Tere, osaiskohan joku audisti kertoa, mistä siis kyse kun mittaritaulussa palaa käynnistettäessä välillä punainen valo, jossa huutomerkki, elikkäs jokin hälytysvalo, epäilemättä, mutta mikä?? Voiskohan johtua huolto-ilmoituksesta, siis auto on itse huollettu, enkä saanut huoltoväliä nollattua..? Kunpa joku tietäisi..
HUUTOMERKKI-varoitusvalo Audi A4 -97
6
6000
Vastaukset
- Jusu
Sehän on jarrujen kulumisesta tai jarrunesteen vähyydestä kertova hälytys. Jos edellämainitut kunnossa, voi johtua myös alhaisesta jännitteestä. Eli jos startatessa jännite laskee, oliko se jotain 10 voltin pintaan, niin ABSit sekoilee juuri tuolla tavalla, eli polttaa hetken tuota jarrujen hälytysvaloa. Huono akku? Huono maadoitus? Startti lyö vähän maihin? jne.
- Jusu
Tarkoitin tietenkin jarrupalojen kulumista. :)
- tämähän..
..valotti asiaa, varmasti se jostakin huolto-ohjekirjastakin selviää, mutta oma on kirjotettu saksan kielellä, joten tuo asian perillemeno on hiukan kyseenalaista ;)
Valo ei siis joka käynnistyksen yhteydessä syty, vaan tänä aamuna kahden käynnistyksen yhteydessä. Kertookohan se jostain? - Jusu
tämähän.. kirjoitti:
..valotti asiaa, varmasti se jostakin huolto-ohjekirjastakin selviää, mutta oma on kirjotettu saksan kielellä, joten tuo asian perillemeno on hiukan kyseenalaista ;)
Valo ei siis joka käynnistyksen yhteydessä syty, vaan tänä aamuna kahden käynnistyksen yhteydessä. Kertookohan se jostain?Eli tarkista onko palat loppu. Jos ei ole, niin tarkista paloille menevän johdon liitin. Voi olla kosteutta. Lataa akku.
- A6 V6 96
Heips.Uusia jarrupaloja ostaessasi, vältä siemer merkkisiä paloja.Näissä kontaktinastat liian pienet, ei synny kontaktia, muistaakseni 2.1mm kun taas alkuperäisissä 2.5mm.
- alkuperäinen..
Vielä tiedoksi, että vika ei ollutkaan jarrupaloissa, vaan ohjaustehostimen öljyt lisättyä ei tuo varoitusvalo ole enää syttynyt. Näin tällä kertaa!
Onkohan tuo valo sitten yleinen "tarttis-tehrä-jotain"-valo?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1114359
- 793543
Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?843395Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk223381Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?273286- 762954
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim662841"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m452800- 852749
Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852589