Istuntoon osallistunut poliisi, todistajan ominaisuudessa palkittiin todistajan palkkiolla vaikka istunto oli virka-ajalla.

    Äänestä

Luotsin hermoja mä koittelen... Haluan saada hänelle sähköpostin "Luotsin oikeuksiisi tehty muutoksia"

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Kaveri sai joskus sakon missä auto oli pysäköity kyseisen kadun talon numero 12 kohdalle, mutta sakossa luki numerona 10.
Menisiköhän vastaavassa tapauksessa valitus läpi, koska eihän sitä väärää pysäköintiä tapahtunut siellä missä sakossa kerrotaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu