Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

vahingossa väärään

Onko kellään käynyt, että mies käyttää kumpaakin reikää, eikä pese välillä. En ehtinyt huomauttaa, ennenkuin tajusin, että pesemätöntä takaisin ykköseen. Tuleekohan tulehdus vai selviänkö säikähdyksellä?
712195
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

meillä sattunu sama homma huppelissa ole huoletta

Äänestä

Pesuahan tosiaan suositellaan tulehdusten välttämiseksi siinä välissä, tai kortsun vaihtoa jos semmoista käytetään.

Jos peppu on ollut "tyhjä" ja kalu ei ole enemmälti tahraantunut, on ainakin oman kokemukseni mukaan tulehdusriski vähäinen. Tottakai siinä bakteereja siirtyy mutta ykköspuolen luonnostaan hapan ympäristö pitää suurimmasta osasta huolen. Se on tietysti paljon ihmisestä kiinni. Jos muutenkin on herkkä saamaan tulehduksia niin silloin kannattaa ottaa varman päälle ja pestä välillä. Mutta uskoisin että selviät säikähdyksellä.

Äänestä

pessyt välillä kullia,minkä takia muka..koskaa ei ol tulehduksia tullu..et näin..seisokki menee hukkaan jos välillä juoksee veskii huuhtelee kyrpää..tsiisus mitä touhua..mut kukin tavallaan.

Äänestä

pestä. Tai vaihtaa kondomi. Ei tulehdusriski yletön ole, mutta se on olemassa, ja tulehdukset ovat kiusallisia.

Äänestä

Ei sieltä mitään tulehduksia tule. Ei ole tullut peseskeltyä reiänvaihdon välellä ja suuhunkin on tuupattu suoraan pakoputkesta kun on ollu tulossa.

Äänestä
  • On ihan normaalia että kun naista pannaan kakkoseen, sen jälkeen nainen haluaa suuhun entistä enemmän. Ihan normaalia, ei sen enempää.

    Äänestä

Peräsuolen bakteerikanta on sen verran erilainen emättimeen verrattuna, että ongelmia saatta kyllä tulla.. ei tietty kaikille ja aina.

Joidenkin naisten emättimen bakteerikanta reagoi herkästikkin "vieraaseen"(myös miehen sperma!) ja ongelmaksi saattaa muodostua "epäspesifin emätintulehduksen" kierre.

Meillä käytetään naisten kondomia peräaukossa silloin, kun halutaan kakkosesta takaisin ykköseen.. Ja jos "vahinko" käy (ja joskus muutenkin), niin yöksi emättimeen laitettavia maitohappobakteeri kapseleita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


neitsytär kirjoitti:

Onko kellään käynyt, että mies käyttää kumpaakin reikää, eikä pese välillä. En ehtinyt huomauttaa, ennenkuin tajusin, että pesemätöntä takaisin ykköseen. Tuleekohan tulehdus vai selviänkö säikähdyksellä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu