Vappumarssi

Jos rovaniemeläiset eivät marssi niin minä marssin yksin ja varmasti ilman kravattia..prkl!
8506
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Eikös se työväen ja maajussien pidä pysytellä piilossa, kun me emme kelpaa enää Suomea ja suomalaisuutta edustamaan?
Mehän olemme vain niitä rahanhankkijoita, jotka joutavat jaksamisen vähennyttyä kerjäämään jopa ruokarahat ja meidän epäillään aina olevan rikoksista epäiltyjä, kun yksityinen pankkitiliotteemme on näytettävä joka ikinen kuukausi ja sen jälkeen vielä kerralla monen kuukauden tiliotteet, jotta varmasti sitä nöyryyttämistä riittäisi.
Lisäksi - eri päättäjistä ja yrittäjistä väheksyy sitä, että puhumme vain Suomea. Mitenkähän se on sen Suomen lipun laita heidän osaltaan? Ilkeävätkö marssia sen kanssa?

Äänestä
  • Helsingissä on tänä vuonna kaksi vappumarssia.SKP marssii yhdessä SDP.n ja Vasemmistoliiton kanssa.KTP ja Kommunistien liitto marssivat oman marssinsa.KTP ja Kommunistien liitto syyttää SKP.tä siitä,että se tekee yhteistyötä muun vasemmiston kanssa ja varsinkin kun se marssii yhdessä SDP.n ja Vasemmistoliiton kanssa.Marssin jälkeen SDP ja Vasemmistoliitto järjestävät oman vappujuhlansa Rautatientorilla.SKP järjestää juhlansa Kaisaniemen puistossa.KTP ja Kommunistien liiton juhla on taidemuseo Kiasman edessä.On ikävää,että vasemmisto on näin hajanainen.

    Äänestä

  • Vappumarssilla on työväenliikkeessä pitkä perinne.Vappu marssi on työläisten voiman näyte.
    Silloin me työläiset näytämme kapitalistille mikä on työläisten ja työväenliikkeen voima.
    Voidaan myös sanoa,että vappumarssi on työläisten mielenilmaisu.Nyky-yhteiskunnassa työväenluokka ei enään ole kovinkaan kovassa kurssissa.Työväenliikkeen olisi aika herätä,taistelemaan ja pitämään puoliaan markkinavoimia vastaan.Luokkatietoisuuden tiedostaminen olisi myös tärkeää työläisille.

    Äänestä

  • Jos työläiset pysyvät piilossa ja eivät marssi silloin työläisten asema menisi yhä heikommaksi.Työläisten on aina taisteltava,yhä uudestaan ja uudestaan.Periksi ei kannata antaa.
    Työväenliike on taistellut monia etuja työläisille kuten 8.tunnin työpäivän,kesälomat ja lomarahat ja jne..Jos työläiset olisivat jättäneet taistelematta niin näitä taisteltuja asioita työläiset eivät olisi koskaan saaneet.

    Äänestä

  • Japi kirjoitti:

    Jos työläiset pysyvät piilossa ja eivät marssi silloin työläisten asema menisi yhä heikommaksi.Työläisten on aina taisteltava,yhä uudestaan ja uudestaan.Periksi ei kannata antaa.
    Työväenliike on taistellut monia etuja työläisille kuten 8.tunnin työpäivän,kesälomat ja lomarahat ja jne..Jos työläiset olisivat jättäneet taistelematta niin näitä taisteltuja asioita työläiset eivät olisi koskaan saaneet.

    Eikö siellä Rovaniemellä kyllästytty
    jo noihin marsseihin,kun siellä
    taisi muutkin marssia kuin paikkakuntalaiset
    itse?
    Ja luulisin sen näyttäneen komeammalta kuin
    tuo teidän väritön (siis vain punainen)
    marssinne ilman kummempia ulkoisia
    komistuksia!

    Äänestä

  • jaa kirjoitti:

    Eikö siellä Rovaniemellä kyllästytty
    jo noihin marsseihin,kun siellä
    taisi muutkin marssia kuin paikkakuntalaiset
    itse?
    Ja luulisin sen näyttäneen komeammalta kuin
    tuo teidän väritön (siis vain punainen)
    marssinne ilman kummempia ulkoisia
    komistuksia!

    http://upload.wikimedia.org/wikipedia/fi/7/7b/Vappu2005kuvaPK.jpg

    Äänestä

Mielestäni Vanttauskoskessa on 19 metriä liikaa vettä.
Onhan se sähköä,mutta hyöty menee etelään.

Äänestä

Olen oppinut antamaan arvoa niille, jotka vappumarssilla uskaltavat osoittaa mielipiteensä ja antaa mielipiteilleen kasvot. Olen aikaisempina vappuina monesti käyttäytynyt asiattomasti ja huudellut kulkueelle, josta näin jälkikäteen anteeksipyyntöni. Tänäkään vappuna en kaikkiin mielipiteisiin voinut yhtyä, mutta onneksi olen oppinut olemaan huutelematta. Varmaan tuli näytettyä jopa halveksivaa ilmettä tänäkin vappuna joillekin mielipiteille, joka näin jälkeenpäin ajateltuna ei sekään ole kivaa. Siitäkin anteeksipyyntöni.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Esko T. kirjoitti:

Jos rovaniemeläiset eivät marssi niin minä marssin yksin ja varmasti ilman kravattia..prkl!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu