eli paljon teillä on ollut toi painoarvio näillä viikoilla? Mä kävin eilen siel ja arvioi et n. 3,5kg olis täl hetkel vauvelin paino, eli aikas iso kaveri on kai sit tulos ku viel ehtii kasvaa tosta, la 23.5, jos ei sit tuu aiemmin
painoarviosta
rv36
6617
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
arvioitiin viikoilla 38 kolme ja puolkiloiseksi.. ja syntymäpaino oli sitten 4400g.. poika synty viikoilla 42 1...
Meillä painoarvo oli ko. viikolla 3,6kg ja viikolla 38 3,8kg. Laskettuaika on 3.5., jolloin käyrien mukaan mennään painossa 4,2kg....Nyt tässä vaan joka päivä odotetaan ja toivotaan, että vaavi päättäisi tulla maailmaan mahdollisimman pian:)!
oli 2707g
vkolla 38 arvio 3000 g ja syntyi vkolla 39 3 ja oli 2945 g
...ultralla katsottuna 2600 g. Eivät kommentoineet kokoa suureksi tai pieneksi.
Olin 19.4 käymässä äippäpolilla ja siellä tehtiin painoarvio ultrssa. Sen mukaan tyttelimme painoi 3,1 kg. Katseltiin sitten mittoja eri käyrillä ja aika nätisti koko vstasi keskikäyrää. 2.5 olen menossa taas ultraan ja on mielenkiintoista nähdä kuinka vauvan paino kehittyy. Sitä on kulemma hiukan vaikea ennustaa. Toiset kasvavat juuri viimeisten viikkojen aikana valtavasti ja toiset maltillisemmin.