Terassin lattian käsittelyvinkkejä kaivataan

kyllikki paine

Vihdoin ja viimein sain terassin valmiiksi (tämä siis oli viime syksynä /;) ja lattia on painekyllästettyä puutavaraa, eli löytyykö kokemusta painekyllästetyn terassin lattian (tai vastaavan)suojauksesta?
Hyvät ja huonot kokemukset kiinnostaa yhtälailla!
Mitä suosittelette kokemuksienne mukaan hyvänä käsittelyaineena? Jahka hyviä ilmoja piisaa niin terassi on paljolti auringon armoilla (etelä-/länsikulmalla), joten jotain tarttis tehdä.

13

29732

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei tarvii tehä mitään.

      siinähän se suojaus on jo tehty.

      • colour

        ainetta löytyy monella eri värisävyllä. Tämä käy jos vaikka haluat terassistasi tumman ruskean. Muista antaa päällilautojen kuivaa kunnolla ennen värjäystä.


      • Jorma100

        Kokemuksen syvällä rintaäänellä vakuutan että kyllästetyn puun suojaus on tehty ainoastaan lahoamista vastaan. Puu halkeilee 100% varmuudella auringossa ellei sitä käsittele.
        Itse vedin heti tuoreeltaan reilusti pellavaöljyä rätillä. Kuivuu noin päivässä, mutta voi käyttää koko ajan.
        Naapuri teki terassin samaan aikaan eikä käsitellyt mitenkään. Heillä oli jo seuraavana kesänä tikkuja jalanpohjissa.


      • homehtuu
        Jorma100 kirjoitti:

        Kokemuksen syvällä rintaäänellä vakuutan että kyllästetyn puun suojaus on tehty ainoastaan lahoamista vastaan. Puu halkeilee 100% varmuudella auringossa ellei sitä käsittele.
        Itse vedin heti tuoreeltaan reilusti pellavaöljyä rätillä. Kuivuu noin päivässä, mutta voi käyttää koko ajan.
        Naapuri teki terassin samaan aikaan eikä käsitellyt mitenkään. Heillä oli jo seuraavana kesänä tikkuja jalanpohjissa.

        Jos haluaa kasvattaa hometta pihallaan suosittelen pellavaöljyä!!!

        Älkää missään tapauksessa käsitelkö pelkällä pellavaöljyllä puupintoja ulkona - ei ole hyväksi sisälläkään...


      • WesQ-mies

        lahonsuoja ja valonsuoja:siis puun ikääntymiseen liittyvä suojaus ovat eri asioita, vai olenko ymmärtänyt väärin..?


    • Kaneli

      Käsittelimme ruskeaksi sävytetyllä Pinotexilla painekyllästetyn terassin. Osaksi katettu, myös etelä-länsisuunnalla. Tuli tosi kaunis kovapuun värinen pinta. Aion uusia käsittelyn muutaman vuoden kuluttua, jos ja kun pinta vaalenee auringon porottaessa.
      Myös painekyllästetty terassi kannattaa käsitellä, mutta tosiaan välissä kannattaa olla yksi talvi sellaisenaan, jotta suolot poistuvat puusta ja puutavara on kuivanut täysin.

    • faktat

      1 kesä tekemättä mitään muuta kuin mäntysuopapesu. Jatkossa keväisin pesu Bilteman puuralli pesuaineella (käytä näin vahvaa ainetta vain öljyämistä ennen, muuten mäntysuopaa) ja mekaanisella harjauksella esim. kovahkolla hankaus-sienellä, juuriharja ei oikein riitä ja painepesurissakin vaikka olisikin terassipesuri päässä on riskinsä.

      Sitten öljyäminen lähes millä tahansa värittömällä puuöljyllä, jos haluat snobbailla pellavaöljyllä et voita mitään mutta laimenna se ja levitä harkiten tai voi jäädä imeytymättä.

      Öljyämisellä ruostesuojaat samalla naulat/ruuvit.

      Niin ja syksyisin ainakin öljy, itse pesen vain keväisin.

      • liukkaus?

        Otin ja käsittelin öljyllä kokeeksi painekyllästetystä puusta tehdyn pöydän. Onneksi testain pöytään ennen terassille laittoa! Eihän tuo pirun pöytä edes kuivunut kesäkeleillä nopeasti. Vesi piti pyyhkäistä pois, kun terassi oli jo kuiva! Meillä ollaan syksyn liukkaillakin terassilla, joten totesin, etten ala luitani katkomaan.

        En suosittele öljyämistä, ellei halua olla lastan kanssa kesäsateita kuivaamassa...


      • Pystyssä pysyy
        liukkaus? kirjoitti:

        Otin ja käsittelin öljyllä kokeeksi painekyllästetystä puusta tehdyn pöydän. Onneksi testain pöytään ennen terassille laittoa! Eihän tuo pirun pöytä edes kuivunut kesäkeleillä nopeasti. Vesi piti pyyhkäistä pois, kun terassi oli jo kuiva! Meillä ollaan syksyn liukkaillakin terassilla, joten totesin, etten ala luitani katkomaan.

        En suosittele öljyämistä, ellei halua olla lastan kanssa kesäsateita kuivaamassa...

        Meillä on öljyttyjä terassipintoja yht. yli 90m2. Öljynä ollaan käytetty Tikkurilan Puuöljyä sävytettynä.
        Yksi terasseista on eniten auringolle ja sateelle alttiina ja sen öljyämme sekä keväällä että syksyllä, muut vain keväisin. Liukkauden kanssa ei ole ollut mitään ongelmia ja vesi valuu kuin "hanhen selästä" sateen jälkeen pois. Jos joku terassintekijä on kovin innokas, niin ruuvien kannathan voi siistiä senkkaamalla, jos siis intoa riittää...
        Eipä tarvitse ruosteista välittää kun käyttää haponkestäviä ruuveja, eikä terassin kansilaudatkaan halkeile kun käyttä väh. 28mm tavaraa.


      • eli vernissaa

        Tohon pellavaöljyyn vielä se, että silloin pitää käyttää keitettyä pellavaöljyä eli vernissaa (=maaliöljy), joka ei homehdu niin helposti kuin keittämätön pellavaöljy.

        Käsittelin kuistin vernissalla ja siihen jäi alueita, joista ei kaikki öljy imeitynyt puuhun, eikä ole niistä kohdin vieläkään täysin kuiva (aikaa jo 2 kk).

        Terassissa älysin tehdä niin, että odotin käsittelyn jälkeen noin tunnin ja ne kohdat mistä öljy ei siinä ajassa imeytyn puuhun niin rätillä pyyhin ja samalla levitin laajemmalle alueelle. Kuivui parissa päivissä käyttökuntoon ja hyvä tuli.

        Ohensin vernissaa hieman havupuutärpätillä ja valtti-pohjusteella.

        Vernissan ostin kylmäkosken tokmannista, noin 6 egee litra.


      • juuri tota ainetta ja

        mua ei saa enää kukaan konttaamaan terassilla. toi Roneel on oikeesti maailman paras terassinkäsittelyaine. kyllä naapurit aluksi ihmetteli/naureskeli kun kaivoin kamat takakontista ja kasasin sen käsittely "mopin", mutta ei mennyt kauaa kun kaikki oli vakuuttuneita.

        katotaan vielä miten kestää kulutusta ja säätä!


    • Maalikauppias

      Tikkurilan puuöljy,joko sävytettynä haluamalle värille tai valmis ruskea,musta ,harmaa sävy. 1, 3 ja 10l .Tai Valtti Puuöljy,johon saa värikartan mukaiset sävyt. Pakkauskoot 0.9l, 2.7 l, ja 9 litraa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      108
      1714
    2. 72
      1284
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      92
      1267
    4. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      280
      1053
    5. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      47
      971
    6. 95
      939
    7. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      83
      835
    8. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      50
      802
    9. 50
      770
    10. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      55
      763
    Aihe