Jo Syntyessään tyttö on hyvin erilaisin odotuksin kuin poika. Tyttöjen leikit ovat erilaiset, tytöt käyttäytyvät erilailla kuin pojat. NuoruusVaihe menee tytöillä omia polkujaan, pojat siinä rinnalla omia reittejään.
Sitten se alkaa: Naiseus.
Naisena olemisen täyttymys on Toisille Äitiys. Monille tämä olomuoto sopii läpi elämän, toisille hetken aikaa, kun lapset ovat jatkuvan hoidon tarpeessa, Toisista ei koskaan tule äitejä... vaikka olisivatkin saaneet lapsia/lapsen.
Toisille äitiys sopii, toiset raiwoavat lapsensa tieltään... siirtäen vastuun lapsenlapsiensa elämään.
Sopiiko minulle äitiys, olenko hyvä äiti? Mistä saan palautteen? Siitäkö että minusta tuntuu hyvältä? Siitäkö että lapset muistavat minua äitienpäivänä? Siitäkö että lapset sanovat rakastavansa minua?
Mitä äitiys minulle merkitsee! Vai olenko vain sattumalta äiti!? Onko äitiys samanlainen lahja kuin elämä?
Lapset vaikuttavat elämääni, HE ovat tärkeitä ihmisiä minulle. Minä olen heidän äitinsä. Olisinko toisenlainen ilman heitä? Ovatko he muokanneet minua, vai minä kasvattanut heitä!
Olen tehnyt eräänkin valinnan elämässäni, yksi valinta on Lapseni. Olen tietoisesti hankkiutunut raskaaksi ja ollut äiti. Olenko siis kiitollinen joka hetki lapsistani? Kiroilenko joskus... heidän kanssaan, saavatko he minut hermostumaan äärimmilleen... =/ Ovatko he sillä hetkellä lahja!
Tahtoisinko nyt mahdollisesti lässyttää jos -lauseilla: yritän hetkisen. Jos minulla ei olisi lapsia, saisin ....... voisin ......... haluaisin .....
TosiAsiassa: En voi ajatella elämääni ilman lapsiani, he ovat minussa ja minä heissä. En pystyisi elämään .... surutta jos joutuisin olemaan ilman heitä. Pääni varmasti sekoaisi jos joutuisin eroon heistä jollain luonnottomalla tavalla.
Äitienpäivä on joka päivä. Jokainen hymy, jokainen hetki kun tiedän että meillä on hyvä olla yhdessä on äitien- ja isänpäivän arwoinen. Se että olemme olemassa on mahdollisuus. Jokaisessa päivässä on aihe kiitokseen, että saamme pitää toisemme.
Synnytäänkö äidiksi?
EllenIce
0
404
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja2245509NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1325064Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku284878Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1272126- 4041827
Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova401690HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a901687Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann141607- 931333
Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3801307