Vajaatoiminnan oireita löytyy, mutta terveyskeskuslekurin mielestä arvot ok. Olenko siis luulotautinen vai pitäiskö vaatia vielä jotain tutkimuksia?
TSH 4.150, T4-v 18
Pihalla...
71567
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
kerran oireita on. Minä kärsin monta vuotta oireista turhaan. Minulla oli esim:marraskuussa 05, ths 5,0 ja t4-v 11 jo, maaliskuussa 06 noussut ths 6,5 ja t4-v 14 eli todella nopeasti voi nousta jos vaikka tulehdus jyllää kuten minulla! Hyvää vappua sinulle!
Otata vasta-ainekokeet!! Ja t3v jos saat mut noi vasta-aineet nyt tärkeimmät.
tsh on 2,25 ja t4-v 14.
Ovatko arvot hyvät, kuten terv. keskuksessa lääkäri kertoi?
Kuitenkin väsyttää ja muitakin oireita on!
Myös verenpainekin pyörii siellä 180/110 paikkeilla!
Tällöin pitäisi mittauttaa t3v ja ne vasta-aineet, ainakin jos suvussa on tuota sairautta tai muita autoimmuunisairauksia. Mutta aika hyvältä nuo arvot kuulostavat muuten.
Jos on ylipainoa, ei muuta kuin laihduttamaan ja/tai tutkimaan se verenpaineen nousun syy! Myös sokerirasitustesti on tehtävä koska 2 tyypin diabetes vaivaa samalla tavalla eli väsyttää. Mutta en tiedä sukupuoltasi, ikääsi, sukutaustaa tai muuta joten vaikea arvailla... Enkä tiedä niitä muita oireitasi.
Itse olisin noilla arvoilla jo aivan kuollut. Kun on tuollaiset arvot ollut, olen ottanut parit torkut päivässä, tukka on lähtenyt päästä, iho auennut kuivuuttaan, kynsistä lähtenyt kerroksia irti, paino noussut huimasti vaikkei ole ruokahalua ollut nimeksikään... Tuollaisilla arvoilla aloitettiin aikanaan lääkitys, koska olin todella sairas.
Miulla oli TSH 2,24 ku ekat oireet tuli, palelu, alilämpo, lihas- nivelsäryt, väsymys, haluttomuus yms. yms. Sillo ei T4V:tä ees katottu. Sain koelääkityksen arvoilla TSH 2,88 T4V 13 ymmärtääkseni tuo T4V kertoo kuitekii enemmä ku TSH. 8 viikon lääkityksen jälkee oli arvot vähä parantunu ja oireitakii oli hävinny, mut edelleekää en oo terve!
Miulla on nuo arvot heitelleet TSH:lla vähän yli viidestä tuonne 0,11. Eli lääkitystä aina sen mukaan muutettu. Eli en kait koskaan ole ollut täysin terve.
Itse huomaan jo, milloin mennyt vähänkin liikatoiminnan puolelle ja taas vastaavasti, milloin vajaalle.
Väsymys/uupumus ovat ne suurimmat riesat, tosin kun en nuku hyvin, en ole koskaan. Päikkäreitä yrittäessä, vaikka väsyttäisikin, tulee vain kurjempi olo, eli tuntuu kuin koko kroppa kiristyisi, eli yritän liian kovasti levätä.
Onhan tässä tosin ollut nyt taas muutamia päiviä, että ihan OK olo, mutta se väsymys, kun en saa nukuttua :(