piha-altaan hoito ja koristelu

HHH

Hei
Miten piha-allas kannattaa puhdistaa talven jälkeen? Mitä sinne laitetaan estämään levä yms kasvustoa) Minulla on pieni piha-allas (pituus n. 1,2 m ja leveys 60-80 cm) Olen muuttanut tähän syksyllä, joten aiempaa kokemusta ei ole. Onko jollain vielä vinkkejä, miten saisin verhoiltua muovialtaan reunat? Pumpun olen jo ostanut, kun luin jostain, että se pitää veden paremmin puhtaana. Kiitos jo etukäteen vinkeistänne!

2

2591

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puurastaja

      sillätavalla, että tyhjennän sen uppopumpulla ja loppuvedet sankolla ja kauhalla. Sitten suihkutan painepesurilla kivienvälit ja sen allasmuovin, sitten pesen sen muovin autonpesusienellä, en ole käyttänyt pesuainetta, kun minulla on siinä kaloja. Tosin on siinä vettäkin 12-15000L ei ehkä pienet pesuainejäämät haittaisi. Mäntysuopa saattaisi olla paras.
      Altaanreunat mulla on kivetty semmoisilla pyöreilläkivillä, ja oleskelualue on laatoitettu, ei siitä muovia kovinpaljon näy, sitten laatoitetun vastapuoli on istutuksilla, matalaa kasvustoa olevia perennoja. Jotkut laittaa koko altaan täyteen kiviä, minä en laittaisi, juuri tämän puhdistamisen takia. Sisällä voi käyttää vaikka allassubstraattia se on sellaista valeaa rouhetta. Se pitää pestä ennen kun laitat altaaseen, muuten vesi menee heti sameaksi.
      Käytän sitä itse koreissa jossa minulla on lumpeita, ulpukoita ja vesikortetta. Ne ovat siellä koreissa läpi talven lasken ne vaan pohjalle. syvyyttä on 1,5m . Substraattia saa Rautakaupasta puutarhapuolelta. Aika kallista mutta voi käyttää vuosia, saa oliko 5-40l pussissa. Leväaineet saa samasta kaupasta 14-17e pullo 0,3l. Kannattaa kysyä myyjältä tarkemmin.
      Altaan reunoille on saatavana sellaista hiekkamattoa, sen hinta oli jossain 30e metri 30 senttiä leveänä. Itselleni jos olisi laittanut kiertämään koko altaan niin menekkiä olisi ollut n.25m sen kun kertoo tuolla 30e niin ompa hintaa, siispä kivet edullisemmaksi tuli. On ne siinä olleet 6 vuotta suhteellisen mukavasti.

    • pms68

      ylempi kirjoittaja oma ajo ihan kunnon lammen.

      Tuon muovialtaan voi nostaa vaikka ihan paikaltaan varovasti ylös ja pestä sitten kunnolla puhtaaksi. Pohjalel hankit riittävästi allassubstrraattia, saa ainakin viherrinki myymälöistä säkkeinä. Se tasapainottaa vettä ja pitää sitä kunnossa jopa ilman pumppuakin, mutta pumppu parantaa tilannetta huomattavasti. Vettä voi vaihtaa osittain kesän aikana jos tuntuu että alkaa mennä huonoksi jos niin haluaa..

      Jos altaassa on vettä niin sen saat tyhjäksi vaikka sillä pumpullasi pumppaamalla tai sitten ihan perinteisesti kauhomalla äyskärillä.. osa altaista tyhjennetään talveksi, mutta nykyään taitaa kaikki olla jo täytenä säilöttävää mallia.

      Reunoja voi verhoilla erilaisilla kivillä ja laatoilla, kasveilla... aiheesta on paljon materiaalia kirjoissa ja netissäkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      137
      5798
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      396
      2609
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      135
      2541
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      10
      2090
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      12
      1483
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      64
      1180
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1072
    8. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      52
      938
    9. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      80
      856
    10. Temusta tilaamiseen tulee muutos

      Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/
      Maailman menoa
      101
      855
    Aihe