Mercury Classic Fifty

Outo

Millaisia kokemuksia 80-ja 90 luvun nelipyttyisistä Mercuryn 50 hp ulkolaitamoottoreista kanssaveneilijöillä on ?

10

4769

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mukaan'

      Huollon mukaan se (kuten Mariner 40 Magnum) on erittäin siistikäyntinen juuri 4 sylinterinsä ansiosta.

    • 50hp kokemuksia

      Kone on käynniltään ihan ok johtuen monesta pytystä. Tekniikkaa on suht vanhaa, lähtenyt suunnittelupöydältä varmasti joskus 60-luvulla. Nykykoneillahan on vähemmän sylintereitä tuossa kokoluokassa.

      Ulkonäöstä voi tietysti olla montaa mieltä, itse näen sen juuri klassikoksi.

      Mitään erikoisia ongelmia ei pitäisi ilmetä. Ainut mikä voi olla on sytytysboksi jota voi joutua joskus vaihtamaan (ei pidä kylmästä talvesta).

      • mercman

        Itse pidän 50hp nelipyttyistä mercua yhtenä maailman parhaista perämoottoreista. Vene lehden testissä joskus '70-luvulla mainittiin mm.seuraavaa: "Se kulutti muutaman litran enemmän kuin muut mutta siihen saattoi luotttaa. Ja Näin varmaa moottoria testeissämme ei ole vielä ollut." 50hp on myös erittäin pitkäikäinen moottori joka kestää ja kestää.


      • Outo
        mercman kirjoitti:

        Itse pidän 50hp nelipyttyistä mercua yhtenä maailman parhaista perämoottoreista. Vene lehden testissä joskus '70-luvulla mainittiin mm.seuraavaa: "Se kulutti muutaman litran enemmän kuin muut mutta siihen saattoi luotttaa. Ja Näin varmaa moottoria testeissämme ei ole vielä ollut." 50hp on myös erittäin pitkäikäinen moottori joka kestää ja kestää.

        KOneen kyljessä lukee Classic Fifty, mutta kopassa 45 hp. Valmistusnumeron perusteella ilmeisesti vm 88. Mistähän osia mahtaisi saada ?


      • Mercury problem
        Outo kirjoitti:

        KOneen kyljessä lukee Classic Fifty, mutta kopassa 45 hp. Valmistusnumeron perusteella ilmeisesti vm 88. Mistähän osia mahtaisi saada ?

        saman koneen kanssa ongelmia! ilmeisesti se sytytysboksi.. mistähän semmoisen voisi löytää järkevään hintaa???


    • meminirkki

      Täällä olisi osittain purettuna 45hv Mercury, lähes kaikki osat löytyy, vuosimalli 88. Laita mailia, [email protected]

    • rairatirai

      Tuolta ainakin löytyy kaikenlaista osaa:Googlaa Voimakone.

      • toweri

        googlaan perämoottoripurkaamo


    • on se

      Hyvä ja suhteellisen varma toiminen moottori. Käyntiääni huomattavasti kaksi sylinterisiä tasaisempi ja hiljaisempi. Moottorissa ei ole termostaattia joten kun vesikanavat ovat auki ja impelleri kunnossa ei tule jäähdytys ongelmia. Osiin hyvä saatavuus ja "halvat" hinnat, kunhan ei mercuryltä joudu ostamaan. Sytytys boxit tosin tyyppivikana, kannattaa tarkistaa ennen uuden sytkäboksin asennusta ettei sammutus johtoon (Musta/keltainen tulee boksiin kiinni staattorilta tulevien johtojen väliin) karkaa virtaa missään virta avaimen asennossa starttaus mukaan luettuna, se hajoittaa uuden sytkäboksin. Moottoria löytyy monella nimellä 50 siniraita 45 classic fifty 40 classic oil injected 40 tracker pro series 40 mariner magnum . Kaikissa melko sama moottorin lohko tuore öljy voitelussa eroja samoin kaasareissa. sytkä osat kuulopuheen mukaan käy keskenään (takuuta en anna).

      Osia saa ainakin tilattua:

      marineparts finland http://www.marineparts.fi/
      voimakone http://www.elisanet.fi/voimakone/mercurymariner.htm

      Ohjeita sytytys vikojen etsimiseen. Staattorin ja triggerin mittaukseen ..jos lontoo taittuu..:

      cdi electronics http://www.cdielectronics.com/InstallSheet/114-5772.pdf

      • epätoivoinen

        Mitä sille voi tehdä jos siihen tulee virtaa? Startatessa ei virtaa kulje eikä muissakaan virta avaimen asennoissa mutta mittarissa vilahtaa jotain lukuja kun lopettaa starttaamisen...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      129
      2073
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      105
      1886
    3. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      84
      1659
    4. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      64
      1534
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      33
      1202
    6. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      84
      1173
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      56
      1132
    8. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1103
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      1076
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      1023
    Aihe