Ääni kellossa muuttunut?

Nykyään kepuloiset näköjään tyytyvät selittämään, ettei ole todistettu Jätösmäen valehdelleen.
Oikeus tosin perusti päätöksensä siihen, että Jätösmäki oli pyytänyt tietoja Lipponen/Bush-keskusteluista.
Tämän Jätösmäki kiisti.
Tietenkin voidaan olettaa, että oikeus perusti päätöksensä väärään olettamukseen, mutta se on ihan eria asia, kuinka todennäköistä se on.
Mutta antaa kepulien tarttua tuohonkin oljenkorteen, ettei ole todistettu..

Ei muuten sitten ole todistettu sitäkään, että Jätösmäki olisi puhunut totta.
Sen oletuksen perusteella ei ole annettu mitään tuomiotakaan kenellekään toisin kuin tuon em seikan perusteella, että Jätösmäki pyysi, on tehty.
8188
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tukeminen Bushia. Elintarvikevirasto. Sugvistin verovelat antoi anteeksi.Ei ihme jos Lipponen sortui kuin korttitalo.

Äänestä
  • http://www.saunalahti.fi/eiry/ajank2002.html


    Paavo Lipponen

    HS 14.8.02: Oravaisissa heinäkuussa puhunut Paavo Lipponen: ”Katson, että molempien kotimaisten kielten pitää säilyä pakollisena vastakin.” (Päivi Herzenin seurapiiri on Paavo Lipposen päiviongelma.)

    Professori Dag Anckar Huvudstadsbladetissa 22.12.91: "Katsokaa Ruotsalaista kansanpuoluetta, joka on oikeastaan pieni ja merkityksetön puolue, … mutta puolue on onnistunut kasvattamaan vaikutusvaltansa huippuun."

    Äänestä

  • Ex-ministeri: Lipponen esti pakkoruotsin poistamisen!

    20.04.2004 20:36

    Toisen kotimaisen kielen poistuminen ylioppilaskirjoitusten pakkoaineena olisi saattanut toteutua jo viime hallituskaudella, ellei silloinen pääministeri Paavo Lipponen (sd.) olisi estänyt sitä.
    Edellisen hallituksen opetusministeri Maija Rask (sd.) kertoi tänään eduskunnassa, miten hän eräänä kauniina aamuna sai puhelun pääministerin kansliasta.
    - Viesti oli selvä ja yksinkertainen: En saa tuoda muutosesitystä hallituksen käsittelyyn. (RKP:n eduskuntaryhmää silloin johtanut) kansanedustaja Ulla-Maj Wideroos ja pääministeri olivat sopineet asiasta.
    Nykyisessä hallituksessa RKP ei ole saanut enää sivustatukea ja puolueen ministerit Jan-Erik Enestam ja Wideroos ovat jääneet yksin vastustamaan muutosta, jonka he pelkäävät heikentävän ruotsin kielen asemaa Suomessa.
    Toisen kotimaisen kielen - useimmille ruotsin - poistuminen ylioppilaskirjoitusten pakkoaineena sai tänään pääosin myönteisen vastaanoton, kun eduskunta aloitti hallituksessa kiistaa herättäneen lainmuutoksen käsittelyn.
    (STT)


    Paavo Lipposelle Folktingetin kultainen ansiomitali

    Eduskunnan puhemies Paavo Lipponen on saanut Folktingetin kultaisen ansiomitalin.

    Mitalin luovutti Folktingetin puheenjohtaja Henrik Lax Folktingetin täysistunnossa Loviisassa.*Lipponen sai tunnustuksen merkittävästä työstään Suomen ruotsinkielisen väestön hyväksi. Perusteluissa mainittiin erityisesti Paavo Lipposen panos uuden kielilain valmistelun yhteydessä ja hänen asemansa koko kielilakiuudistuksen takuumiehenä*. Suomenruotsalaisten kansankäräjien (Svenska Finlands folkting) ansiomitali on jaettu vuodesta 1952 lähtien. Mitali annetaan vuosittain tunnustuksena merkittävästä henkilökohtaisesta panoksesta Suomen ruotsinkielisen väestön ja ruotsinkielisen kulttuurin hyväksi.

    Julkaistu 26.4.2003 10:51:00 (Päivitetty 26.4.2003 17:57:00)

    Äänestä

Tämä keskustavastaisuus on ihmeellistä tällä ihmislajin edustajalla. Mikähän putkiaivoinen henkilö on tämän takana. Onko hän paatunut sossu, jonka saastainen sossu-aate on repinyt riekaleiksi. Toivotaan hänelle hyvää jatkoa, hyvä pitäisi tuoda hyvää tullessaan.

Äänestä

Jäätteenmäen toiminta heitti Suomen päälle varjon. Pääministeri Paavo Lipponen sopi ennen Irakin sotaa suorittamallaan USA:n vierailulla Suomen liittymisen Irakin jälleenrakennuskoalitioon. Tämä presidentti Bushin kanssa tehty sopimus joutui epäilyksenalaiseksi, kun Anneli Jäätteenmäki nosti asiasta kohun.

Irakin jälleenrakennusurakoita ei ole kuulunut vieläkään. Suomi menetti kymmenien tuhansien miestyövuosien urakat.

http://www.sak.fi/ajankohtaista_uutiset.shtml?3273

Äänestä
  • rakennusurakoita.

    Kuka tietää ketkä siellä rakentaa.

    Äänestä

  • kun saaneet kirjoitti:

    rakennusurakoita.

    Kuka tietää ketkä siellä rakentaa.

    Niin, juuri Paavo Lipponen oli uuden kielilain takuumies.

    http://www.otakantaa.fi/forum.print.cfm?group=296


    Sosiaalidemokraattisella puolueella on tiiviit yhteydet Ruotsiin, eikä pakkoruotsia siksi ole koskaan voitu asettaa kyseenalaiseksi.
    Molemmissa Lipposen hallituksissa 90-luvullä oli voimassa sellainen sopimus, että ruotsin kielestä ei puhuta mitään eduskunnanssa eikä Erkon lehdissä eikä varsinkaan Yleisradiossa. Vastapalvelukseksi RKP ja Ruotsi tuki Lipposta kaikessa, missä tarvittiin.
    Tämä sopimus piti.

    Lipponen ajoi lain läpi kiireellä hallituksen viimeisinä viikkoina.
    Palkinnoksi antoi ruotsinkielinen raha hänelle sitten kultaisen mitalin ruotsinkielisten hyväksi tekemästään työstä.

    Tällainen Lipponen pyrkii nyt Eurooppaan.

    Samoin uusi hallitus on tehnyt tällaisen sopimuksen RKP:n ja Folktingetin kanssa, että pakkoruotsi pidetään, vaikka kansa kuinka sitä vastustaa. YLE ei anna edes keskustella asiasta eikä lehdissä päästetä ketään arvostelemaan.

    Kenen eduksi hallitus toimii, Ruotsin valtion ja RKP:n vai Suomen valtion ja suomalaisten?

    Äänestä

* "Olen yrittänyt puhua mahdollisimman totta."
* "En ollut näitäkään pyytänyt ja ne tulivat minulle yllätyksenä."
* "Välttelevistä lausunnoista on ymmärrettävästi syntynyt epäjohdonmukainen kuva. Uskon, että nyt esittämieni tietojen valossa muodostuu oikea kuva."
* "En ole saanut mitään papereita. Minulla on kaksi korvaa, ja olen kuullut kaikenlaista."

(kysymykseen mistä hän oli saanut tietää Irak-muistiosta).

* "En tiedä, kuka tietoja vuotaa."
* "En voi paljastaa lähdettäni."
* "Puhun niin totta kuin osaan."
******************************


Jäätteenmäen omissa puheissa jo pelkästään on kiistatta sekavuuksia.
Hän sanoo saaneensa tietonsa kahdella korvalla ja sitten väittää, ettei ole saamiaan papereita pyytänyt.

Siis, eihän hänellä mitään papereita olisi ollutkaan, jos hänen väitteensä kahdella korvalla kuulemisesta olisi ollut totta.
Siispä hänen ei olisi tarvinnut eduskunnan edessä valehdella sitäkin, että hänen aiemmin kokonaan kieltämänsä paperit olivat tulleet pyytämättä ja yllättäen.

Kävi vain niin, että Jäätteenmäki joutui korjailemaan valheitaan uusilla valheilla sitä mukaa kuin hänen höpinöidensä onttous paljastui.
Ihme, kun tollo ymmärsi itse edes sen, että hänen muuttuvista lausunnoistaan on (vähintäänkin) syntynyt epäjohdonmukainen kuva.


Lisäksi Jäätteenmäki syyllistyi kokouksen pöytäkirjankin mulkkaamiseenkin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Hehheee..... kirjoitti:

Nykyään kepuloiset näköjään tyytyvät selittämään, ettei ole todistettu Jätösmäen valehdelleen.
Oikeus tosin perusti päätöksensä siihen, että Jätösmäki oli pyytänyt tietoja Lipponen/Bush-keskusteluista.
Tämän Jätösmäki kiisti.
Tietenkin voidaan olettaa, että oikeus perusti päätöksensä väärään olettamukseen, mutta se on ihan eria asia, kuinka todennäköistä se on.
Mutta antaa kepulien tarttua tuohonkin oljenkorteen, ettei ole todistettu..

Ei muuten sitten ole todistettu sitäkään, että Jätösmäki olisi puhunut totta.
Sen oletuksen perusteella ei ole annettu mitään tuomiotakaan kenellekään toisin kuin tuon em seikan perusteella, että Jätösmäki pyysi, on tehty.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu