No mitäs turajussit tietää???

Stadilainen

Morjens pitkästä aikaa!! Onko jo ilta käteenvedot tehty? Onko uusi sakon kuvasto jo ihan rähmässä siellä veskin nurkassa? No,, mun täytyy mennä kohta puhtaiden lakanoiden väliin vaimon viereen, että kerkeän aamulla yhdeksäksi töihin ja vapunviettoa suunnittelemaan. Täällä etelässä alkaa olla jo kesäistä säätä. Mites siellä tiettömien taipaleiden takana? Vieläkö on metri lunta. Se alkaa olla teilläkin jo kalsareidenvaihto kuukausi tulollaan. Morjens taas. Kirjoittelen taas joskus kun kerkeän.

9

1793

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vähän

      ettet tartuta vaimoosi tai vaimosi sinuun, tautia,
      terv. turajussit

    • varohan

      Jos arvon tsadilainen omistaa auton, ni varohan ettei tule takatalvea. Kun te etelän veltot perinteisesti tunaroitte niitten uusien autojenne kanssa heti kun on hiukan liukasta.

      • tuolla

        pellellä autoa on... köyhä !


    • Rauhassa etelän serkut juhannukselle että kerkiää nuo routavauriot korjata ennenkun tulette esittelemään sitä talven aikana tienattua Mersua tai Bemaria,saattaa vilä ottaa broileri tiehen kiinni.

    • kasareista

      Tarteeki sitte viedä äitmuorille pesuun, nää talvikalsonkit. Sakon kuvastoja nyt ei selaa ku persaukiset onnettomat, näin netin aikana tää meijänki mualma on kuule auennut. Mieki juur mettää ko myin, ni tuli tilattua sellane Purdey, mikä lie ison mualman pyssy onkaa, toimituski vie pari vuotta mokomalla. Vaan raha niille kyllä kelpaa, ennakkomaksua laitoin kuitenkii jo 30 tuhatta.
      Ei me nyt joka ilta viittitä runkutella, pittää täs kesän tullessa jo pikkasen säästellä, ne mökkiläiset tulloo kohta, piästää meki oikee naimahommii, kaupunkilaisrouvii kato. Nekiko haluu joskus kunnon munnoo, eihä nekkää saa talven aikana oikkee kunnolla, seku on se mikä lie tressi niihe ukoil, ei tuu mittää seksistä sillo, ainakkii sano näi tuo viimekesän rouva jota piti munkii ruuvailla tämän tästä. Vai onkos teil ukkoloil vuan niin pienet vehkeet ettei nylkkääminen tunnu, eihä mie sitä tiedä, sellanen lekenda se vuan on tiäl peräkyläl.
      No meehä sie vaik sitä Mantaa katteloo vapuks, myö nähhääki se ain telkkarirs. Vähä outoo hauskanpittoohan se meist on, ku isot ihmiset toljottaa toril pakattuna just ko survotut puolukat, ja räntää pukkaa niskaa minkä taivas kerkii hiettää, mut kukin tyylillään, eiks nii.
      Terve vuan sullekin, nähhää kesäl.

    • himaan

      pysyvät vaan siellä taka-töölössä kuppaisten huoriensa kainalossa. Ei paljon kaipailla näissä kuvioissa.

    • riittääpi vielä

      Terveiset vaan vaimolles ja kiitokset hälle viimeisestä...

      • xxx

        Kah! Miksihähän nuo etelän miehet lähettävät joka vuosi naisensa Leville nussittavaksi?


      • Jaksava
        xxx kirjoitti:

        Kah! Miksihähän nuo etelän miehet lähettävät joka vuosi naisensa Leville nussittavaksi?

        Sentakia että niille tulee talvi masennus,eikä enää itse jaksa hoitaa töittensä lisäksi sänkyhommia,hyväkun saavat piettyä ittensä raiteilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      83
      9118
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5789
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      145
      5159
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      28
      4020
    5. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      11
      3582
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      86
      3509
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      57
      3434
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      110
      2821
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2801
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      43
      2780
    Aihe