Synnytäänkö äidiksi?

EllenIce

Jo Syntyessään tyttö on hyvin erilaisin odotuksin kuin poika. Tyttöjen leikit ovat erilaiset, tytöt käyttäytyvät erilailla kuin pojat. NuoruusVaihe menee tytöillä omia polkujaan, pojat siinä rinnalla omia reittejään.

Sitten se alkaa: Naiseus.

Naisena olemisen täyttymys on Toisille Äitiys. Monille tämä olomuoto sopii läpi elämän, toisille hetken aikaa, kun lapset ovat jatkuvan hoidon tarpeessa, Toisista ei koskaan tule äitejä... vaikka olisivatkin saaneet lapsia/lapsen.

Toisille äitiys sopii, toiset raiwoavat lapsensa tieltään... siirtäen vastuun lapsenlapsiensa elämään.

Sopiiko minulle äitiys, olenko hyvä äiti? Mistä saan palautteen? Siitäkö että minusta tuntuu hyvältä? Siitäkö että lapset muistavat minua äitienpäivänä? Siitäkö että lapset sanovat rakastavansa minua?

Mitä äitiys minulle merkitsee! Vai olenko vain sattumalta äiti!? Onko äitiys samanlainen lahja kuin elämä?

Lapset vaikuttavat elämääni, HE ovat tärkeitä ihmisiä minulle. Minä olen heidän äitinsä. Olisinko toisenlainen ilman heitä? Ovatko he muokanneet minua, vai minä kasvattanut heitä!

Olen tehnyt eräänkin valinnan elämässäni, yksi valinta on Lapseni. Olen tietoisesti hankkiutunut raskaaksi ja ollut äiti. Olenko siis kiitollinen joka hetki lapsistani? Kiroilenko joskus... heidän kanssaan, saavatko he minut hermostumaan äärimmilleen... =/ Ovatko he sillä hetkellä lahja!

Tahtoisinko nyt mahdollisesti lässyttää jos -lauseilla: yritän hetkisen. Jos minulla ei olisi lapsia, saisin ....... voisin ......... haluaisin .....

TosiAsiassa: En voi ajatella elämääni ilman lapsiani, he ovat minussa ja minä heissä. En pystyisi elämään .... surutta jos joutuisin olemaan ilman heitä. Pääni varmasti sekoaisi jos joutuisin eroon heistä jollain luonnottomalla tavalla.

Äitienpäivä on joka päivä. Jokainen hymy, jokainen hetki kun tiedän että meillä on hyvä olla yhdessä on äitien- ja isänpäivän arwoinen. Se että olemme olemassa on mahdollisuus. Jokaisessa päivässä on aihe kiitokseen, että saamme pitää toisemme.

0

411

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

        Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
        Maailman menoa
        283
        4865
      2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

        Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
        Maailman menoa
        100
        3596
      3. Vedonlyöntiä .

        Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
        Ähtäri
        29
        3129
      4. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

        MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
        Maailman menoa
        67
        2380
      5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

        pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
        Ikävä
        102
        2299
      6. TUNNISTELAATIKKO

        Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
        Ikävä
        94
        1595
      7. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

        Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
        Tv-sarjat
        28
        1339
      8. Minkä tunteen tunnet

        juuri nyt? ap kiitollisuuden.
        Tunteet
        41
        1336
      9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

        Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
        Ähtäri
        76
        1324
      10. Kohdataankohan me

        Enää koskaan?
        Ikävä
        69
        999
      Aihe