Jotkut liittävät usein ufoihin ja humanoideihin niinsanotut viljapeltokuviot. Vaikka niiden syntyperästä onkin kiistaa, ei itse peltokuvio-ilmiön olemassaoloa pystytä kiistämään. Ehkä vähemmän tunnettu samantapainen, myöskin kiistattomasti olemassa oleva, mutta harvinaisempi ilmiö on ns. meriympyrät, jossa suuria vannemaisia ja geometrisia valokuvioita nähdään vedessä. Merialueiden erikoiset valoilmiöt selitetään usein vesisäihky -nimisen luonnollisen ilmiön kautta. Wikipedian mukaan "vesisäihky on planktonin ja muiden itsevalaisevien eliöiden aikaansaamaa loistetta vedessä. Vesisäihkyksi kutsutaan vedenpinnan yläpuolelle näkyvää loistetta, jonka lähde näyttää olevan pikemminkin epämääräisesti jossain vedenpinnan alla kuin yksittäisissä loistavissa eliöissä. Vesisäihkyä ilmenee varsinkin valtamerissä. Edelleen tropiikissa ilmiö on yleisimmillään, mutta sitä on myös kylmissä valtamerten osissa". [1]
Toisaalta Wikipediankin mukaan "toisinaan väitetään näkyvän vesisäihkyä, jota ei ehkä voida selittää itsevalaisevilla eliöillä. Tällaisia ovat esimerkiksi toisinaan lentokoneista näkyvät säännöllisen muotoiset valokiekot eli meriympyrät. Joidenkin oletusten mukaan kyseessä ovat sukellusveneisiin kiinnitettyjen valonheittimien valokiilat tai sateenkaarta jollain tavoin vastaavat heijastukset. Joidenkin mukaan taas kyseessä voisivat sittenkin olla biologiset organismit. Meriympyröitä on myös epätieteellisesti selitetty esimerkiksi vieraan älyllisen lajin aluksiksi."[1] Tämä ufo-liitännäisyys johtunee varsinkin siitä, että monien laivasta tehtyjen havaintojen tapauksessa ympyrät saattavat lähestyä, ympäröidä ja liikkua laivan mukana tai käyttäytyä muuten erikoisesti esimerkiksi tehden erittäin nopeaa välkkyvää ja pyörivää liikettä [2,3]. Seuraavat piirrokset selventävät ympyröiden "mielenkiintoa" laivaa kohtaan. Ensimmäinen esittää tankkeria ja tyypillistä meriympyrää. Jälkimmäinen on M.S. Dionen tapauksesta vuodelta 1978; laivan omistava hollantilainen Shell Tankers B.V. varustamo teki asiasta virallisen raportin, jossa mainitaan mm. laivan olevan 244 m pitkä, joten valoilmiöiden koko on huomattava; piirros on liitteenä raportissa:
http://www.cropcircleconnector.com/Millennium/seas.jpg
http://www.knmi.nl/~koek/Lichtende_Wielen_files/Dione19781105-5a.jpg
Meriympyröistä on raportoitu jo yli sadan vuoden ajan ja niitä väitetään mainitun jopa Intian muinaisissa kirjoituksissa. Sinänsä tämä olisikin järkeenkäypää, koska meriympyröitä esiintyy käytännössä melkein yksinomaan Intian valtameressä, Persianlahdella ja Eteläisellä Kiinanmerellä; tosin myöskin Meksikonlahdella sekä Australian länsirannikolla. Käytännössä suurin keskittymä on kuitenkin lähellä 19,5 asteen leveyspiiriä. [2] Seuraavasta meriympyrähavaintoja esittävästä kartasta saa hyvä käsityksen, mitä käytännössä tällä tarkoitetaan:
http://www.knmi.nl/~koek/Lichtende_Wielen_files/Lichtende Wielen2.jpg
Meriympyröiden ajallinen kesto vaihtelee ja on tavallisesti 15-30 minuutin luokkaa. Suurin osa havainnoista kerrotaan tehdyn tammikuun ja kesäkuun välillä ja varsinainen keskittymä on välillä huhtikuu-kesäkuu [2]. Joskus ilmiöön voi liittyä näköhavaintojen lisäksi myös muita havaintoja. Esimerkiksi vuonna 1977 neuvostoaikainen uutislehti Nedelya kirjoitti eräällä venäläisellä tutkimuslaivalla tehdystä havainnosta, jossa miehistö näki vedenalaisen hohtavan, myötäpäivään pyörivän valoilmiön vajaan parinsadan metrin päästä hajaantuvan kahdeksaksi osaksi. Syvyysmittari joka näytti paikalla olevan 170 metriä vettä, varoitti äkisti suuresta vedenalaisesta kohteesta vain 20 metriä kölin alla [3].
Erityisen mielenkiintoinen tapaus on Bangkokilaisen Thai Ocean Transportationin omistamalla M.S. Siam -laivalla huhtikuussa vuonna 1982 tehty meripyörä-havainto, josta on kirjoitettu mm. tieteellisessä Marine Observer -lehdessä. Aluksi miehistö havaitsi useiden sini-vihreää valoa hohtavien vedenalaisten "viivasuorien aaltojen" lähestyvän laivaa eri suunnilta. Jonkin ajan kuluttua laivan ympärille pienen matkan päähän muodostui neljä valoa hohtavaa "keskusta", joista lähti valokeila toisiin keskuksiin sekä lopulta myös laivan alla sijaitsevaan ilmeisesti viidenteen keskukseen. Näin laiva joutui ikäänkuin valoilmiön keskiöön ja huolimatta laivan liikkumisesta ei valoilmiöllä ollut vaikeuksia pysyä vauhdissa mukana. Seuraavaksi "vannemainen" ilmiö alkoi pyörimään laivan ympärillä vastapäivään, pysyen koko ajan laivan vauhdissa mukana. Samalla se alkoi hajoamaan pieniksi välkkyviksi hohtaviksi "madoiksi" ja vähitellen hävisi kokonaan muodostettuaan ensin keskiön ja kuuden sitä symmetrisesti ympäröivän ryhmän kuvion:
http://www.knmi.nl/~koek/Lichtende_Wielen_files/MarineObserver-3.jpg
On vaikea sanoa, voisiko meriympyrä -ilmiö liittyä loppujen lopuksi ollenkaan ufoihin. Ehkä kyseessä on jokin magneettinen luonnonilmiö, ehkä kyse on merivirroista ja planktonista. Toisaalta monet tapahtuma- ja silminnäkijäkertomukset sekä raportit meriympyröistä ovat varsin mielenkiintoisia ja ajatuksia herättäviä. Meriympyrät käyttäytyvät toisinaan varsin inhimillisen ja älyllisen oloisesti, sekä ne saattavat reagoida esimerkiksi niitä kohtaan suunnattuun valokeilaan. Vastaavasti meriympyrähavaintoja on tehty paljon alueilla, joilla kerrottiin esimerkiksi intialaisten lehtien mukaan ennen ja jälkeen joulukuun 2004 suurta tsunamia tehdyn runsaasti ufo-havaintoja. Kuvaavaa monissa näissä havainnoissa oli se, että ufojen nähtiin kuulemma nousevan tai laskevan veteen, mikä herätti keskustelua ufojen vedenalaisista tukikohdista alueella.
Lähteet:
[1] http://fi.wikipedia.org/wiki/Vesisäihky
[2] http://cropcircleconnector.com/Millennium/mill2.html
[3] http://www.unexplainable.net/artman/exec/view.cgi/5/431/printer
Meriympyrät: Ufoja vai luonnonilmiöitä?
3
989
Vastaukset
- .log lentää
Näin laiva joutui ikäänkuin valoilmiön keskiöön ja huolimatta laivan liikkumisesta ei valoilmiöllä ollut vaikeuksia pysyä vauhdissa mukana. Seuraavaksi "vannemainen"
ilmiö alkoi pyörimään laivan ympärillä vastapäivään, pysyen koko ajan laivan vauhdissa mukana. Samalla se alkoi hajoamaan pieniksi välkkyviksi hohtaviksi "madoiksi" ja vähitellen hävisi kokonaan muodostettuaan ensin keskiön ja kuuden sitä symmetrisesti ympäröivän ryhmän kuvion: - Kärppy
..Ja kyllähän näin mututuntumalta samoisin että oishan se kumma jos kyseessä olisi luonnonilmiö -niin älyllisesti tuntuvat joissakin tapauksissa käyttätyvän. Onhan ufojen raportoitu nuosevan merestä tai laskeutuvan sinne, mikä puolestaan puoltaisi ufoteoriaa. Eikö meriympyröistä ole lainkaan valokuvia tai muunlaista dokumenttia itse tilanteesa, videoita tmv? Piirrokset kun eivät samalla lailla vakuuta.
Järkevältähän se tuntuu että jos ufot haluavat pysyä täällä pääosin näkymättömissä, niin merenalainen tukikohtahan on loistava idea. Vaikka utot pystyisivätkin lentelemään näkymättöminä, ja jos oletetaan että sellainen teknologia ei kuitenkaan ole aivan yksinkertaista ja näin ollen vie paljon energiaa (ja ajatelkaapa paljonko energiaa vaadittaisiin emoaluksen jatkuvaan näkymättömyyteen), paljon toimivampaa on luoda salainen tukikohta.
Maapallon suuret meret ovat todellakin yksi suuri salaisuuksien meri, täynnä tuntemattomia eliölajeja ja ties mitä muuta.. Mutta eikö voisi kuvitella että merenpohjasta poikkeavat muodostelmat/sinne kuulumattomat ilmiöt näkyisivät esim. kaikuluotaimella/tutkalla? Emme me osaa tutkia merta kunnolla.Ilmeisesti jopa useista kymmenistä tapahtumaraporteista huolimatta valokuvia tai videoita meriympyröistä on niukalti saatavissa. Tapahtuma on kuitenkin, kuten aluksi sanoin, varsin harvinainen. Ilmiötä tutkitaan erilaisissa meritutkimuksen instituuteissa yhtenä osana yleisemmin tunnettua bioluminenssi-ilmiötä, jolla viitataan mereneliöiden ja planktonin erikoiseen kykyyn tuottaa valoa, aivan kuten kiiltomadot maan päällä.
Erityisesti Hollannissa ollaan kiinnostuneita ilmiöstä ja sieltä löytyy yllättävän paljon tieteellistä kiinnostusta meriympyräilmiöönkin.
Viime vuonna, tarkemmin sanottuna 7.5.2005 kaksi tunnettua hollantilaista päivälehteä (NRC Handelsblad ja Het Parool) julkaisivat molemmat artikkelin "meren aavevaloista ja valoympyröistä". Molemmissa artikkeleissa oli valokuva kuvituksena, joista ensimmäiseksi mainitun lehden kuva oli parempi. Valokuvat ja aineisto olivat ilmeisesti peräisin Hollannin kuninkaalliselta meteorologiselta instituutilta (KNMI), joka vastaa Suomen Ilmatieteen laitosta ja jossa on kiinnostusta meriympyröitäkin kohtaan. Artikkelit löytyvät skannattuna netistäkin, mutta yöllä otetun valokuvan painaminen uutislehteen jo takaa erittäin huonon laadun, puhumattakaan sitten vielä skannauksesta digimuotoon. Nämä kuvat ovat mitäänsanomattomia ja näyttävät käytännössä pelkkää mustaa, mutta katsotaan josko tulisi kunnollisempiakin vastaan. Toisaalta kyseessä lienee pallosalaman kanssa samantapainen ilmiö; sitäkään ei ole saatu kunnolla edes valokuvattua kuin muutamissa sattumaotoksissa. Aihe alkoi kuitenkin kiinnostaa itseä suuresti ja kirjoittelen siitä varmaan pidemmän jutun jossain vaiheessa.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2043045Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391580Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921432- 881332
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e431277Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1481196Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121148Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze119979Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89912Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44783