F1-kisoihin otetaan mukaan 12 tallia. Jäljelle jääneet 21 tallit eivät pääse mukaan. Näille voisi antaa karsintamahdollisuuden. Joko jokaiseen kilpailuun tai kerran vuoteen seuraavalle kaudelle suoritetaan karsintakilpailu. MM-sarjan talleista 8 parasta pääsee suoraan kisoihin. Jäljelle jääneet 25 tallia ajavat jossakin Euroopan radalla tai vaikka edeltävänä kisaviikonlopun maanantaina kisaradalla 2:n tunnin mittaisen ajojakson. Kukin talli saa käyttää vain yhtä autoa yhden kuskin voimin. Paras aika lasketaan, jonka tekemiseen on tämä 2 tuntia. Näin nämä 25 autoa kilpailevat keskenään pääsystä kisaan mukaan, joista 4 parasta pääsee mukaan 12 tallin finaaliin. Loput 21 tallia yrittävät seuraavalla kerralla paremmin. Toimisiko tämä hyvin?
uusille talleille annettava mahdollisuus?
...
179
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
"Jäljelle jääneet 21 tallit"
Mitkä jäljellejääneet 21 tallia? MM-sarjaan esi-ilmoittautui 22 tallia, joista 11 siis oli nykyisiä. Eikä noita kaikkia ilmoittautuneita kannata ottaa täysin vakavasti. Muykaan ilmottauduttiin sitlä varalta, että jos jossissain olosuhteissa onnistuisi. Ilman ilmoittautumistahan asiaa ei olisi.
Systeemissäsi on se huono puoli, että F1 maksaa, eikä kovin moni sponsori lähde rahoittamaan tallia, joka ei loppujen lopuksi edes pääsisi tv-lähetykseen. Tai vaikka pääsisi karsintakisojen lähetykseen, ei niille riitä riittävästi katsojia sponsorien kannalta.
Jos jonkinlainen esikarsinta tulisi, se täytyisi toteuttaa nykyisen F1-sarjan puitteissa. Kuten aikoinaan, mutta paremmalla medianäkyvyydellä. Joka tapauksessa karsivia talleja voisi olla vain kourallinen. 3-6 ehkä, ja sekin voi rahoituksellisesti osoittautua optimistiseksi.