ylleisin kansantauti tänäaamuna taitaapi olla kohma ja sen lykkäämistä vuorokauvella suunnitellaan, korjaussarjoja etsitään kuumeisesti
käjet vispaten, tekarit,lompsa ja kännykkä hukassa, paita yrjössä, naama ruvella, kämmenet auki ja polvet mustana
muistin rippeitä jonkuverran jälellä "heleketin mukavasta illasta"
vaan mullapa on oikein lepposa olotila ku yhen tippaleivän, tukehtumatta pöllyyn, siman kera
nautikselin iltapalaksi, enkä kajonnu viinaksiin olleskaan , eikä oo meiniki tännäänkkää ottaa
"persuksia olalle"
käjet vispaten, tekarit,lompsa ja kännykkä hukassa, paita yrjössä, naama ruvella, kämmenet auki ja polvet mustana
muistin rippeitä jonkuverran jälellä "heleketin mukavasta illasta"
vaan mullapa on oikein lepposa olotila ku yhen tippaleivän, tukehtumatta pöllyyn, siman kera
nautikselin iltapalaksi, enkä kajonnu viinaksiin olleskaan , eikä oo meiniki tännäänkkää ottaa
"persuksia olalle"
Vastaukset 18
Vanhimmat
Mulle eilen kyllä kävi yks haaveri - täysin itseaihautettu, mutta selvin päin. Riivin litlin tuuttipakettii auki niin eiköhän peukalon kynsi katkennu.
Ne sireeninleikkaajat piti jo vappuharjotuksia tossa pihamaalla eilisiltana. En tarkotuksella kuunnellu niitten juttuja mutta pakosta kuuli ku olivat niin lähellä.
Jo oli kännisten jutut typeriä! On kyllä hyvä ettei muista mitä ite on joskus mökeltäny suurena viisautena.
Mieluusti oon selvinpäin tämän päivän.
Mikä lienee yleisin.Sattui silmään,vai osuiko se?Jokatapauksessa mä lehden luin ja otsakkeen näin ja siinä sanottiin että vappuna kaikki on kännissä.Vielä ainakin olen tipaton ja pyöräilen tästä kohta ansioon.Hyvää tätä päivää kaikille.
on ollu vappu, eli harmaan muistini mukaan jokin suuri juhla. No moksällä puusavotassa ollessa ei kylläkään kukaan tullu kertoon siit meille. Vaan ehkäpä ei paljosta (paljosta) jääty paitsi ja pisaraakaan ei haitannu, mitä nyt se kivenväännössä katkennu kylkiluu, mut se on jo tuttuu!
Kiva herätä kauniiseen päivään. Eipä "korjausarjat" ole kaukana, sen kun kahvia keittää, niin yhtä vahvaa on kuin eilenkin vahvin juoma.
Kaipa nämä juhlapyhät yms. ovat "amatöörien" juomajuhlia muutenkin...tulee sattumaan ja tapahtumaan kaikenlaista, kun ihmiset, jotka juovat muutaman kerran vuodessa, vetävät kunnon putken.
Kunnon "ammattilaiset" juovat arkisin:-)
Jep, ei ole kankkunen, vaikka tuli istuttua eilen kyläpaikassa aamukolmeen. Pari lasillista simaa ja iso amerikkalainen munki, sellainen donitsi menii. Tämä ilta sitten tavallisesti kotioloissa raittiina. Onhan sunnuntai.
katsella ylhäältä päin noita, jotka krapuloitaan parantelevat? Niin kuin oltaisiin jotain parempia, kun ollaan itsekin joskus ryvetty ties minkälaisissa pohjissa, kunnes on raittius saavutettu.
Tulee tunne, että ollaan kuin oikeat uskovat, jotka ylenkatsovat tavallista rahvasta, joka ei kirkossa käy.
Antaa niiden juoda, joilla on juomatonta viinaa.
... muistellaan menneitä.
Sainpa isän hoitokotiin ja pääsin palaamaan omaan kotiin. Rankka kahden viikon hoitoputki. Onneksi ei alkoholi alkanut liikaa houkutella niin kuin edellisillä kerroilla. Raitista vappua kaikille niille kanssakulkijoille, jotka tavoittelevat raittiutta!
Väsynyt mutta onnellinen Systeri
vappusellaista! Raittiina, ilman paineita.
Ainakin kun minä kirjotan joistain krapuloista niin muistan niitä ihan ikiomia. Mulla ei oo varaa ylenkatsoo ketään krapuloissaan tuskittelevaa eikä edes milläänlailla katella nenän vartta pitkin Sokkarin kulmalla kokoontuvaa kaljaporukkaa KOSKA minä voisin olla yhtenä siitä porukasta.
Sille ei mahda enää mitään - ryvetty mitä ryvetty. Itteeni muistutan etten ainakaan tänä päivänä ihan vähällä rupee kallistelemaan pulloo.
Kun kerran on siinä paskassa kahlannu niin hyvällä omallatunnolla voi olla hyvillään että on ainaki jonkun aikaa ollu siitä erosa. Huomisesta taas kukaan ei tiijä mitään - eikä oo tarpeenkaan.
Eikä vapise. pää on kipeä ja nokka vuotaa mutta se johtuu jostain muusta kuin alkoholista. Raitis Sunnuntai vai mikä vappuaatto lie, huomenta ketjulaiset!
No nyt sulla on se lintulentsu. Ei oo roppia siihen ei.
Määki epäilen, oireet täsmäävät: lihas-särkyä kuumetta, päänsärkyä...Määhän sanoin miten siinä tulee käymään ko ne kvaakuttajat päästetään tänne Suomeen, no minä tein ainakin oman osuuteni, yksikään pitkäkaulainen ei lentänyt mun ilmatilan yli kohtaamatta kiväärin luotia, sitä ollan kohta iltasanomissa: alkoholipalstan sheriffi sairastui lintuinfluenssaan, välitöntä bandemian vaaraa ei vielä ole mutta joukkorokotuksia aletaan antaa lähipäivinä, haastattelua en ilmaiseksi anna. ilman alkoholia aion kuitenkin taistella tätäkin influensaa vastaan.
BANdemian vaara täällä on.
päivä, oli tosi lämmin tuolla ulkokuistilla jo istuskella. Tyttö kävi poikansa kanssa pappaa ja mummoa katsomassa, ja valtasivat tään koneen, että en päässyt ennen ilmottautuu! Mutta parempi myöhään kuin silloinkaan!
Raitistella aion täänkin sunnuntain! Tuosta vapusta senverta että en sitä osaa pitää muitapäiviä kummempana! Ennen oli tapana aina nostaa perunansiemenet itämään, se oli synnyinkodista jäänyt perinne, jonka minäkin tein aina vappuna niinkauan kuin perunaa viljelin.
Käytiin kattomassa ku äidin poika ajo karttinkii. Vähän sorkissa tuntuu neljän tunnin seisominen mut kyllä kannatti - niin mukavaa ja jännittävää oli.
Se oli sellanen pieni tapahtuma mutta kun oma kakara siellä ajo niin se tuntu suurelta mun mielessä. Mä pompin siellä ku pingispallo ja huutelin kannustuksia sen tiimille. Jos ois ollu sateenvarjo mukana niin varmana oisin tunkenu sinne starttipaikalle sateenvarjotytöks. Tälleen sitä puolhulluu varjellaan ku kaikki varjot oli kotona.
Ku ois rahnaa, tarmoo ja muita vaadittavii ominaisuuksii, ni jo oisi oitis kartinkiauton puikoissa. Niin vaikuttaa kiinnostavalta!
ja muita ei oo, ku mustelmia ja neki johtuu näistä mun verilääkkeistä; ei tartte, ku pienen kopauksen, ni jo on appelsiinin kokonen mustelma kaks viikkoo. No kesällä loppuu niihen rouskutus, ni kehtaa kulkee ilman pitkähihasta paitaaki! Jaa toisaalta kehtaakohan, ikää syksyllä jo 56???
Mitä tulee noihin "olkapersuksiin", ni taitaa olla muistin tuolla puolen, mut varmana 10-15 vuotta sitten.