herätyskello??

eli haluaisin saada ohjelman johon saisin lisättyä tietyn ajan(sekuntteina), sekä sähköposti osoitteen ja ohjelma loisi yhden rivin tietokantaan johon kirjoittaisi nämä tiedot ja kun tuo aika olisi kulunut ohjelma poistaisi rivin ja lähettäisi siitä tiedon tohon sähköposti osoitteeseen. onnnistuuko?
4557
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kyllähän se onnistuu.

Äänestä

Kyllä onnistuu, toteutustapa riippuu monestakin asiasta kuten kuinka pitkäiä/lyhkäsiä aikoja tallennetaan sekä pitääkö viesti lähettää juuri tuohon aikaan vai kelpaako pieni heitto muutamia min.

Yksinkertaistettuna Cronilla ajastettu vaik scripti kerran 2min, jos kannas merkintä niin lähetä postia ja poista merkintä. Jos halutaan sekunttien tarkkuutta niin silloin PHP ei ole kenties parhain ratkaisu, mutta kikkailemalla sleepin kankka onnistuu kyl.

Äänestä
  • joka kerta kun sen sivun (jossa ne sähköpostit ja ajat laitetaan) avattais niin se siivoais sen kannan ja lähettelis ne viestit?
    Ja jos onnistuu niin oisko jotain esimerkkiä?

    Äänestä

  • himpurainen kirjoitti:

    joka kerta kun sen sivun (jossa ne sähköpostit ja ajat laitetaan) avattais niin se siivoais sen kannan ja lähettelis ne viestit?
    Ja jos onnistuu niin oisko jotain esimerkkiä?

    Esimerkkinä vaik näin

    aika on sit datetime tyyppinen

    Kysely SELECT id, email FROM taulu WHERE aika

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


himpurainen kirjoitti:

eli haluaisin saada ohjelman johon saisin lisättyä tietyn ajan(sekuntteina), sekä sähköposti osoitteen ja ohjelma loisi yhden rivin tietokantaan johon kirjoittaisi nämä tiedot ja kun tuo aika olisi kulunut ohjelma poistaisi rivin ja lähettäisi siitä tiedon tohon sähköposti osoitteeseen. onnnistuuko?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu