Ootteko kuullu sellaista, että appelsiini aiheuttaisi ihottumaa yms. muita iho-ongelmia? Tätini puhui ohi mennen jotakin sellaista, mutta en tajunnut kysyä enempää. Onko kokemuksia?
Itse nimittäin syön paljon hedelmiä ja usein kasvoihin tuleekin punaisia, haaleita länttejä. Olisikohan appelsiinit syyllisiä? :D
Appelsiinista iho-ongelmia?
12
19404
Vastaukset 12
- Kajsa29
Luin: appelsiini-iho-ongelma ;)
- Maija
Sama vika täällä ;-)
- sigrid46
tulee, minulle tulee pieniä, punaisia, kipeitä näppyjä etenkin sormiin ja sormen väleihin, sekä suun rakkuloita sitrus hedelmistä.
Erään tuttavani kasvoihin ilmestyi isoja punaisia ruman näköisiä läiskiä, miltei kuin paiseita. jotka hilseilivät. Tulipa mieleeni kerran kysyä häneltä: syötkö appelsiineja, hän sanoi; mandariineja. Pyysin häntä tarkkailemaan, kun seuraavan kerran nauttii sitrus hedelmiä, tuleeko niistä läiskiä. Niin kävi, että hänen ihonsa muutui samanlaiseksi punapattiseksi syötyään appelsiineja.
Kyllä niistä allergia oireita tulee. - Tukehdun siihen
Kaikki sitrushedelmät ovat hyvin allergisoivia. Ja kuulemma allergia on aika yleinenkin. Itselläni on ollut 15 vuotta sitrusallergia. minulle tulee oireena yleensä huulien/ suun ja kurkun turpoaminen. Eli henki menee. Mutta olen saanut myös todella kovan ihoreagtion, kun ruuassa oli sitrunapippuria. Koko keho oli nokkosihottuman vallassa.
Mieheni onnistui loikuttamaan appelsiinimehua pöydälle tässä taannoin. Riensin rätin kanssa sitä kuivaamaan. Ja samalla hetkellä alkoi käsien kirvely ja punoitus.- atoopikko...
Vaihtoehtoisia C-vitamiinin lähteitä...?
- melkein tukehsuin
atoopikko... kirjoitti:
Vaihtoehtoisia C-vitamiinin lähteitä...?
Katsopa www.fineli.fi
Ravintotekijät/ eniten ja vähiten
Siellä voi selailla elintarvikkeita vaikka millä eri kriteereillä. Esimerkiksi mitkä hedelmät sisältävät eniten c-vitamiinia. Sitä kautta voi etsia itsellensä appelsiinin korvaavan hedelmän tai muun ruoka-aineen.
Mielenkiintoset sivut. - Mistä_johtuu
Äiti on allerginen sitrushedelmien kuorille, mutta voi syödä niitä jos joku toinen kuorii. Hänen kasvonsa ja silmänympärykset turpoavat ja punoittavat, kun hän kuorii esim. mandariineja.
- tatttsotsa
"Hänen kasvonsa ja silmänympärykset turpoavat ja punoittavat, kun hän kuorii esim. mandariineja."
Olisiko syynä hedelmien kuoreen ruiskutetut myrkyt? - Mistä_johtuu
Voihan se olla. Naapurin mieheltä lähtee nahka käsistä samasta syystä, hänkin voi syödä sitrushedelmiä, ellei tarvitse kuoria niitä. Aika pahoja myrkkyjä ovat.
- Kerrotaan
Appelsiinit ja appelsiinien sukulaishedelmät aiheuttavat munuaisvaurioita.
Keltaiset sitruunat eivät.- tatstktska
"Appelsiinit ja appelsiinien sukulaishedelmät aiheuttavat munuaisvaurioita."
Mistä tuollainen tieto on peräisin?
Appelsiinit ja muut sitrushedelmät vaikuttavat suojaavan munuaissairauksilta.
Waheed A1, Ludtmann MH, Pakes N, Robery S, Kuspa A, Dinh C, Baines D, Williams RS, Carew MA. Naringenin inhibits the growth of Dictyostelium and MDCK-derived cysts in a TRPP2 (polycystin-2)-dependent manner. Br J Pharmacol. 2014 May;171(10):2659-70. doi: 10.1111/bph.12443.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24116661
http://www.medicalnewstoday.com/articles/266994.php
Appelsiineissa on syöpää ehkäiseviä aineita:
http://www.naturalnews.com/037561_bioflavonoids_oranges_cancer_prevention.html
http://www.dailymail.co.uk/health/article-203365/Oranges-cut-cancer-risk.html
- Marjul
30.3.18 Olen puristanut itse appelsiineista mehua ja juonut sen. Jonkun ajan kuluttua poskeni alkavat punoittaa.En silti ymmärtänyt, että punnitus johtuu appelssneista! Tämä on toistunut monta kertaa lopputalven aikana. Tänään söin kermaista jälkiruokaa, jossa oli appelsiininpaloja - ei kestänyt kauaa ,kun poskeni punoitti ja iho oli muhkurainen ja epätasainen. Nyt. tajuan ,että olen allerginen appelsiineille ,vaikka lapsena en ole sitä ollut. Enkä ole syöny enkä juonut appelsiineja moneen vuoteen ennenkuin nyt lopputalvesta ,joten: ymmärrän,että appelsiinit taikka minä olen muuttunut erilaiseksi. M K-S
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062195- 103886
- 64801
- 46790
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21706Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha511698Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76630- 64595
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23570- 57551