Appelsiinista iho-ongelmia?

mantskuli

Ootteko kuullu sellaista, että appelsiini aiheuttaisi ihottumaa yms. muita iho-ongelmia? Tätini puhui ohi mennen jotakin sellaista, mutta en tajunnut kysyä enempää. Onko kokemuksia?
Itse nimittäin syön paljon hedelmiä ja usein kasvoihin tuleekin punaisia, haaleita länttejä. Olisikohan appelsiinit syyllisiä? :D

12

19392

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kajsa29

      Luin: appelsiini-iho-ongelma ;)

      • Maija

        Sama vika täällä ;-)


    • sigrid46

      tulee, minulle tulee pieniä, punaisia, kipeitä näppyjä etenkin sormiin ja sormen väleihin, sekä suun rakkuloita sitrus hedelmistä.
      Erään tuttavani kasvoihin ilmestyi isoja punaisia ruman näköisiä läiskiä, miltei kuin paiseita. jotka hilseilivät. Tulipa mieleeni kerran kysyä häneltä: syötkö appelsiineja, hän sanoi; mandariineja. Pyysin häntä tarkkailemaan, kun seuraavan kerran nauttii sitrus hedelmiä, tuleeko niistä läiskiä. Niin kävi, että hänen ihonsa muutui samanlaiseksi punapattiseksi syötyään appelsiineja.
      Kyllä niistä allergia oireita tulee.

    • Tukehdun siihen

      Kaikki sitrushedelmät ovat hyvin allergisoivia. Ja kuulemma allergia on aika yleinenkin. Itselläni on ollut 15 vuotta sitrusallergia. minulle tulee oireena yleensä huulien/ suun ja kurkun turpoaminen. Eli henki menee. Mutta olen saanut myös todella kovan ihoreagtion, kun ruuassa oli sitrunapippuria. Koko keho oli nokkosihottuman vallassa.

      Mieheni onnistui loikuttamaan appelsiinimehua pöydälle tässä taannoin. Riensin rätin kanssa sitä kuivaamaan. Ja samalla hetkellä alkoi käsien kirvely ja punoitus.

      • atoopikko...

        Vaihtoehtoisia C-vitamiinin lähteitä...?


      • melkein tukehsuin
        atoopikko... kirjoitti:

        Vaihtoehtoisia C-vitamiinin lähteitä...?

        Katsopa www.fineli.fi

        Ravintotekijät/ eniten ja vähiten

        Siellä voi selailla elintarvikkeita vaikka millä eri kriteereillä. Esimerkiksi mitkä hedelmät sisältävät eniten c-vitamiinia. Sitä kautta voi etsia itsellensä appelsiinin korvaavan hedelmän tai muun ruoka-aineen.

        Mielenkiintoset sivut.


      • Mistä_johtuu

        Äiti on allerginen sitrushedelmien kuorille, mutta voi syödä niitä jos joku toinen kuorii. Hänen kasvonsa ja silmänympärykset turpoavat ja punoittavat, kun hän kuorii esim. mandariineja.


      • tatttsotsa

        "Hänen kasvonsa ja silmänympärykset turpoavat ja punoittavat, kun hän kuorii esim. mandariineja."

        Olisiko syynä hedelmien kuoreen ruiskutetut myrkyt?


      • Mistä_johtuu

        Voihan se olla. Naapurin mieheltä lähtee nahka käsistä samasta syystä, hänkin voi syödä sitrushedelmiä, ellei tarvitse kuoria niitä. Aika pahoja myrkkyjä ovat.


    • Kerrotaan

      Appelsiinit ja appelsiinien sukulaishedelmät aiheuttavat munuaisvaurioita.
      Keltaiset sitruunat eivät.

    • Marjul

      30.3.18 Olen puristanut itse appelsiineista mehua ja juonut sen. Jonkun ajan kuluttua poskeni alkavat punoittaa.En silti ymmärtänyt, että punnitus johtuu appelssneista! Tämä on toistunut monta kertaa lopputalven aikana. Tänään söin kermaista jälkiruokaa, jossa oli appelsiininpaloja - ei kestänyt kauaa ,kun poskeni punoitti ja iho oli muhkurainen ja epätasainen. Nyt. tajuan ,että olen allerginen appelsiineille ,vaikka lapsena en ole sitä ollut. Enkä ole syöny enkä juonut appelsiineja moneen vuoteen ennenkuin nyt lopputalvesta ,joten: ymmärrän,että appelsiinit taikka minä olen muuttunut erilaiseksi. M K-S

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      170
      1114
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      45
      753
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      27
      713
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      137
      708
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      669
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      635
    7. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      203
      608
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      592
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      590
    10. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      580
    Aihe