onko kokemuksia raskauden aikaisesta bakteerivaginoosista (clue-solut plussalla)? Miten todette ts. miten näyte on tutkittu ja varmisetettu että kyseessä on bakteerivaginoosi?
Onko hoidettu ja millä lääkkeellä?
Bakteerivaginoosilla on todettu yhteys ennenaikaisiin syynytyksiin ja keskenmenoihin ja 30% raskaana olevista naisista saa bakteeritulehduksen(ei hiivatulehdus)
bakteerivaginoosi
4
1991
Vastaukset
- angel_86
Millaisia oireita tuossa on? Onko samankaltaisia kuin hiivassa vai erilaisia?
- bv:ssä
runsas maitomainen, tahmea valokvuoto, kalamainen haju, kutina ja kirvely tai yksi näistä tai ei mikään erityisesti, epämääräistä vuotoa ja "sillin" haju.
- todettiin
rv:lla 24 . Oireet olivat todella lievät ja epämääräiset, eli ihan vähän aristavaa tunnetta limakalvoilla, normaalia runsasta valkovuotoa, joka ei kylläkään haissut selvästi kalalle. Sen verran kuitenkin oli "jotain erilaista" tunnetta, että kävin neuvolassa tarkistamassa tilanteen. Näyte otettiin emättimestä pumpulitikulla, joka kasteltiin johonkin reagenssiin, joka antoi välittömästi kalanhajun positiivisessa tautitapauksessa :-)
Hoidettiin 5 vrk:n Zidoval-emätingeelillä. - Tapuli
Mulla papassa todettiin bv. Lääkitykseksi zidoval.
Mulla oli ollut oireena omituisen värinen ja runsas valkovuoto, mädän kalan hajuinen vielä kaiken lisäksi. En siltikään osannut epäillä mitään kunnes papasta sain tulokset ja reseptin.
Oireet ei ollenkaan viittaa hiivaan, ei ainakaan mulla. Jos oireita on kannattaa ottaa asia puheeksi neuvolassa ja ne anta alähetteen labraan jossa se otetaan emättimestä se koe.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu645602Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti204217Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett172906- 1532181
- 171916
Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä
Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut1261749- 951377
- 681154
Harmi, se on
Mutta mä tulkitsen asian sitten niin. Olen yrittänyt, oman osani tehnyt, ja saa olla mun puolesta nyt loppuun käsitelty171126Maailma pysähtyy aina kun sut nään
Voi mies kuinka söpö sä oot❤️ Olisin halunnut jutella syvällisempää kuin vaan niitä näitä. Se pieni heti sut tavatessa o77978