OSKU NUOLEE

Ketunhäntä kainalossa?

OSKUN HATTUTEMPPU

Saattepa nähdä, että kohta on Osku Pajamäki VASEMMISTOLIITON kansanedustajaehdokkaana.

Taitaa pojalla olla sukset ristissä sossujen kanssa ja kova kiire etsiä uutta "kotipesää" lähimmältä ilmansuunnalta näin juuri eduskuntavaalien alla.

Siksi siis julkisuuteen pullahti tämä itkun ja raivonsekainen tilitys ("kirja"), jolla Osku - Suuri Sanansaattaja ja Raivoisa Riistonvastustaja - petaa itselleen luistavaa vasemmistotulevaisuutta. Opusta selatessa huomaa kuinka hän, lähes epätoivoisesti, nuoleskelee kannanotoillaan vasemmistoliiton silmäätekevien heppujen peppuja.

Tämä Osku, jälkipuberteetissa ärhentelevä, kosteakainaloinen politiikan pelleilykentän uusin Helppo-Heikki, puhuu paljon, mutta - vähän asiaa. Oikeassa hän on pätkätöiden suhteen, mutta muut väittämät ja uho paljastavat fiksummalle sen, kuinka järkyttävän vähän hän oikeasti asioista (maan valtava, upea jälleenrakentaminen sotiemme jälkeen jne, jne…) tietääkään.

Katetta Osku Pajamäen puheille ei valitettavasti ole, ja poikaan sopiikin siksi niin hupaisan hyvin vanha kunnon sanonta:

”Hänellä oli sana hallussaan, mutta oliko hänellä MITÄÄN sanottavaa?”

3

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teidän demareiden "katto korkealla, seinät levällään"- periaate on joutunut? Onhan Lipponenkin tietääkseni jäsen!

      • Pospotipoo

        Osku mahtuisi puolestani vielä demareihin. Lipponen voisi jo vaihtaa seurakuntaa, vaikka Kokoomukseen. Tai jos toveri Vomille sopii, vaikkapa Vasemmistoliittoon, täytyyhän se oikeistolaiskiintiö säilyttää, jos SAS häipyy muille maille.


    • hitsinhitsi

      Miten sinä osasit pukea minun ajatukseni sanoiksi. Itte en ois osannu:) Kirjoitas muillekkin palstoille niin säästyy vanhalta vaiva.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      51
      3746
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      138
      2543
    3. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      18
      2521
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      15
      1983
    5. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      16
      1446
    6. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      73
      1347
    7. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      106
      1334
    8. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      153
      1053
    9. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      93
      1027
    10. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      21
      988
    Aihe