Missä ovat kapitalistit?

Kysyjä X

Palstan kommunistijoukkio on kilvan julistanut totuuden merkkejä kapitalisteille. Voidaankin kysyä siis kenelle kapitalisteille? Näin vapun kunniaksi toivoisin palstan kommunistien nimeävän ne kapitalistit, joita vastaan tässä pitäisi alkaa taistelemaan. Katsokaapa - vaikea on taistella kun ei tiedä vastustajaa!

Toivottavaa on, että kommunistit pysyvät sen verran nahoissaan, että he listaavat pelkästään Marxin teorioiden mukaisia kapitalisteja. Siis niitä, jotka omistavat tuotantovälineet.

Niin. Listatkaapa ketjun jatkoksi Suomen suurimmat kapitalistit ja mitkä tuotantovälineet he omistavat. (Olisihan se aika noloa, jos kommarit eivät pystyisi nimeämään ketään. :-D)

9

939

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Japi

      Nokia.UPM.....

      • Kysyjä X

        Odotellaanpa muita arvauksia... :-D


      • omista tuotantovälineitä, vaan ne ovat tuotantovälineitä. Sosialismin teoreetikon Japin käsitteet ovat hiukan selkiytymättömät. Johtuisiko lähestyvästä Vappujuhlasta?


      • Kalle

        Punikki "Japi" on listannut kapitalisteina pitämiään henkilöitä.

        Noin, ja saiskohan Aapoltakin hänen listansa - keitä vastaan hän taistelee ja keistä hän puhuu puhuessaan kapitalisteista??

        /Kalle, joka epäilee kapitalistien olevan vain punikkilan kangastuksia, joita he eivät pystykään nimeämään - ai, ai, ei hyvältä näytä punikkilan touhu...


    • B-mies

      Vappuhuumorin pohjalta asian tarkastelu on todella visaista. Marxin ja Engelsin kirjoituksia, joita on suomenkielelle käännetty useamman tuhannen sivun verran, niin niissä ei kirjoiteta mitään Suomesta, eikä suomalaisesta työväenluokasta. Eikä löydy liioin mainintoja suomalaisista kapitalisteista. Ei yksittäin, eikä listoittain. Ei nimellä, eikä nimettömänä. Ikävä kyllä. Toveri Lenin sitävastoin on kirjoittanut Suomesta ja suomalaisista, mutta häntä ei sekoitetane tähän kysymykseen.
      Korpikommunistina uskallan kuitenkin määritellä ja luonnehtia suomalaisia kapitalisteja. Niitä ovat pääsääntöisesti teollisuus-, rakennus-, ja kaupanalan suuryritykset. Joiden jatkona on kohtuullisen suuri joukko keskisuurta, samojen alojen tuotantoa. Eri alojen pienyrittäjät ja alihankkintayritykset ovat joukko, jotka toki työllistävät ihmisiä ja ovat siinä mielessä kapitalisteja, mutta ovat toiminnassaan kuitenkin täysin riippuvaisia isäntiensä hyväntahtoisuudesta. Joten heitä en luokittele tosi kapitalisteiksi, vaikka he eivät sitä itse tiedostakkaan.
      Se, että kapitalistisen omistuksen ulkokuori on vuosisadan aikana muuttunut Patruunasta perheeseen ja siitä osakeyhtiöksi, josta pörssien kautta kansainväliseksi globaaliksi sijoitusomistukseksi, niin tämä kehitys ei ole muuttanut kapitalistisen omistuksen perusolemusta ja pääoman logiikkaa miksikään. Käytäntö on osoittanut, että kapitalismi on sen myötä tullut yhä härskimmäksi ja härskimmäksi. Maat ja rajat, lait ja sopimukset, Suomi ja suomalaiset on sille pelkkää ilmaa, jos näin halutaa. Ja lähes jokapäiväiset uuttiset kertovat, että halua ja intoa riittää. Yhteiskuntavastuu on kapitalismille tuntematon käsite. Sen vastuulla on vain tuottaa voittoa omistajille. Johtamisesta ja toimenpiteistä vastaavat suuryrityksiin palkattujen teknokraattijohtajien armeija. Niille me duunarit luemme lakia, jos voimat riittävät. Joskus työt sujuu ja joskus ei, sanoi muuan helsinkiläinen luottamusmies taannoin 1900-luvulla..

    • Wäinä

      Marxiakaan ei saisi väärentää,se on huono pohja keskustelulle Marxista.

      Kun Marx puhuu omistuksesta,hän puhuu tuotantovälineiden omistamisesta.
      Kapitalistista yhteiskuntaa eritellessään Marx puhuu porvarillisesta omistuksesta.Se on yhden luokan,porvariston,kapitalistista omistusta.

      Marxin mukaan tuotantovälineiden omistus ei ole pelkästään lainopillinen käsite,sillä on hänen teoriassaan keskeinen yhteiskuntataloudellinen sisältö.Marxia ei kiinnosta "kuka" vaan "miten".
      Omistuksen oikeudelliset muodot kuvastavat vain vallitsevia omistussuhteita ja ne syntyvät vasta tiettyjen tuotantosuhteiden pohjalta.

      Olkoon kapitalistisessa maassa kysymys osakeyhtiöstä,säätiöstä,eläkerahastosta,tai valtion omistuksesta,puhuttakoon vaikka pienosakkeiden yhteydessä tapahtuvasta omistuksen hajauttamisesta - se ei muuta tosiasiaa,että vallitsevina ovat kapitalistiset omistusuhteet.
      Ratkaisevilla tuotantovälineillä on kapitalistinen omistus.

      Kansaneläkelaitoksella on valtionyhtiöitten jämistä joltinenkin omistusosuus merkittävillä tuotannonaloilla.Suomi on kapitalistinen maa.Eduskuntakin on porvarienemmistöinen.Kansaneläkelaitoksen omistus on porvarillista kapitalistista omistamista - Marxin mukaan,ja sitähän kyselit.

      Kansaneläkelaitos on yksi maan suurimmista kapitalisteista.Tappele nyt Vappusi sitä vastaan ja kun saat sen nujerretuksi,palaa palstoille neuvomaan meitä komukoita vallankumouksen teon taktiikassa ja strategiassa.

    • Pirjok.

      Pääjoukot istuvat siellä Arkadian mäellä, Brysselissä ja loput sohvaperunoina kotosalla sekä kuntien luottamus ja -muissakin viroissa. Niin, meinasi nämä optioherrat ja konsultit unohtua.
      Koska vapaassa maassa saa olla mitä hyvänsä, niin jos oma mielikuvitus uskottelee itselle oman itsen olevan kapitalismiin taipuvainen tai kallistuvainen, niin silloin sehän on tosi sen ajattelijansa päässä - ainakin sillä ajatushetkellä.

      • Kysyjä X

        Vai noitako Marx tarkoitti kirjoituksissaan... heh heh heh... kansanedustajat, eurokansanedustajat, konsultit ja luottamusmiehet ovat kapitalisteja... hih hih... taitaa se E-J Tennilä olla suurin kapitalisti... :-D


    • vierailemalla Fabianinkatu 14:ssa ma-pe 10-17 ja pyytämällä sieltä lista kyseisistä henkilöistä! Ai niin, olethan Sinä sijoittaja? Ne nääs saattaa kysyä sitä!

    Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4977
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4366
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3097
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      250
      2924
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2872
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2491
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1727
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      64
      1685
    Aihe