Olen huolissani

tykistön mittausupseeri

Sain vuonna -83 erikoiskoulutuksen kenttätykistön mittausupseeriksi. Vastuullani on siis se että patteristoni osuu kohdalleen. Kävin noin vuonna -92 kolmen päivän kertausharjoituksen jossa käytiin pinnallisesti läpi silloista uutta kalustoa jne. Nyt täytyy sanoa että toivon totisesti ettei lähimpään 20 vuoteen tapahdu mitän sen kummempaa koska en tosiaankaan uskalla taata että patteristoni osuisi sinne päinkään tosi tilanteen ollessa kyseessä. Toivottavasti tuoreilla miehillä on tuore koulutus.

4

2014

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ErkkiPetteri

      Ei ole syytä huoleen. Mahdollisen kriisin syntyessä, et joutuisi ikäsi puolesta ekana rintamalle. Vaan saisit koulutuksen ja kertauksen ja olisit takuulla ammattitaitoinen ja koko patteristo olisi ammatti taitoinen. Että näin, huoli pois!

      • Nimetön 2

        Ku sota syttyy niin silloin mennään sotimaan eikä opiskelemaan pyssyn käyttöä.


    • huoletpois

      Et kuulu enää ikäsi puolesta heti ensimmäisenä kriisitilanteessa liikekannellepantaviin joukkoihin.

      Ensimmäisenä muodostetaan jääkäri- ja panssari-, ja osa jalkaväkiprikaateista ja erikoisjoukot joihin tulee kaikkein tuoreimmin varusmiespalveluksen suorittanut väestönosa. Eli nuoret miehet joiden kenttäkelpoisuus on hyvä.

      Todennäköisesti kaikkia joukkoja ei muodostettaisi heti vaan iso osa asevelvollisista kutsuttaisiin ylimääräisiin normaalia pitempiin kertausharjoituksiin joiden jälkeen muodostettaisiin tarpeen mukaan lisää jalkaväkiprikaateja ja maakuntajoukkoja. Kaikki joiden varusmiespalveluksesta on kulunut pitkään kuuluvat siihen joukkoon joka automaattisesta saa lisä koulutusta parista viikosta muutamaan kuukauteen ennen kuin hänet sijoitetaan todelliseen sota-ajan joukko-osastoon.

    • tuore vänskä

      Aikaisemmissa vastauksissa kerrottiinkin jo että sodan syttyessä sinua ei lähetetä suoraan rintamalle. Jatkan tuohon vielä että sota ei syty koskaan päivässä, viikossa tai edes kuukaudessa. Itse sain -06 kranaatinheittimistön mittausupseerikoulutuksen joka on aivan sama kuin kt-linjalla. Ja voin kertoa että edelleen opetellaan auringosta ja tähdistä suunnan ottaminen vanhan kaavan mukaan ja sitä kuljetetaan suuntakehällä eteenpäin. Toki on uusia teknisiä laitteitakin mutta niitä pääsee käyttämään vasta kun osataan perinteinen tapa sateessa sumussa ja seitsemän pullon simassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      201
      1551
    2. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      971
    3. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      954
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      902
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      826
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      738
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      730
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      338
      681
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      674
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      666
    Aihe